NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

si pana la urma e aceeasi lupta de fapt : comunism contra capitalism.
stiti care este adevarul adevarat? in capitalism se munceste la greu, exista stress la greu dar nu-i intereseaza ce fac altii. isi gasesc singuri solutiile pentru problemele proprii.

spre exemplu in acest subiect, dupa niste stiri aparute in ziare si la tv, au aparut disperarile . nu solutiile.
nici nu stiti ce s-a hotarat si ati inceput scenariile , datul peste degete si pusul la colt celor care gandesc altfel decat voi.
nu va mai mirati de ce se intampla in romania.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaMariaR spune:

Va rog daca nu sunteti de acord cu scaderea indemnizatiei pentru cresterea copilului, cel putin semnati petitia http://www.petitieonline.ro/petitie-p43516046.html
Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui anadomnica

? Macar sper sa nu se modifice indemnizatiile in plata deja, ca daca se micsoreaza o sa fie o multime de procese intentate statului de mamele "needucate" carora li se pare mai important sa-si vegheze puiul decat sa aiba o cariera.

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)
Album poze


Vezi cum gindesti? Daca tot e sa se taie, sa nu taie de la mine :) Evident ca daca le vor reduce, le vor reduce pe cele in plata, asa au facut si cu pensia bunicei mele si cu salariul profesorilor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Mai degraba o lupta a mentalitatilor dar ai sesizat esenta ... O vorba la tv si toata lumea e disperata si fara solutii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_t1971 spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
iesiti in strada si cereti-va dreptul la lene sociala pe timp de criza economica, io donez tarii romanesti taxele si impozitele platite pana acum, sa va fie de bine.


Sa-ti fie rusine !
Iti spuneasta o mama care-si creste singura copilul si in curand va trebui sa o faca cu 600+200 RON/ luna, asta in conditiile in care a cotizat la maretul buget la GREU, care inainte de avea acest copil s-a gandit bine si pentru el a muncit 80-90 ore pe saptamana, gandindu-se la binele lui.

Eu atat am avut sa-ti spun si nu mai comentez alte mizerii ca nu are rost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Citat:
citat din mesajul lui anadomnica

? Macar sper sa nu se modifice indemnizatiile in plata deja, ca daca se micsoreaza o sa fie o multime de procese intentate statului de mamele "needucate" carora li se pare mai important sa-si vegheze puiul decat sa aiba o cariera.

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)
Album poze


Vezi cum gindesti? Daca tot e sa se taie, sa nu taie de la mine :) Evident ca daca le vor reduce, le vor reduce pe cele in plata, asa au facut si cu pensia bunicei mele si cu salariul profesorilor...

Imi cer scuze: nu gandeam sa nu se taie de la mine, ma gandeam ca e ilegal, eu am intrat in CIC cand o lege era in vigoare si se aplica in cazul meu> Pot spune cel mult ca am avut noroc. Sora mea trebuie sa nasca dupa 1 iunie si ... nu va fi la fel de norocoasa, dar daca atunci e alta lege, trebuie sa se supuna aceleia. In cazul meu, si a tuturor mamicilor aflate in plata, peste toate, e o ilegalitate.

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)
Album poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaBianca spune:

De marit le-au marit si pe cele in plata cand s-a decis asta.

Presupunand ca ramane 85% totusi intre 2 si 3 ani ce veti face cu copilul?

Uite eu am fost sa-l inscriu ieri si nu mi-l primeste la toamna la gradinita pentru ca nu va avea 3 ani impliniti la 1 sept. deci pana la aproape 4 ani va trebui sa stea acasa.
Nu se va intampla, dar ati luat in calcul posibilitatea asta cand ati facut planuri pe termen lung?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulina85 spune:

Dar ce va mai certati
Eu am auzit la tv ca si CIC-ul se va taia in functie de salariu, adica la salarii mai mici de 2000 lei parca, nu se taie.
Mai bine faceti ceva daca sunteti asa multe. Eu chiar am crezut ca fiecare din voi va trimite un pampers colet la Cotroceni si le-am povestit colegilor de birou si toti au zis ca e cea mai tare faza.
Uniti-va daca sunteti asa multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

O solutie decenta... ar fi sa trimitem guvernantilor si lui Base cate un colet cu un scutec de finet murdar, sa ni-l spele guvernantii... ca tot sunt prea multe si nu reusim singure
La urma urmelor eu una am posibilitatea sa-mi cresc bebelusa chiar fara nici un ajutor de la stat, insa tot ma simt jignita sa mi se taie asa drepturile pe care ei mi le-au oferit ca mita electorala... desi nu pe ei i-am votat. Asa ca, daca imi taie din indemnizatie, stiind constitutia si legea ma voi duce in instanta din principiu. Daca nu aveau indemnizatii de dat nu trebuia sa voteze legea. Daca ei s-au gandit sa creasca natalitatea statului, au gandit pe termen lung, se presupune deci ca au o strategie pe termen lung si demnitatea ar trebui sa le impuna sa-si mentina strategia si coerenta. Ce e drept natalitatea a fost la pamant multi ani intre 90 si 2004... de aia nici nu sunt azi copii suficienti pt. cate scoli si profesori sunt.

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)
Album poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

vorbiti despre ilegalitati deja. contra carei legi???

prin mesajul tau, maria , imi dai mie dreptate, din pacate.

"in curand va trebui sa o faca cu 600+200 RON/ luna, asta in conditiile in care a cotizat la maretul buget la GREU, care inainte de avea acest copil s-a gandit bine si pentru el a muncit 80-90 ore pe saptamana, gandindu-se la binele lui.


nu cred ca te-ai gandit la binele copilului cand ai muncit dublu. te-ai gandit la binele tau cand vei avea copilul.




Mergi la inceput