NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 61

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

wow, sunt persoane care se sufoca numai cand se gandesc ca o romanca poate sa stea acasa 2 ani pe mai bine de 1000 euro!

de aceea asteapta cu sufletul la gura decizia autoritatilor vis-a-vis de aceasta problema care trebuie neaparat reparata, nu de alta dar grija pentru tarisoara de mizerie nu poate fi masurata...
cuvintele curg pe tastatura, mesajele moralizatoare asemenea, orele petrecute in fata calculatorului sunt nenumarate, merge tv-ul in nestire pe pro-tv international, poate-poate apare ceva...

pentru toti cei care ne iubesc as fi eu mai explicita dar nu doresc sa incalc regulamentul, asa ca dedic o melodie BUG mafia, sper ca v-a placut!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Exprimi niste idei elevate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

eu sunt o mama de Romania care am fost in situatia lui 600 RON....si sunt de parerea diasporei....poate studiati mai mult decat Realitatea si Antenele.....daca nu reusim sa tinem in frau cheltuielile bugetare se va aplica majorarea impozitelor si uraaaaaa a TVA-ului. Dar e imposibil sa gandim pe termen lung in tara asta....TVA-ul crescut se aplica si la pamperi si la lapte. Si la lumina si la orice altceva. Nimeni nu intelege ca in momente de criza e criza , ne suflecam manecile si facem ceva. Nope eu mi-am facut planuri si nenorocitul de basescu, fie-sa, udrea si videanu le-au stricat....ce simplu e nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ROZIMINIS spune:

Femeile astea din America presupun ca stau acasa fara bani si de aceea nu le convine faptul ca cineva ar putea primi bani ptr a-si creste copiii. Spun asta pentru ca nu imi pot explica numarul si marimea mesajelor trimise la orice ora, chiar nu au altceva ce face! - Eventual... la munca. Lasati-ne cu mesaje deastea, scrieti-le pe forum-urile din SUA unde locuiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

ce usor o vedeti pe conchita ca spune ce nu va convine....sa fie sanctionata....cam cum ar tb sa ma port cu doamna din pagina precedenta care a muncit mai mult decat coloratele de la coltul strazii si copilul ei merita mai mult.

E absolut fantastic ce se debiteaza in sub asta, promit sa nu ma bag la protest pt ca e dreptul vostru sa va organizati dar este INCREDIBILA atitudinea sa-mi fie mie bine , restul nu conteaza , si nu din partea diasporei sa fim intelesi

Marina

Imi permit si eu sa ma bag, sunt o viitoare mamica si ca multi altii ma bazam si eu pe acei bani. Ca ni se vor da sau nu, nu cred ca certurile noastre vor influenta... Asa ca sunt nervi tociti degeaba intr-un grup care ar trebui sa fie unul de sustinere si nu de atacuri si jigniri din ambele parti.

Marina o intrebare am: consider ca fiecare are dreptul la opinie, dar atata timp cat prin felul in care iti exprimi parerea jignesti o tara intreaga, nu inteleg cum un moderator poate afirma ca noi o vedem pe conchita pentru ca spune ce nu ne convine. Bineinteles ca nu imi convine ca spune ca fur si ca ma jigneste si pe mine si pe toti romanii. Traiesc in Romania si poate ca nu imi place ce se intampla aici si consider ca avem multe carente, dar de aici la a accepta astfel de "opinii"e mare distanta.

Inca o mentiune destul de amuzanta pentru acest subiect: nu va mai suparati si voi si observati ca 90% dintre cei care sunt pentru aceasta masura anti-criza sunt persoane care nu dispun sau nu au dispus de acea indemnizatie. E destul de logic , nu ?

Cori 20+ cu Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

E adevarat ca 85% din salar plafonat la maxim 4000 RON timp de 2 ani poate parea o indemnizatie "de lux" pe vremurile astea.

Dar acum sa fim sinceri, avand in vedere cat de jalnica e infrastructura in romania, cat de putine crese avem, ce transport in comun avem ca trebuie sa iei taxiul 2 ore daca vrei sa ajungi cu bebele la doctor, cat de scumpe sunt formulele de lapte comparativ cu alte tari, ce suport de recuperare dupa sarcina primeste mama ~ aproape zero! ~ mie mi se pare ca indemnizatia asta abia reusea sa tina un echilibru. Si asa intre 2 si 3 ani esti descoperit si daca nu ai bunici sau rude sa te ajute esti in pom!! E un nou bebe ...hai sa-l sprijinim ca vorba aia...bebeii astia vor fi productivi peste 20 de ani!!

Sunt de acord sa taie de la buget, de la pensii, poftim poa' sa creasca si TVA ul si cota unica, dar indemnizatia asta ar trebui sa fie intangibila.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

eu sunt o mama de Romania care am fost in situatia lui 600 RON....si sunt de parerea diasporei....poate studiati mai mult decat Realitatea si Antenele.....daca nu reusim sa tinem in frau cheltuielile bugetare se va aplica majorarea impozitelor si uraaaaaa a TVA-ului. Dar e imposibil sa gandim pe termen lung in tara asta....TVA-ul crescut se aplica si la pamperi si la lapte. Si la lumina si la orice altceva. Nimeni nu intelege ca in momente de criza e criza , ne suflecam manecile si facem ceva. Nope eu mi-am facut planuri si nenorocitul de basescu, fie-sa, udrea si videanu le-au stricat....ce simplu e nu?



Marina


Pai daca e criza, sa nu se mai risipeasca banii de la buget pe : avioane second-hand, 5 km de autostrada(edit: 1 km la cost de 4), sala de sport in satul lui boc si altele de genul asta. Eu inteleg sa se faca economie la bani. Auzisem mai devreme ca un parlamentar a cheltuit intr-o luna peste 8,000 RON pe cazare, alte 2,000 RON pe calatorie in tara. Unde e economia? Daca s-ar cheltui banii cu cap nu s-ar mai ajunge la banii copiilor si a pensionarilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

E adevarat ca 85% din salar plafonat la maxim 4000 RON timp de 2 ani poate parea o indemnizatie "de lux" pe vremurile astea.

Dar acum sa fim sinceri, avand in vedere cat de jalnica e infrastructura in romania, cat de putine crese avem, ce transport in comun avem ca trebuie sa iei taxiul 2 ore daca vrei sa ajungi cu bebele la doctor, cat de scumpe sunt formulele de lapte comparativ cu alte tari, ce suport de recuperare dupa sarcina primeste mama ~ aproape zero! ~ mie mi se pare ca indemnizatia asta abia reusea sa tina un echilibru. Si asa intre 2 si 3 ani esti descoperit si daca nu ai bunici sau rude sa te ajute esti in pom!! E un nou bebe ...hai sa-l sprijinim ca vorba aia...bebeii astia vor fi productivi peste 20 de ani!!

Sunt de acord sa taie de la buget, de la pensii, poftim poa' sa creasca si TVA ul si cota unica, dar indemnizatia asta ar trebui sa fie intangibila.

Andries

Au sens argumentele tale, legate de lipsuri pe toate fronturile. Cred ca merita incurajarea natatitatii din motivul expus de tine. Doar ca probabil ca in perioada imediat urmatoare se considera asta ca un fel de scop secundar. Nu sunt sigura ca e mai bine sa se taie de la pensii, oamenii aceia nu au alte alternative. Totusi, tinerii pot gasi mai multe solutii decat batranii in cele din urma, asa cum au gasit si in urma cu 1 an-2, ca masura asta e noua. Dar oricum, e adevarat ce spui in legatura cu situatia creselor/preturilor/suportului pt mame. Personal apreciez argumentatia ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

marina, da, am observat si noi ca esti de parerea diasporei.
Felicitari ca ai reusit sa iti cresti copilul cu 600 lei lunar.
Eu insa nu sunt dispusa sa ma sacrific benevol "ca sa scot tara din criza" (imi pare rau, nu cred in genul asta de solidaritate); nu cred ca "raul" sta in indemnizatia ce o vor lua mamicile, oricare va fi ea: 600 lei sau 70% din media veniturilor sau 85% din media veniturilor.



10+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anioana spune:

Topicul asta a ajuns unul de revarsare a frustrarilor, da' nu oricum, ci valuri-valuri.... Nasol ! Chiar asa, fetele de "äfara" - se stiu ele care - nu aveti si alte treburi ? Investiti ceva timp in subiectul asta, care, pana la urma, pe voi nu va afecteaza deloc. E asa, un passe-temps in care va permiteti sa fiti f rationale si crtitice tocmai pt ca sunteti detasate. Telefon, prietene pe-acolo nu aveti ca sa va omorati timpul ? Carti, filme, ceva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

marina, da, am observat si noi ca esti de parerea
Eu insa nu sunt dispusa sa ma sacrific benevol "ca sa scot tara din criza"

Cand se va afla care va fi, va fi o masura obligatorie, nu benevola.

Mergi la inceput