NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 59

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

Editat pentru conformitate cu Regulamentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

o parte mica din mesajul lui Conchita :

intr-o tara unde toti fura si nimeni nu vorbeste aici ce sa faca sa dea si inapoi, macar acum, in criza asta, din solidaritate sociala. asta se cheama lene sociala, punct, inverziti-va de nervi[/B] , dar cineva tre sa va zica adevarul in fata.


noi astia din romania formam o multime
daca cineva zice VOI TOTZI faceti si dregeti , inseamna ca eu fac parte din aceasta multime, deci sunt si eu jignita la un loc cu toata lumea[/b]

diana a lu pacala

"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Sunt socata de ceea ce citesc!!!Cred ca mamicile care nu locuiesc in Romania nu au ce sa-si dea cu parerea la acest subiect.
E dreptul nostru,pentru care am muncit!!!In Romania!!!
Daca locuiti in alta tara si munciti acolo,aveti alte drepturi acolo!Asa ca nu vad cu ce drept veniti sa ne judecati pe noi!

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Ingerasi mici,mami,tati si Bea nu va vor uita niciodata


MTHFR C677T heterozigot, 2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

pai de aceea am rugat-o si eu pe conchita , daca poate , sa lase macar subiectul asta , in sensul ca nu e o obligatie sa scriem la toate subiectele

"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui unducthable

nu e o obligatie sa scriem la toate subiectele

Ai dreptate, nu e o obligatie, dar e un drept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

acest forum nu are bariere. cand deschizi un topic, indiferent ce scrii in el , nu poti pune bariere.
de ce nu am voie sa scriu parerea mea, daca nu traiesc in romania?

daca esti destept, inveti din vorbele altuia sin din greselile proprii.
am spus-o si o mai spun, ca inteleg nemultumirea voastra, dar nu inteleg de ce tot spuneti ca e dreptul meu, am muncit din greu pentru dreptul meu. care drept? poti sa stai acasa cat vrei cu copilul, iar taxele platite nu sunt platite in scopul de a fii platita asa cum vrei tu cat stai acasa. fac doar parte dintr-o baza de calcul.
stiti ce este un drept? ceva pentru care ai luptat, ceva de genul, ca asta imi vine acum rapid in minte , persoanelor cu handicap care in america au drepturi. acest drept care a fost impus si in romania , ca institutiile publice sa asigure acces si pentru persoanele care folosesc carucioare. asta e un drept.
concediul de crestere a copilului nu este un drept. nu ati luptat pentru asta, si se poate si fara el. pe demonstrate . este o lege aparuta ca o consecinta a scaderii natalitatii.
trebuie sa lasati deoparte gandirea asta cu dreptul si normalitatea de a sta acasa sa vezi cum iti creste copilul.
trebuie sa lasati deoparte atitudinea de stadion si limbajul aferent.
de aceea romania a ajuns aici, pentru ca e populata de oameni care vad numai drepturi .

cami , daca emigrezi in canada , pentru ca esti ferm convinsa ca atunci cand pui capul pe perna te gandesti la concediu, faci o mare greseala. mai gandeste-te.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui unducthable

pai de aceea am rugat-o si eu pe conchita , daca poate , sa lase macar subiectul asta , in sensul ca nu e o obligatie sa scriem la toate subiectele

"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf



conchita a lasat demult subiectul asta, tu ai pus paie pe foc aiuristic.

cu atitudinea asta, "voi traiti in diaspora- taceti" nu rezolvati nimik. nu noi diaspora suntem vinovati de ce se intampla in RO. nici voi mamele care sunteti in CIC. multa, multa risipa de energie fara rost.
acceptati ca altii vad problema din unghi diferit. sigur dupa ce va trece perioada asta ve-ti vedea lucrurile altfel. solutii sunt si le va gsi fiecare, dar nu acuzand aici unele asupra altora. nu asta e solutia. mai ganditi-va.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui vdrag

Iar draga alex_andra, tu in ce categorie privitoare la calitatea copiilor te-ai incadra, daca esti asa de sigura ca mamicile fara studii superioare nu pot oferi o educatie corecta copiilor lor? Sa inteleg ca ai facut parte din rasa superioara a copiilor care au parinti cu studii superioare?

mamica fericita a printesei Alissa(22.09.2008)




Ei na, vdrag, da' ce-ti veni cu intrebarea asta? Acum am citit-o mai bine, sau poate ai editat ulterior.

Dar, desi nu e on topic, eu deobicei raspund intrebarilor care mi se adreseaza: da, parintii mei au facut amandoi Politehnica, bunicul mamei mele are bust facut in ASE, a fost profesor fondator, sau ceva de genul, bunicul din partea tatei a fost director de scoala, etc, etc,...lista poate continua, eu personal am facultate si master.

dar revin cu precizarea: sunt oameni fara facultate de o calitate superioara celor cu facultate.

eu m-am referit atunci la toate femeile care au facut copii pe principiul : daca merg la servici iau 200 de lei, daca fac copil iau 600+200, deci, rentabil e sa fac copil. Sii dupa ce l-au facut, au mai facut unul, ca sa mai ia inca 2 ani 800 de lei, ca nu mai aveau bani de seminte si rachiu.

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alecsia
Copilul meu cand va veni pe lume are tot dreptul la indemnizatia corecta! , cea pe care mama sa a muncit-o. Nu 600 RON.


De fapt tu nu poti sti care e indemnizatia "corecta", aceasta masura cu 85% din leafa e relativ noua, din 1 Ian 2009. A fost o masura de crestere a natalitatii. In general, ajutoarele pt. mame sunt mai mari in Europa in general, fata de America, tocmai pt incurajarea natalitatii. Deci nu are nici o legatura cu "muncita"sau "nemuncita", sigur ca ai muncit, cum si cele dinaintea ta au muncit samd.

Cred ca procent din leafa e mai corect decat suma fixa. Cred ca masura revenirii la suma fixa e proasta. Ar trebui pastrat procent si redus termenul de la 2 ani, la 1 an, da' nu ma intreaba pe mine ce trebe' sa faca. Dar astia de la guvern vor sa impuste doi iepuri printr-o eventuala masura imediata tip suma fixa: sa faca economii imediate si in acelas timp sa forteze mamele in campul muncii, in felul asta devenind platitoare de taxe in loc de consumatoare de taxe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

ce usor o vedeti pe conchita ca spune ce nu va convine....sa fie sanctionata....cam cum ar tb sa ma port cu doamna din pagina precedenta care a muncit mai mult decat coloratele de la coltul strazii si copilul ei merita mai mult.

E absolut fantastic ce se debiteaza in sub asta, promit sa nu ma bag la protest pt ca e dreptul vostru sa va organizati dar este INCREDIBILA atitudinea sa-mi fie mie bine , restul nu conteaza , si nu din partea diasporei sa fim intelesi

Mergi la inceput