NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Eseea,

Sincer nu pricep de ce te-ai suparat, mie mi se pare clar ce am spus, dar nu am avut nici o secunda intentia sa jignesc pe careva. Imi cer scuze daca te-ai simtit jignita dar te rog sa te intorci cand se calmeaza situatia si sa vezi cam cum arata cele 30 pagini scrise la subiect.


Citat:
citat din mesajul lui Eseea

si daca nu-l faceau in momentul asta inseamna ca l-au facut PENTRU bani??? ce logica e asta? si chiar nu e cazul meu, am mai spus mai sus cati ani am asteptat un copil, am si 3 sarcini pierdute, deci se pare ca mi i-am dorit in orice conditii.....asta ma face cum? needucata ( apropos, am facultate, postuniversitara), analfabeta, necarierista, etc???


Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
cumplit de cinic.

Ileana, eu sunt dintre cei care au plecat foarte greu din Romania, a fost dureros sa plec, si totusi sunt doua lucruri pt care sunt fericita ca am facut-o: am scapat de "originalitate" si in mare masura de arbitrar (ala care mi-a calcat viata cu tavalugul pe la sfarsitul anilor 90 asa, deci nu e ca si cand scriu aici fara sa stiu ce voresc). Si de "originalitate" ma saturasem, am lucrat intr-unul din sistemele statului avand insa ocazia sa vad cum e si pe altii si cum, cu mai putina "originalitate", putea fi si la noi (sistem in care si acum tot rau e, apropo, si tot "original"). Poate nu e momentul sa facem comparatii acum si poate e momentul sa reinventam roata, asa o fi; insa comparatia noi/altii arata ce e rezonabil, sustenabil, fezabil, si asta combinat cu niste politici coerente ar trebui sa duca la un sistem consecvent.
Daca pana si tie asta ti se pare cinic si mai bine sa tac, iaca tac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Se pare ca din cei 600 lei va trebui sa dam intre 200 si 350 lei la fiecare doua luni pe vaccinuri.Mie mi-a spus pediatra sa mi-l cumpar, ca nu mai exista un timp. Si noi abia acum le incepem.Traiasca toti hotii in frunte cu Basescu.

Eu prima fetita am dus-o la cresa unde a facut in doua zile pneumonie si apoi scarlatina. Eu internat-o la boli contagioase si acolo o sedau. Mi-au aratat-o o singura data la geam si la servici plangeam toata ziua. De acolo a luat varsat de vant. Asa se ocupa statul de copii nostri. Am zis ca la al doilea copil stau acasa 2 ani, decat sa mai traiesc ce am trait cu cea mare.Dar se pare ca statul are alte planuri cu noi. Cine zice ca e OK 600 lei sa taca din gura. Eu am o singura cresa in zona si intr-o camera stau 30 de copii, fara exagerare. Cand deschizi usa sar toti pe tine, parca ar fi la o gradina zoologica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Marina, chiar nu vreau sa ma cert cu tine ( si nici cu Ruxij, care punem pariu ca va scrie si de la munca, pe banii statului? ) dar chiar nu cred ca daca mamicile sunt nemultumite de taierea acestor bani inseamna ca nu se bucura de copiii pe care-i au. subiectul asta despre asta este, despre banii alocati in CIC, nu despre bucuria de a fi mama, anii de asteptare, etc......E normal ca la un subiect intitulat asa sa se scrie despre asta.

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza79 spune:

Fetelor, ati deviat prea mult de la subiect. Cred ca fiecare dintre noi stie cel mai bine de ce a facut copii si de ce atunci. Eu i-am facut pe amandoi pentru ca ni i-am dorit si ne-am simtit in stare sa-i crestem in primul rand mental si apoi material. Cred ca daca partea cu capul ramane stabila putem sa infruntam orice tampenie pe care o scoate guvernul. Dar trebuie sa facem ceva. Asa ca HAI SA PROTESTAM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

faptul ca scrie de la munca si isi face in acelasi timp treaba in mod profesional nu mi se pare o tragedie. Daca nu si-ar face treaba , ei da acolo e o problema.

cred ca lumea e total inflamata de subiectul asta , si sa iti reamintesc ca nu s-a luat nici o decizie, deci discutam sa discutam.

Dar ma surprinde cu mici exceptii lipsa de reactie practica. Discutia pe Forum e simplu de dus. Adevarul gol golut e ca suntem intr-o situatie critica si e normal sa se discute toate variantele . E adevarat ca indemnizatia mamelor e nimic in comparatie cu tampeniile de investitii din parlament, dar poate ca exista 1% sansa sa nu taie din indemnizatii. Si daca taie indemnizatia ce facem, murim de foame?
Banuiesc ca toata lumea e constienta ca un eventual meeting o sa stranga cateva sute de oameni si nu o sa aiba nici un efect.
Datul in judecata da...mi se pare o solutie buna, ai un instrument de negociere in mana presupunand ca sunt atat de fraieri sa o faca ilegal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maiestrita spune:

Scuze, mesajul de mai sus e primul meu mesaj pe acest forum: si reprezinta un raspuns adresat lui alinuk, care a propus un protest spontan maine. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRaluca spune:

Nu stiu daca ajuta sau nu, insa daca nu sunteti de acord cu aceasta masura de scadere a indemnizatiei pentru cresterea copilului, atunci va rog cel putin semnati petitia http://www.petitieonline.ro/petitie-p43516046.html
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Marina, asta cu scrisul de la munca era o gluma - intotdeauna cele din diaspora s-au legat de faptul ca NUMAI romanii scriu pe DC in timpul orelor de program si vai doamne ce tragedie.

credeti voi ca darea in judecata rezolva ceva? bineinteles ca se vor acoperi, cumva, legal, ce naiba......

gata acum plec sa-mi scot in parc copiii astia, care vorba lui Sdcristian, nu inteleg dom'ne ca e criza, aia mare mai vrea si inghetata.....

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

multumim politicos ca solidarizati cu noi, eu una am ramas muta de admiratie ca alocati din timpul vostru atat de mult , mai ales ca nu sunteti deloc vizate de masura asa-zis legislativa care se intampla pe aici... recunosc, eu una nu as putea sa pierd atata timp ca sa scriu la un subiect care :

- nu ma implica
- nu ma afecteaza
- nu ma intereseaza



***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi



cred ca generalizarile nu-si au locul. ca nu toate am scos lopetile. io urmaresc stirile la TV, pe program romanesc de cand cu vestile astea.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput