NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 60

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Citat:
citat din mesajul lui Alecsia
Copilul meu cand va veni pe lume are tot dreptul la indemnizatia corecta! , cea pe care mama sa a muncit-o. Nu 600 RON.


De fapt tu nu poti sti care e indemnizatia "corecta", aceasta masura cu 85% din leafa e relativ noua, din 1 Ian 2009. A fost o masura de crestere a natalitatii. In general, ajutoarele pt. mame sunt mai mari in Europa in general, fata de America, tocmai pt incurajarea natalitatii. Deci nu are nici o legatura cu "muncita"sau "nemuncita", sigur ca ai muncit, cum si cele dinaintea ta au muncit samd.

Cred ca procent din leafa e mai corect decat suma fixa. Cred ca masura revenirii la suma fixa e proasta. Ar trebui pastrat procent si redus termenul de la 2 ani, la 1 an, da' nu ma intreaba pe mine ce trebe' sa faca. Dar astia de la guvern vor sa impuste doi iepuri printr-o eventuala masura imediata tip suma fixa: sa faca economii imediate si in acelas timp sa forteze mamele in campul muncii, in felul asta devenind platitoare de taxe in loc de consumatoare de taxe.


La procent ma refeream si eu si la faptul ca nu toata lumea plateste impozit egal ca sa ia 600 Ron . Nu ma refeream neaparat la 85%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Am inteles asta. Dar voi nici macar nu stiti inca ce s-a hotarat. Cred ca ar fi bine sa se astepte decizia si dupa aia sa se faca scandal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Am inteles asta. Dar voi nici macar nu stiti inca ce s-a hotarat. Cred ca ar fi bine sa se astepte decizia si dupa aia sa se faca scandal.


asta s-a spus si in seara asta la stiri......pe protv international am vazut.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maracine spune:

pai daca nu protestam vom fi ignorati. acordul cu FMI a fost oferit dezbaterii publice din acest motiv, pentru ca toti sa-si exprime opiniile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui unducthable

pai de aceea am rugat-o si eu pe conchita , daca poate , sa lase macar subiectul asta , in sensul ca nu e o obligatie sa scriem la toate subiectele

"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf



conchita a lasat demult subiectul asta, tu ai pus paie pe foc aiuristic.

cu atitudinea asta, "voi traiti in diaspora- taceti" nu rezolvati nimik. nu noi diaspora suntem vinovati de ce se intampla in RO. nici voi mamele care sunteti in CIC. multa, multa risipa de energie fara rost.
acceptati ca altii vad problema din unghi diferit. sigur dupa ce va trece perioada asta ve-ti vedea lucrurile altfel. solutii sunt si le va gsi fiecare, dar nu acuzand aici unele asupra altora. nu asta e solutia. mai ganditi-va.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!










draga mea , abia acuma am dat de mesajele Conchitei si se pare ca am dreptul sa imi scriu parerea la orice subiect , chiar daca nu am obligatia.

asta mi-a placut : tu esti de vina , ca ai venit acu la spartu targului sa ne amintesti de ce a facut conchita ...

pai daca acuma am citit ? acu avusei si eu un pic de timp ?

io acu imi cer scuze , am treaba , si cu munca da uite ca tre sa iesim si in strada , asa ca mai vine omu la un subiect da mai si pleaca




"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alecsia
[La procent ma refeream si eu si la faptul ca nu toata lumea plateste impozit egal ca sa ia 600 Ron . Nu ma refeream neaparat la 85%.

Este adevarat, si mie mi se pare mai echitabil procent din leafa, in principiu.

Dar inainte de a intelege cum e mai bine, trebuie inteles bine care este scopul acestei indemnizatii. V-ati suparat pe conchita, dar ea are dreptate in rationamentul legat de impozitul platit 12 luni, care impozit nu este egal cu 85% din salariul pe doi ani. Prin urmare, aceasta indemnizatie este mai mare decat ar iesi la calcul, facuta asa mare pt. incurajarea natalitatii, care crestere de natalitate se presupune ca va ajuta economia peste 20 de ani.

Rationamentul pt suma fixa este ca acesta este un ajutor social de supravietuire, MINIM, la fel pt toate mamele/copiii, dar nu este o incurajare a natalitatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Voi, unele fete din USA...Am impresia ca nu sunteti prea fericite acolo, de ceea ce ati realizat, de vietile pe care le aveti...Altfel nu-mi explic de ce de atatea si atatea pagini, repetati intruna aceleasi idei, in care idei se vede clar ca sunteti nemultumite de ceea ce aveti acolo. Sau poate aici, pe topicul asta, este singurul loc unde vi se acorda atentie; poate de aceea insistati cu ideile astea...

Eu nu m-as implica intr-o discutie care nu ma priveste - intotdeauna as avea lucruri mai bune de facut.

In alta ordine de idei, pe mine, una, nu ma intereseaza cum traiti voi in USA, cum va cresteti copiii...Pur si simplu, nu sunt curioasa.
Deocamdata traiesc in Romania si prefer sa imi vad de problemele care ma privesc in mod direct; adica, am prea multe griji pe cap ca sa ma mai preocup si de altii.


10+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

In alta ordine de idei, pe mine, una, nu ma intereseaza cum traiti voi in USA, cum va cresteti copiii...Pur si simplu, nu sunt curioasa.


Poti sa dai rapid mai in josul paginii daca nu te intereseaza. Eu asa fac in cazul unor persoane pe care nu doresc sa le citesc. Te uiti la steag, nu-ti place culoarea, da mai jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm
[, repetati intruna aceleasi idei, ]

Pai pe acest forum se discuta idei. Noi repetam idei, voi raspundeti comentand persoane. Si spunandu-ne sa facem liniste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

wow, sunt persoane care se sufoca numai cand se gandesc ca o romanca poate sa stea acasa 2 ani pe mai bine de 1000 euro!

de aceea asteapta cu sufletul la gura decizia autoritatilor vis-a-vis de aceasta problema care trebuie neaparat reparata, nu de alta dar grija pentru tarisoara de mizerie nu poate fi masurata...
cuvintele curg pe tastatura, mesajele moralizatoare asemenea, orele petrecute in fata calculatorului sunt nenumarate, merge tv-ul in nestire pe pro-tv international, poate-poate apare ceva...

pentru toti cei care ne iubesc as fi eu mai explicita dar nu doresc sa incalc regulamentul, asa ca dedic o melodie BUG mafia, sper ca v-a placut!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput