NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 65

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui gonghy

Chit ca mi-o iau chit ca nu da asa m-am saturat de piticania aia de la guvern care crede ca,daca e painea si cutitul la el in mana poate sa faca ce vrea cu populatia asta....din rahatul de 42 RON care ii primeau copilasii astia printre care se numara si fii'mea de 3 ani si 8 luni mai vrea sa ia 15%??????
Imi e rusine ca traiesc in Romania poate sa spune cine ce'o vrea....mi-e sila sa vad asa ceva...nu pot sa spun decat sa-si ia lumanari de aia 15% si sa isi aprinda la cate blesteme o sa-si primeasca.
Degeaba ne agitam noi,strigam,ne zbatem,vorbim pt ca totul e in van totul se va face tot cum vor astia de la putere...aveam "prea multi bani" RUSINE SA VA FIE DOMNILOR GUVERNANTI ca nu a-ti stiut sa conduceti tara !!!






NU se reduce alocatia ptr copii!!!!!!!!! si nici macar de banii de CIC nu se stie inca.......




Tocmai ce au anuntat acum pe Antena 1 ca se ia 15 % si di alocatia aia amarata de 42 ron dar poate sa ma fi inselat??? Sunt atata de nervoasa ca poate nu am fost chiar atata de atenta,bine ar fi sa ma fi inselat pt ca din 42 lei sa mai iei 15% e chiar batjocura.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

nooo si pe doamna care nu suporta sa ia indemnizatie ca si coloratele de la coltul strazii cum ar tb sa o calific?
cred ca am moderat-o pe conchita de m-am saturat in 8 ani si ceva de DC, si-a luat la revedere de 5 ori si ne-am impuscat de 10 ori pe subiecte la care am avut opinii diferite...vreo cativa ani nu ne-am vorbit, daca e ceva de moderat in acest subiect nu numai conchita e de moderat, Asa ca fiti impartiale macar la faza asta si ori moderam tot ori nu moderam nimic si ne aruncam totul in fatza sa ne racorim?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
... iar taxele platite nu sunt platite in scopul de a fii platita asa cum vrei tu cat stai acasa. fac doar parte dintr-o baza de calcul.

Chiar am vrut sa intreb ? De ce spuneti toate ca voi ati platit "taxa de mama" si acum o vreti inapoi ? Exista o taxa separata din salariul vostru care se duce fix la "indemnizatia de stat acasa" ? Ma tem ca NU. Pe ce calcul va bazati cand spuneti ca aveti dreptul sa stati acasa 2 ani pentru ca ati platit ? Puteti dovedi, pe hartie, ca ati contribuit la stat 2 ani*85% ca sa cereti acesti bani inapoi ca pe un drept ?

Banii pe care ii dati ca impozit se duc la stat, care ii administreaza asa cum stie el mai bine si vine inapoi la populatie cu niste servicii, mai bune sau mai proaste (aparare, administratie publica, invatamant, gradinite de stat, indemnizatie pentru copii, 85% pt mame). De aceste servicii beneficiaza toata lumea, inclusiv voi. Acum banii sunt mai putini deci alocarea banilor pentru aceste servicii va fi mai mica si poate unele se vor desfiinta in intregime. Exista un numar de servicii pe care statul si le permite sa le intoarca populatiei din banii pe care ii primeste de la ea ... exista servicii vitale, cum ar fi pensiile ... a sta acasa cu copilul 2 ani, este de dorit, dar nu este vital ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta




P.s. oare toti pensionarii din romania, care sunt mai multi decat populatia activa , nu au nepoti?






alina


da, da o parte mare din pensionarii din romania va au pe voi de copii , sunt parintii vostri , si azi pensionarii au avut o zi f grea si josnica



"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Citat:
citat din mesajul lui Andries

DACA NE UITAM LA CIFRE

Potrivit datelor īnregistrate de Agen#355;ia Na#355;ional#259; pentru Presta#355;ii Sociale, īn luna martie, la nivelul īntregii #355;#259;ri erau 193.004 de persoane care beneficiau de indemniza#355;ia pentru cre#351;terea copilului, pl#259;#355;ile efectuate totalizānd 189.883.868 de lei. (sursa e mediafax)

DACA facem un calcul simplu reiese ca INDEMNIZATIA MEDIE per capita este 983,9 RON lunar adica cca 250 Eur. Economia facuta prin taierea la 600 RON a indemnizatiei este de cca 75.600.000 lei lunar ...eu cred ca pot gasi banii astia si in alte bugete de taiat.

DACA inmultim cu 24 de luni vedem ca suportul alocat mamelor CARE AU MUNCIT nu e atat de spectaculos este un ajutor de bun simt spun eu pentru o mama.




Andries

Dar dc. s-ar mentine 983RON per capita si s-ar reduce perioada la 1 an, cum as face eu dc. m-ar intreba cineva , cum ies cifrele?


Daca te-ar intreba cineva ce ai face si ai raspunde asa, urmatoarea intrebare va fi "si cine ar avea grija de copii nostrii?"Ce ai sa raspunzi?Ce solutii ne dai?Sa-i ducem la cresa?Unde?Acolo unde o supraveghetoare are salariu de 300 de ron(dupa ce i-au fost taiati 25%)?Ce incredere ai avea sa-ti lasi copilul de 1 an in grija unei femei care ,probabil,nu mai sta foarte bine cu psihicul din cauza ca participa fara sa vrea la salvarea tarii pe care altii au dus-o in rapa.Vedeti voi ,cele din diaspora ,care sunt nemultumirile noastre?Ca statul nu ne da solutii asa cum ar fi normal intr-o tara civilizata.Asta ar trebui sa intelegeti voi ca nu sta nimeni cu mana intinsa sa-i pice ceva de pomana.Nemultumirile noastre sunt nenumarate reducerea indemnizatiei este doar picatura care a umplut paharul.Tot spuneti ca ar trebui sa luam exemplu de la tarile civilizate...cine noi?Sau cei care ne conduc?Va spun sigur ca traind in Romania si simtind pe pielea voastra cum vi se baga mana in buzunar nu ati mai gandi la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

nooo si pe doamna care nu suporta sa ia indemnizatie ca si coloratele de la coltul strazii cum ar tb sa o calific?
cred ca am moderat-o pe conchita de m-am saturat in 8 ani si ceva de DC, si-a luat la revedere de 5 ori si ne-am impuscat de 10 ori pe subiecte la care am avut opinii diferite...vreo cativa ani nu ne-am vorbit, daca e ceva de moderat in acest subiect nu numai conchita e de moderat, Asa ca fiti impartiale macar la faza asta si ori moderam tot ori nu moderam nimic si ne aruncam totul in fatza sa ne racorim?

Marina


copilul meu si al coloratei de la coltul strazii primesc la fel, adica 200 de lei in primii 2 ani si apoi 42 lunar.

indemnizatia se modifica, nu alocatia.

si da, consider ca merit mult mai mult decat colorata de la coltul strazii. nu vad de ce sa fim puse pe acelasi picioar de egalitate, avand in vedere ca la impozitarea veniturilor nu am cotizat la fel.

Poti sa ma califici cum vrei, daca ti se pare ca fac vreo discriminare.
Dar sa nu sanctionezi o persoana, de teama ca nu mai vorbeste cu tine??

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Andries, am uitat efectul secundar al unei indemnizatii fixe, in suma mica: fortarea unui numar de femei inapoi in campul muncii, astfel devenind platitoare de taxe, in loc de consumatoare de bani de la buget. De asta ce parere ai?


Le fortezi doar pe cele cu salarii foarte mari.
Daca stai pe 600 ron indemnizatie nu te intorci pentru ca probail iei mai putin de la serviciu.
Daca esti in plaja intermediara si ai de angajat bona (mai exact daca nu ai bunici disponibili), bona costa 800 ron minim, plus o haina, un pantof, un tuns, transport ...nu te intorci decat daca salariul tau in mana este macar 2000 ron si nu sunt multe femei cu salariul asta... din pacate, mai ales la categoria de varsta sub 30 de ani.

Plus ca acum la privat ... eu va spun ca stiu situatia: li se spune clar sa nu vina inapoi ca le disponibilizeaza, sa astepte sa mai treaca (ccc) criza.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Si cine e conchita? vreun guru al DC-ului, incat sa ne poata jigni si voi sa ignorati, iar noi sa tremuram de frica?

Hai mai...sa fim seriosi.

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

ma scuzi draga Doamna...in continuare iti scapa esenta....discriminarea in Romania e la loc de cinste , colorata e o mama ca si tine, doar ca fiind crescuta intr-o anumita cultura...nu e asa si-o merita

Ce pot sa mai comentez la asta....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Citat:
citat din mesajul lui unducthable

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta




P.s. oare toti pensionarii din romania, care sunt mai multi decat populatia activa , nu au nepoti?






alina


da, da o parte mare din pensionarii din romania va au pe voi de copii , sunt parintii vostri , si azi pensionarii au avut o zi f grea si josnica




bun, si daca ar fi de ales intre reducerea indemnizatiilor mamelor si reducerea pensiilor, ce anume ati alege voi?

Mami de Mara (19.08.2008)

Mergi la inceput