NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ROZIMINIS spune:

pentru Alina: si sora mea este stabilita in Italia si nu a primit bani de la stat sa stea acasa dupa nastere si nu primeste nici alocatie pentru copii, dar este mult mai linistita, fericita si duce o viata decenta. Oare de ce? Iti spun eu de ce : pentru ca veniturile familiei ei se ridica la 3800 euro pe luna si are de ales intre 50 de crese sa-si duca copii, pe cand eu am 700 euro venit in familie, aceeasi rata la casa ca si a ei, cheltuieli, de asemenea si sa nu-ti mai spun ca eu muncesc si 14 ore pe zi de nu mai vad sa merg pe drum spre deosebire de ei care au un numar limitat de ore de lucru peste care sunt remunerati dublu. Unde mai pui ca orice problema de sanatate am avea ne costa de ni se rup buzunarele ca in spitalele romanesti nu mai gasesti nici calmante, nici antibiotice! Asa este in Romania... se vede ca esti rupta de realitatea de aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexxia_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

pe voi cum v-au crescut mamele voastre, fara acest drept si fara aceasta normalitate?


alina


intrebati mamele cum era atunci ... eu am intrebat:
nu platea nici o analiza, nici un control pentru copil, nu platea nimic la nastere ...
de asta ce ziceti?
mai este asa acum?
iar serviciul era servici, nu-ti era teama ca ramai fara el

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_24 spune:

FETELOR NU VEDETI CA O DUCEM DIN CE IN CE MAI GREU.PARLAMENTARI NE VOR DUCE LA SAPA DE LEMN.NU VEDETI CA MORTALITATEA CRESTE SI NATALITATEA SCADE,,,NU STIU CUM NE VOM DESCURCA,,,EI OARE STIU CATE NEVOI SUNT PENTRU COPII???????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Pana la urma care mai sunt ultimele vesti cu privire la subiect? stie cineva??
Pentru cele din diaspora am si eu o comparatie mica de facut care cred ca spune multe: acceasi jucarie de calitate pt. copii (cu norme CE, nontoxica, ce prezinta siguranta si nu chinezarii periculoase) costa mai mult decat dublu intr-un supermarket din romania fata de unul din austria de exemplu. ACEEASI JUCARIE!! Comparatii intre salarii nu mai facem: deci daca traiesti in austria si pui deoparte 6 luni bani la ciorap si mai si traiesti decent in timpul asta, poti sta pe cont propriu in crestere copil 2 ani si sa traiesti din banii economisiti... la fel cum in romania primesti de la stat banii astia . DAAAAR... in romania nu ai posibilitatea mamicii din austria de a economisi si a trai si decent. NU MAI FACETI COMPARATII, sunt ecuatii prea complexe daca e sa facem un model matematic si aveti multe variabile. Sa mai spunem ca si alimentele sunt mai scumpe in romania decat in SUA sau cele tari civilizate?? Si hainele, si jucariile, si multe altele necesare zilnic pt. un bebe decent.
Repet rugaminte, nu am avut timp sa ma uit la stiri... ce mai stiti despre cic?? s-a decis ceva?? Macar sper sa nu se modifice indemnizatiile in plata deja, ca daca se micsoreaza o sa fie o multime de procese intentate statului de mamele "needucate" carora li se pare mai important sa-si vegheze puiul decat sa aiba o cariera.

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)
Album poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Adica cine nu e cu noi, e contra si al naibii. Tb sa spuneti ca orice alta opinie in afara celei exprimate initial e interzisa.
Plus ca vad in continuu expresia ca ne-am facut planuri. A fost un plan nerealist pt cA nu ati luat in considerare riscurile, iar schimbarea legislatiei dupa cum bate vantul era primul risc de luat in calcul.

Si ma scuzati nu e rautate e realism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Personal dau cu flit tuturor mesajelor pline de "solidaritate" nationala si mamiceasca.
Revenind pt cele care ne priveste: este total neconstitutional sa ne fie redusa indemnizatia aflata in plata deja si data in baza unei decizii, care are la randul ei un cadru legal.
Deci in princip ar trebui sa se atinga schimband legea prin OU sau chiar lege doar pe viitor, pt mamele care urmeaza sa devina mame incepand cu data intrarii in viogare a noii legi. E o porcarie dar in primul caz si o ilegalitate.
Acum inteleg si amploarea schimbarii Constitutiei, cu care tot dadeau zor Ba! si guvernantii lui, pe motiv ca poporul a ales la referendum unicameralu'. Poanta e ca guverneaza cu UDMR care si-au pus in gand sa-si traga un pic de foc pe turta cu ocazia schimbarii si daca tot sunt si ei la guvernare, asa au incercat(slab) sa-i faca pe PNListi la sentimente mai bune zilele trecute...adica la guveranre cu PD si probabil sa le zica pa!udmr-istilor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexxia_m spune:

Nu s-a decis nimic, nici nu s-a infirmat nici nu s-a confirmat reducerea CIC si nici modalitatea de reducere ... deci nimic concret

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

exact cum va spuneam!
e vorba de gandire, eu nu ma refeream la scutece de finet, lapte de vaca, nascut in camp. ma refeream ca in ziua de azi concediul de crestere al copilului pana la varsta de 2 ani, platit asa cum vreti voi, este un drept.
nu este un drept, a fost si este o decizie politica.
si cum nu mai e asigurata in valoarea pentru care ati cotizat, deja apar cosmaruri si frustari si demoni.
voi stiti ce e ala un abuz, de spuneti ca statul roman abuzeaza mama si copilul?

despre modalitati diferite de gandire si despre principii era vorba in povestea mea.
.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Adica cine nu e cu noi, e contra si al naibii. Tb sa spuneti ca orice alta opinie in afara celei exprimate initial e interzisa.
Plus ca vad in continuu expresia ca ne-am facut planuri. A fost un plan nerealist pt cA nu ati luat in considerare riscurile, iar schimbarea legislatiei dupa cum bate vantul era primul risc de luat in calcul.

Si ma scuzati nu e rautate e realism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maracine spune:

a fost o decizie bazata pe faptul ca natalitatea este in scadere in romania. si daca continuam asa cu o populatie imbatrinita, nu o sa mai functionam.

Mergi la inceput