NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

marina- nu am facut copilul pt bani, dar am nevoie de ei sa il cresc. si din cauza lor nu mai fac inca unul.

nu e nici dincolo lapte si miere, dar vreau si eu sa traiesc undeva unde daca muncesc cinstit traiesc decent. si unde ma pot baza pe ce spun conducatorii, in asa fel incat sa imi fac un plan pe cativa ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina


Remarc o singura exceptie, scuze ca nu mai tin minte numele...mamica care a realizat (e drept ajutata de o prietena) ca nu a facut copilul pentru bani.



Marina


Marina, tu iti dai seama ce spui aici? ca restul am facut copiii pt bani! Ei bine, te inseli, am asteptat 5 ani copiii astia, timp in care statul nu m-a ajutat cu nimic, toate investigatiile si procedurile privind infertilitatea le-am facut la privat. dar nu vreau sa deschid acum alt subiect, unde se duc banii din taxele noastre......

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

stiti ce imi place mie la subiectul asta? cu mici exceptii nimeni nu-si zice m-a pocnit hai sa suflec manecile sa vad ce e de facut.
toata lumea e preocupata sa faca revolutie si sa se certe cu nerealistele de peste ocean.

Remarc o singura exceptie, scuze ca nu mai tin minte numele...mamica care a realizat (e drept ajutata de o prietena) ca nu a facut copilul pentru bani.



Marina


mai da eu nu inteleg cum puteti spune asa ceva ca facem copiii pt bani???chiar ma enervati cu afirmatia asta!!!da ce suntem tigani sau analfabeti???hai sa fim seriossi!!!
multe dintre noi ne-am chinuit ani de zile sa avem un copil!!!si ,da , in momentul in care te hotarasti sa ai un copil iti faci niste socoteli ca sa stii daca ai din ce sa-l cresti,altfel nu-l mai faci decat sa-l hranesti cu hrana plina de conservati si e-uri si sa-l imbraci de la sh! da, am muncit atatia ani de zile si am cotizat si cand a venit bb am prins perioada inc are statul a hotarat sa ma plateasca cu 85% din media veniturilor mele,acum de ce sa-mi ia cateva zeci de milioane pe luna inapoi??cu ce drept???mie cine imi hraneste copilul de acum?si cine imi achita rata la casa???

de David si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

nu ma pune sa caut in 30 de pagini, lumea se plange ca daca stiau ca vor fi 6 mil faceau alte planuri, as putea sa gasesc vreo 2 mesaje in care ziceau si ca poate nu faceau copilul in momentul asta....de aici concluzia mea

Citat:
citat din mesajul lui lalala13

marina nimeni nu a facut copilul pentru bani, sa fim realisti.

----------------------------------------------
my somebody....

30+ cu

Doamne Ajuta sa fim bine pana la capat!

Veniti la protest, sa mentinem indemnizatia! Inscriere ferma de participare in lista:
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0AreSvjbNas88dFprOWZVazVxM25mX2ZQQm1tUXBKa2c&hl=en


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

nu ma pune sa caut in 30 de pagini, lumea se plange ca daca stiau ca vor fi 6 mil faceau alte planuri, as putea sa gasesc vreo 2 mesaje in care ziceau si ca poate nu faceau copilul in momentul asta....de aici concluzia mea

Citat:
citat din mesajul lui lalala13

marina nimeni nu a facut copilul pentru bani, sa fim realisti.

----------------------------------------------
my somebody....

30+ cu

Doamne Ajuta sa fim bine pana la capat!

Veniti la protest, sa mentinem indemnizatia! Inscriere ferma de participare in lista:
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0AreSvjbNas88dFprOWZVazVxM25mX2ZQQm1tUXBKa2c&hl=en


Marina


pai nu faceau copilul nu ca nu le iesea profit, ci ca sa astepte pana au din ce il creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

nu ma pune sa caut in 30 de pagini, lumea se plange ca daca stiau ca vor fi 6 mil faceau alte planuri, as putea sa gasesc vreo 2 mesaje in care ziceau si ca poate nu faceau copilul in momentul asta....de aici concluzia mea

Citat:
citat din mesajul lui lalala13

marina nimeni nu a facut copilul pentru bani, sa fim realisti.

----------------------------------------------
my somebody....

30+ cu

Doamne Ajuta sa fim bine pana la capat!

Veniti la protest, sa mentinem indemnizatia! Inscriere ferma de participare in lista:
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0AreSvjbNas88dFprOWZVazVxM25mX2ZQQm1tUXBKa2c&hl=en


Marina


da-mi voie sa-ti zic ca ai tras o concluzie gresita!

de http://lb2f.lilypie.com/45k8p3.png" target="_blank"> David si http://lbdf.lilypie.com/Jsmip2.png" target="_blank"> 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

La capitolul jale din pacate toata lumea e de acord.
Si apropo topicul asta nu e de discutie ci un fel de vent colectiv...eu m-am abtinut cat am putut, dar daca din alte mesaje se intelegea ca prin tarile calde (ma rog reci) iti creste statul copilul ca un fel de plantutza intr-o glastrutza am vrut doar sa arat ca nu e adevarat.
Suportul insa este autentic zic eu.


Llaura, si eu m-am abtinut cit am putut, cu atit mai mult cu cit nu sint direct vizata de schimbare.
Si nici de reducerea cu 25%, ca nu-s bugetar, si, lucrind in sectorul privat, eu una simt criza pe propria-mi piele de multa vreme.

Insa genul asta de "suport" dat unor mamici care in mod clar sint disperate pentru ca, intelegi, in acest moment in care toate veniturile se reduc si chiar nu mai e loc de intors, mi se pare cumplit de cinic.
Ele n-au la ce extra-job sa-si trimita sotii, ca nimic nu mai misca, mai trebuie sa-si ajute si parintii, brrrrr.
Si toate aceste familii (un numar de 200.000, am inteles) vor fi date cu totul peste cap, pentru o "mareata economie" care ar putea fi rezolvata, de exemplu, din sistarea constructiei a fro' trei catedrale. Sau din disponibilizarea politrucilor de prin ministere si agentii. Etc.



www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


din pacate laura nu intelege nimeni ceaa ce vrem sa zicem

binenteles ca economia ar castiga daca s-ar oprii diverse constructii dar aici e tot invartealea celor de sus, si celor care la negru castiga mult mai mult decat ne puntem imagina...asta e invarteala la nivel de stat, pt ca popurul de rand accepta invarteala la negru ca partime sau extra sau cum vrea ...si uita asa populatia accepta, ala de sus ca-i iese invarteala lui, firmelor le iese invarteala lor, iar omul de rand isi scoate invarteala lui, lucrand la negru si primind ajutor de boala prin invarteala cealalta....
prea multe invarteli la un loc, ca sa se sisteze ceva

Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

si daca nu-l faceau in momentul asta inseamna ca l-au facut PENTRU bani??? ce logica e asta? si chiar nu e cazul meu, am mai spus mai sus cati ani am asteptat un copil, am si 3 sarcini pierdute, deci se pare ca mi i-am dorit in orice conditii.....asta ma face cum? needucata ( apropos, am facultate, postuniversitara), analfabeta, necarierista, etc???


Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

aparitia legii cu plata unei indemnizatii de 85% din media veniturilor ultimelor 6 luni anterioare datei nasterii copilului a aparut odata cu legea pensiilor, adica legea 19/2000, care a intrat in vigoare in aprilie 2001, cu modificarile ulterioare. care au fost o gramada.

aceste venituri puteau fi mai multe , nu numai salariul, toate veniturile la care a fost retinut CAS. s-au facut contracte de asigurare la nivel maxim , sume care au intrat si ele in baza de calcul a indemnizatiei.
cine a avut informatia a avut posibilitatea legala sa stea 2 ani in concediu cu o indemnizatie foarte mare.
toate modificarile care au intervenit in calculul acestei indemnizatii nu au afectat pe cele care erau in plata. daca acum le modifica si pe cele care sunt in plata si daca se intorc si la suma care ziceti ca era acum 5 ani inseamna ca situatia e foarte critica .

de ce s-a ajuns aici? pentru ca cei care fac legea o fac cu gandul la ziua prezenta si la avantajele prezente.

e normal sa exista frustare, nesiguranta, teama. e normal sa te simti mintit in fata, furat pe fata, pacalit, injosit.
dar nu e normal sa exista atata obtuzitate si sa dati la o parte de la masa dialogului, ca de fapt forumul asta e, un dialog, pe cei care nu traiesc pe aceasi strada cu voi. atitudinea asta poate exista si la cei care conduc tara si poate de aceea nici nu sunt in stae sa ia cele mai bune decizii in situatii critice.
iar de multumit pe toata lumea, nici un guvern din lume nu va fi capabil sa o faca, cu atat mai mult in situatii de criza.

s-a votat ceva?

p.s. cine spune ca nu mai putem intelege ce se intampla, se gandeste probabil ca mai avem legatura cu romania numai prin intermediul a ce citim pe forumul despre copii. ca am emigrat cu toata familia, pana la ultimul grad de verisori.
( cumnata mea urmeaza sa nasca in cateva saptamani si traieste in romania ).





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

hehe s-a dus ruxij la munca si nu mai aveti ce interpreta....mai cititi intregul post si o sa realizati ca nu am spus ca toata lumea face copilul pentru bani ci ca o mama a realizat azi ca tb sa fie fericita pentru copilul in sine...e unicul post de care imi amintesc care a exprimat un altfel de sentiment fata de ura generala.

In rest discutam sa discutam...stiu si cum e sa faci un copil dupa 5 ani de tratamente, stiu cum e si sa ai CIC 6 mil si sa cotizezi la maxim.
Stiu si cum e sa cresti 2 copii cu job si fara sot in zona.
La fel cum stiu ca in situatii de criza manecile se sufleca si se cauta solutii , mi se pare cel mai prost moment sa te apuci de o greva. Idea cu justitia mi se pare mult mai fezabila, e un drept democratic...dar pe pariu ca apare lume care zice ca procesul e lung, avocatul scump etc?

Mergi la inceput