NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

ruxij e mai poetesa asa (adica munca = transpiratie, ok, dar si multa inspiratie) si de aia are voie sa scrie de la munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina


inainte de a decide ca singura solutie e sa plecam din tara ar fi bine sa recititi mesajele diasporei sa vedeti cam unde va duceti, ca nicaieri nu e doar lapte si miere.

Marina


eu ma ofer sa dau consiliere, gratuita! deschid topic pentru asta. dar sa promiteti ca nu scoateti sabiile!



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Femeile cu adevarat educate nu stau acasa 2 ani indiferent de cat le da statul, ca isi afecteaza cariera rau de tot. Tot cele mai needucate stau 2 ani acasa.


Ruxij, EU am stat 2 ani acasa in CIC.
Si-or mai fi vreo doua-trei mamici care au facut asta.
Poti detalia te rog ce spune acest fapt despre mine?




www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


Intru si eu in categoria femeilor cu adevarat needucate, care si-a permis sa stea acasa cu copilul 2 ani in 2006-2008, cu indemnizatie 600lei+200 alocatie cand daca ma duceam la serviciu si la cariera mea luam de 4 ori mai mult. Anul asta, cu sot bugetar si venitul meu personal de 3000lei, am sa aleg sa stau acasa eu si nu sotul 2 ani cu copilul indiferent cat va fi alocatia si indemnizatia! Fiindca da, orice ar fac statul si guvernul si orice mi-ar lua, eu voi avea doi copii si doi ani nu mor de foame, asa needucata cum sunt gasesc solutii, imi refinantez creditul, o sa stau mai mult la tara cu copii, iar in domeniul meu voi putea sa recuperez doi ani oricat de incet mi s-ar misca neuronii!
Foarte urat Ruxij!

Mami, prajitura e legum ?
mamica de printesa Maria si bebica din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus

Conchita pe langa ce am spus ca fura tot al-doi-lea roman... sa vezi cate din mamele aflate in concediu de maternitate si primesc bani se intorc si muncesc la negru! o gramada si parca atunci nu le doare nicaieri ca primesc bani din doua parti!



devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.



Deus, ti-o iei si tu pana la urma, desi nu esti "straina".

eu as vrea sa dau statul roman in judecata pentru ca am platit taxe si impozite si contributie la pensie pana la 31 de ani si n-am beneficiat de nimic. mi-as dori sa am cic de 2 ani, dar aici in US, din banii de taxe si impozite pe care i-am contribuit. asta, btw de tupeul 2010 al acelora care spun ca diaspora sa faca pasi de la subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Si eu sunt cu adevarat needucata (liceu bilingv, Litere-LMA pe urma) si stau acasa cat de mult pot - e drept ca eu sunt freelancer, in ciuda faptului ca mai multe rude mi-au sugerat ca e mult mai bine sa lucrezi 8 ore cu carte de munca, deci sa ai sef, ca altfel se vede la pensie...

In fine...

Ma gandesc ca, daca era sa fac copilul pentru bani, pana la varsta asta - fac 32 de ani in vara - aveam vreo 4 copii si-mi faceam vacantele in Caraibe... Nu mai eram acum marcata de iminenta de avort si durerile nasoale rau din timpul sarcinii cu Daria si nu ma gandeam cu groaza ce fac daca ma apuca si la al doilea copil tot asa, o sacrific pe ea, daca o sa ma duc la baie tinandu-ma de pereti, cum s-a mai intamplat?

Eu sunt pe indemnizatia clasica, nu exista luna sa nu luam bani imprumut de la parinti, dar ne descurcam cumva si ii dam inapoi cand putem.

Nu sunt de acord cu reducerea indemnizatiei, pentru ca suma redusa nu va intra sub nicio forma in buzunarele saracilor.





Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

atunci voi alea care ati plecat din tara ati plecat multumite de ce era aici nu?De ce nu ati stat aici..sa vedeti cum e?Asa ca lupu moralist...bleah....s

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009


vorba aia legendara, am plecat sa crestem oameni, nu sa cerem statului sa ni-i creasca.

ok, pana la pag. 16 a fost masochism curat sa va citesc, urmatoarele nu au cum sa fie diferite, doar nu s-au schimbat mentalitati peste noapte. da, iesiti in strada si cereti-va dreptul la lene sociala pe timp de criza economica, io donez tarii romanesti taxele si impozitele platite pana acum, sa va fie de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

S-a terminat anul universitar la mine. Multumesc pentru grija

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Ma inscriu si eu printre 'needucatele' care vor sa stea acasa cu bebele 2 ani, indiferent daca se reduce indemnizatia la 600 lei sau ramane un anume procent...
Eu si sotul ne-am dorit prea mult acest bebe (am facut FIV, n-am avut alta sansa), ca sa ezitam macar o secunda in privinta celor doi ani...

Ieri a fost o zi foarte grea pt mine si sot: amandoi lucram in IT si deci vom plati si noi impozite (vom pierde sute bune de euro lunar...), plus 'surpriza' cu indemnizatia...Cam multe vesti proaste pt o singura zi...

Nu, nu mi se pare deloc corect sa taie din procentul de indemnizatie sau, mai rau, sa unformizeze la 600 lei/lunar...
Corect este sa primeasca fiecare dupa cat a cotizat, fiindca nu mai suntem in comunism.


10+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

"lene sociala pe timp de criza economica" ?????

Ingrozitor cata rautate si meschinarie ... Copilul meu are deja 6 ani, eu am prins perioada nasoala cu indemnizatia si a fost un calvar sa asigur banii pentru tot ceea ce avea nevoie copilul. Nu intru in detalii, ca as fi off topic. Dar, cum poate cineva sa taxeze drept lene sociala ingrijorarea unei mame pentru existenta copilului ei???? Si pe urma va mirati ca e diaspora blamata ???? Urat, foarte urat, mult venin...

Raman la parerea mea ca daca omul are un necaz si poti sa-l ajuti, fa-o. Daca nu poti, spune-i o vorba buna. Daca nu esti in stare, taci. dar nu rasuci cutzitul in rana lui, sub nicio forma!

Mie mi se pare o aberatie ceea ce se intampla. Orice om isi face niste planuri atunci cand isi asuma responsabilitatea de a deveni parinte, iar o astfel de reducere a veniturilor ii da peste cap toate planurile. Mi se pare firesc sa te plangi, sa protestezi, sa-ti versi necazul. cat despre solutii concrete, cel mai mult mi-a placut initiativa cu trimisul pampersilor. Nu cred ca ar rezolva ceva, dar sigur ar atrage atentia si poate s-ar gandi si Ba sa-i fie, macar putin, rusine pentru ceea ce genereaza si gireaza.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

daca ati ales sa va impartiti pe categorii, eu ma bag la clasa educate, ca per total asea am stat cam 5 ani () cu copii acasa. si n-am decat doi. si nu-mi cereti detalii, ca e vremuri apuse.

ruxij, tu da dovada de educatie si nu baga in seama toate!

ma duc sa fac ceva constructiv, pentru copii mei, pana acum le-am copt trei tavi cu prajiturele. mai am doua si-s gata. apoi le decoram, pe'orma le papa! ce spun io, deja au halit doua tavi.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput