NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 62

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui anioana

Chiar asa, fetele de "äfara" - se stiu ele care - nu aveti si alte treburi ? E asa, un passe-temps in care va permiteti sa fiti f rationale si crtitice tocmai pt ca sunteti detasate. Telefon, prietene pe-acolo nu aveti ca sa va omorati timpul ? Carti, filme, ceva ?

Mai bine rational decat irational. Vorbele si actiunile irationale nu duc la nimic bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

EU SUNT O MAMA de romania , pentru ca deja am o fetitza adoptata si va urma si un bebe sa il nasc in viitor ,vine el ,
sunt o mama de Romania , MARINA, si nu voi sfatui niciodata pe mamele din Olanda cum sa gandeasca si nici nu le voi judeca , jigni si le voi dori ca guvernul tarii lor sa le respecte

daca tu vorbesti serios , poate mai sunt mame ca tine care sunt de acord cu 600 ron si poate ar fii bine sa ii informati pe guvernanti ca poate nu mai e nevoie sa ne scada noua

gata , la culcareeeeeeeeee

"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui ROZIMINIS

- Eventual... la munca. Lasati-ne cu mesaje deastea, scrieti-le pe forum-urile din SUA unde locuiti!

Nici vorba, nici o sansa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

wow, sunt persoane care se sufoca numai cand se gandesc ca o romanca poate sa stea acasa 2 ani pe mai bine de 1000 euro!

de aceea asteapta cu sufletul la gura decizia autoritatilor vis-a-vis de aceasta problema care trebuie neaparat reparata, nu de alta dar grija pentru tarisoara de mizerie nu poate fi masurata...
cuvintele curg pe tastatura, mesajele moralizatoare asemenea, orele petrecute in fata calculatorului sunt nenumarate, merge tv-ul in nestire pe pro-tv international, poate-poate apare ceva...

pentru toti cei care ne iubesc as fi eu mai explicita dar nu doresc sa incalc regulamentul, asa ca dedic o melodie BUG mafia, sper ca v-a placut!




io tipul asta de mesaje nu le pot pricepe.....tu chiar n-ai priceput ca suntem de partea voastra?



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

DACA NE UITAM LA CIFRE

Potrivit datelor īnregistrate de Agen#355;ia Na#355;ional#259; pentru Presta#355;ii Sociale, īn luna martie, la nivelul īntregii #355;#259;ri erau 193.004 de persoane care beneficiau de indemniza#355;ia pentru cre#351;terea copilului, pl#259;#355;ile efectuate totalizānd 189.883.868 de lei. (sursa e mediafax)

DACA facem un calcul simplu reiese ca INDEMNIZATIA MEDIE per capita este 983,9 RON lunar adica cca 250 Eur. Economia facuta prin taierea la 600 RON a indemnizatiei este de cca 75.600.000 lei lunar ...eu cred ca pot gasi banii astia si in alte bugete de taiat.

DACA inmultim cu 24 de luni vedem ca suportul alocat mamelor CARE AU MUNCIT nu e atat de spectaculos este un ajutor de bun simt spun eu pentru o mama.




Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ROZIMINIS spune:

Sa moara si capra vecinului !!
...hmm...Inteligent !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

DACA NE UITAM LA CIFRE

Potrivit datelor īnregistrate de Agen#355;ia Na#355;ional#259; pentru Presta#355;ii Sociale, īn luna martie, la nivelul īntregii #355;#259;ri erau 193.004 de persoane care beneficiau de indemniza#355;ia pentru cre#351;terea copilului, pl#259;#355;ile efectuate totalizānd 189.883.868 de lei. (sursa e mediafax)

DACA facem un calcul simplu reiese ca INDEMNIZATIA MEDIE per capita este 983,9 RON lunar adica cca 250 Eur. Economia facuta prin taierea la 600 RON a indemnizatiei este de cca 75.600.000 lei lunar ...eu cred ca pot gasi banii astia si in alte bugete de taiat.

DACA inmultim cu 24 de luni vedem ca suportul alocat mamelor CARE AU MUNCIT nu e atat de spectaculos este un ajutor de bun simt spun eu pentru o mama.




Andries

Dar dc. s-ar mentine 983RON per capita si s-ar reduce perioada la 1 an, cum as face eu dc. m-ar intreba cineva , cum ies cifrele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

si de ce nu avem infrastructura, si crese, si sosele, si mijloace de transport in comun?
au trecut 20 de ani, de cand l-am impuscat pe ceausescu.
ca nu aveam mancare si libertate.
acum avem si mancare si libertate dar nu avem bani sa ne bucuram de ele. dar nu avem crese, sosele si autobuze. de ce?
au trecut 20 de ani si noi tot ne vaitam ca nu avem una sau alta.


banii care se "risipesc" la buget sunt acordati pe destinatii exacte.
cand primesti din afara bani ai si destinatia lor. daca ii folosesti in alte scopuri risti sa intri la puscarie pentru deturnare de fonduri.

economia in romania , dupa parerea mea, e in concediu de crestere a copilului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu sunt convinsa ca pana la urma vor face asa cum vor iesi cifrele cel mai bine. Pt. buget.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Citat:
citat din mesajul lui Andries

E adevarat ca 85% din salar plafonat la maxim 4000 RON timp de 2 ani poate parea o indemnizatie "de lux" pe vremurile astea.

Dar acum sa fim sinceri, avand in vedere cat de jalnica e infrastructura in romania, cat de putine crese avem, ce transport in comun avem ca trebuie sa iei taxiul 2 ore daca vrei sa ajungi cu bebele la doctor, cat de scumpe sunt formulele de lapte comparativ cu alte tari, ce suport de recuperare dupa sarcina primeste mama ~ aproape zero! ~ mie mi se pare ca indemnizatia asta abia reusea sa tina un echilibru. Si asa intre 2 si 3 ani esti descoperit si daca nu ai bunici sau rude sa te ajute esti in pom!! E un nou bebe ...hai sa-l sprijinim ca vorba aia...bebeii astia vor fi productivi peste 20 de ani!!

Sunt de acord sa taie de la buget, de la pensii, poftim poa' sa creasca si TVA ul si cota unica, dar indemnizatia asta ar trebui sa fie intangibila.

Andries

Au sens argumentele tale, legate de lipsuri pe toate fronturile. Cred ca merita incurajarea natatitatii din motivul expus de tine. Doar ca probabil ca in perioada imediat urmatoare se considera asta ca un fel de scop secundar. Nu sunt sigura ca e mai bine sa se taie de la pensii, oamenii aceia nu au alte alternative. Totusi, tinerii pot gasi mai multe solutii decat batranii in cele din urma, asa cum au gasit si in urma cu 1 an-2, ca masura asta e noua. Dar oricum, e adevarat ce spui in legatura cu situatia creselor/preturilor/suportului pt mame. Personal apreciez argumentatia ta.


Multumesc ruxij.
Eu cred ca exista bugete din care ar trebui sa se reduca cu prioritate, dar clientela politica se va opune sa i se "taie cascavalul". Sa ne amintim numai de "eRomania" sau partia de ski a dnei Udrea sau achizitiile de bauturi alcoolice pentru administratie/case de odihna.
Eu pe astia i-as lua la bani marunti, dar relatiile transpartinice sunt atat de puternice incat nu vrea nimeni sa deschida cutia pandorei, ar cadea toti ca un castel de carti.

Andries

Mergi la inceput