NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

cereti-va dreptul la lene sociala pe timp de criza economica, io donez tarii romanesti taxele si impozitele platite pana acum, sa va fie de bine.

nimic


Cerem dreptul de a ne creste copii, de a nu fi constranse sa ii lasam la o cresa infecta, daca o gasim si pe asta. Statul acasa cu copilul nu este lene sociala, la noi este lux.

Felicitari pentru gandire.



MIRUNA cu Alexandru si Aricelul 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Statul acasa cu copilul este lux peste tot in lume. A-ti creste copilul este o obligatie, nu un drept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Marina, eu eram aia care a trebuit sa ma scoata o prietena din starea de soc, fiindca pentru mine vestea asta a fost un soc efectiv, nu ca as fi facut copilul pentru bani, dar sa realizezi ca veniturile familiei scad din toamna la 1/3 nu e ceva care sa te faca sa gasesti solutia imediat, si sa vezi numai lucrurile frumoase din viata, eu nu merg pe principiul ca " la barza chioara ii face Dumnezeu cuib". Am avut noroc ca am avut pe cine suna dupa o noapte nedormita, cautand solutii, incercand sa ma incurajez, a avut cine sa ma traga de maneca...fiindca in situatii din astea ma cuprinde disperarea ( ca pe orice mama cred), cred ca de aia sunt si mesajele de la acest subiect atata de aiurea, fiindca mamele de aici au scris la disperare...

Mami, prajitura e legum ?
mamica de printesa Maria si bebica din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMi spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

mathilda, aici in usa, stai acasa cat te tine buzunarul. in statul in care locuiesc eu , statul nu da nimic pentru mame. nici un drept, nici un ajutor, nimic, depinde de companie in care lucrezi, ce au stipulat in contract sau daca exista sindicat s.a.m.d.
statul ,repet, nu da nimic. nici macar alocatie. exista la taxe o deductie de 1.000 de dolari pentru fiecare copil. si atat.
exista crese care costa cat salariul unui om cu un job normal.
traim in america anilor 2010 . poti sa stai cu copilul acasa cat vrei tu, dar statul nu te plateste.

in romania s-a acordat acest concediu, care inital a fost de 1 an, din cauza ca natalitatea era foarte scazuta.
ce s-a intamplat dupa aceea, au fost numai inginerii financiare, si cand spun asta ma refer la modificarea de jde mii de ori a bazei de calcul a acestei indemnizatii.

copii facem ca ne dorim si ca suntem constienti ca suntem in stare sa ii crestem. adica ca suntem sanatosi si in stare sa muncim.

stiu ca nu va place mesajul meu, dar eu am nascut si crescut un copil in romania si acum am inca un copil aici, adica de crescut 2 copii aici si pot sa vad diferenta de gandire, intre a astepta ce ne-a promis statul si a intelege ca asta e situatia si trebuie sa gasim o solutie de rezolvare si nu doar sa ne vaitam .





alina



Alina, te felicit ca ai putut ajunge in SUA, sa-ti cresti copiii acolo, insa: cum poti sa faci asemenea comparatie???? intre SUA si Romania????? poate ca acolo statul nu-ti da nimic dar nici nu cred ca iti opreste ceva, asa ca nu te supara dar nu poti sa iti dai cu parerea de acolo pt cele care suntem aici, si asta cred ca e valabil pt toate mamicile care nu traiesc in romania si nu contribuie la bugetul romanesc .

mamica de BIANCA MARIA 28.04.2009

AM IMPLINIT 1 ANISOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Cearta asta e aberanta si inutila. Parinti disperati, pensionari care efectiv vor muri din lipsa de medicamente si de strictul necesar, bugetari care vor trebui sa se descurce cu si mai putini bani si oameni care au slujbe in sistemul privat si se vor trezi fara ele pentru ca toate se leaga... Realizati in ce mizerie sintem cu totii?? Nu va mai jigniti aiurea, n-are sens. Eu am mai spus-o anterior, trebuia sa ne revoltam mai demult pentru ce se intimpla in tara asta, acum o facem absolut degeaba. Ne asteapta vremuri extrem de grele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joy21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita


da, iesiti in strada si cereti-va dreptul la lene sociala pe timp de criza economica, io donez tarii romanesti taxele si impozitele platite pana acum, sa va fie de bine.

nimic


Superb gestul tau de marinimie. Cred totusi ca majoritatea impozitelor si taxelor platite de tine a intrat in contul studiilor si a altor servicii de care ai beneficiat gratuit in tara. Ca banuiesc ca n-ai plecat analfabeta

Victoria, mami de Anna Sofia, 12+ cu inimioara

Sofia, 1 an si 8 luni


"Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici."
David Lloyd George



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

acum am terminat de citit ce ati scris peste noapte. desi am o mie de cuvinte in minte, in fata voastra imi pier toate/

s-a vorbit despre ironia, nasul peste sus al strainilor. ( care straini eu nu vreau si nici nu pot sa inteleg ). s-a dat peste nas ca totul e ieftin pentru copii in strainatate, asta nu stiu de unde le stiti, dar nu stiti bine, s-a plans pe umere de abuzul statului asupra mamei, copilului, de drepturi calcate in picioare. de normalitatea de a sta cu copilul acasa 2 ani, de pampersii scumpi si laptele praf necompensat.
v-ati batut joc de "strainele" care si-au permis sa va spuna ca exista si state care nu acorda decat dreptul de ati creste copilul si nu sursa financiara si as mai continua dar iese mesajul prea lung si nu veti ajunge sa il cititi pe tot.

atata timp cat ganditi ca pierdeti primul pas, prima nazbatie, primul cuvant , prima diversificare, educatia primita ( eu pentru asta as cere concediu de educat copilul la varsta prescolara ) cresa e mizerabila, bonele sunt iresponsabile, statul abuzeaza mama si copilul refuzandu-i dreptul de a sta acasa 2 ani platiti, romania va fi tara unde nimic bun nu se intampla.

vorbesc eu aia care am crescut un copil in romania, am dreptul asta , da?
care a schimbat 5 bone, de la varsta de 9 luni a copilului , careia i-a tremurat sufletul pana a gasit una in care sa aiba incredere, asta dupa ce am trecut dupa pneumonia aferenta cresei, si care nu s-a gandit niciodata ca am dreptul platit de a sta acasa sa-mi vad copilul cum creste.

pe voi cum v-au crescut mamele voastre, fara acest drept si fara aceasta normalitate?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ROZIMINIS spune:

Este adevarat ca in alte tari civilizate se sta in concediu de ingijire copil 3 sau 6 luni, dar mamele se intorc la serviciul lor de 1500-2000 de euro si isi permit sa duca copilul la o cresa decenta unde nu-ti tranteste copilul ca a facut pipi pe el, sau ti-l da acasa pe timpul verii... ca este vacanta. Asa cum impozitele si cotizatiile la stat sunt platite procentual din venituri, de ce nu ar fi si indemnizatiile pe care le primim? Este incredibil ce se intampla, mi-e rusine si regret ca traiesc in Romania !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta



pe voi cum v-au crescut mamele voastre, fara acest drept si fara aceasta normalitate?




alina


M-a "pasat" la bunici


Si daca era un lucru bun si in Romania, acela de a avea dreptul sa stai 2 ani cu copilul acasa - eu n-am stat - chiar crezi ca asta a dus la prabusirea economiei????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui vdrag

Iar draga alex_andra, tu in ce categorie privitoare la calitatea copiilor te-ai incadra, daca esti asa de sigura ca mamicile fara studii superioare nu pot oferi o educatie corecta copiilor lor? Sa inteleg ca ai facut parte din rasa superioara a copiilor care au parinti cu studii superioare?

mamica fericita a printesei Alissa(22.09.2008)




Am spus ca generalizez. Si nu desconsider persoanele fara facultate.
Dar acum 6 ani, cand s-a facut indemnizatia de 600 pt toata lumea.....a fost crunt, am vazut clar....copii facuti pe banda pentru bani.

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!

Mergi la inceput