NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

deci

trimitem pampersi? curati, ca suntem doamne totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maracine spune:

la 19 va fi o conferinta de presa a lui basescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Citat:
citat din mesajul lui chrystynro

Citat:
citat din mesajul lui Pucku

mey eu m-am pierdut ca scriam retro....poate mai bine ca nu am citit, multumesc celor care au raportat

mda, asa e romanul crede ca nu ma pot pronunta daca stau in alta parte, dar daca-i spun ca si aici e la fel, nu-l intereseaza, el tot vrea....ca aici statul gandeste inainte de a da, si exista legi....care se respecta, pt ca au fost invatati de mici sa le respecte, in Romania nu se respecta nimica din pacate....cate dintre voi nu pledeaza ca dati bani sa rezolvati acte, acte invarteli...toata lumea...toata lumea s-a obisnuit sa se invarteasca pt un gologan...
si aici sunt uni mai inventivi asa, dar nu le merge mult, si f bine....pt ca daca romanul invartit ar ajunge aici, sigur copilul meu nu ar mai sta acasa pe cei 55% de acuma ci pe zero

uite eu am dezaprobat clar si am facut recurs, cand mi-au zis ca eu in maternity leave trebuie si am resurse sa-mi intretin sotul bolnav, ca eu castig arhisuficient , pt ca ei approba un buget de x bani pt o famile, nu conteaza daca ai copii, ca cica de copii se ocupa altii si-mi vor mari alocatia....useless sa va spun ca, cu tot adunat cap la coada, intram bine in cardurile de credit, care le vom plati cand ne vom intoarce la munca full time, useless sa spun ca m-a sunat o duduie si mai ca nu m-a luat la intrebari de cum imi permit sa fac cerere ca uite depasesc cu cate sute de dolari limita admisa....useless sa spun cat costa medicamentele sotului, unele acoperite altele nu pe luna?
binenteles ca mama si soacra au dat-o repede cu invarteala ca trebuie sa existe o cale...mentalitate pur romaneasca....ca nu se poate sa nu i se aprobe nimic...iaca ca se poate

ne-am refacut calculele, si daca nu vom iesi ma voi intoarce la munca....daca eram in Romania , potrivit sistemului o duceam bine mersi, ca ma invarteam de ajutor de boala, de o alta invarteala si uite asa ma invarteam in jurul axei mele...in loc sa ma invart de-o terapie sa se puna mai repede pe picioare....

si am ajuns la concluzia ca e mai bine asa, pt ca omul bolnav se complace in boala lui, si nu poate face aia, nu poate face cealalta, si atunci freaca menta pt ca-i da statul....e te, dar daca nu-i mai da statul nu se mai complace, se agita, cere ajutor pt ca vrea sa iasa din starea aia si sa castige bani..

am deviat un pic, sper doar sa se inteleaga mesajul meu
din pacate in romania prea multi profita de sistem


Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""



Din cate vad eu sunt useles comentariile de pe aici. Oicum, din cer nu pica.....



useless e ca nu ai inteles nimica de cum procedeaza un guvern normal

Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Pucku dc ai fi citit si mesajul urmator al meu ai fi vazut solutia. Nu sunt de acord cu lucrul la negru si in principal pt ca nu mai beneficiezi de nici unele, de nimic, zero, mai ales dc ai un accident de munca. Pana plateste si dc plateste patronul...esti mort si ingropat de mult si de obicei mortul e de vina. Dar nu pot da eu solutii mamicilor a caror viata nu o traiesc eu. Eu doar pot intelege...si da, tace. Are cineva curajul sa priveasca in okii unor copii ai mamicilor despre care spuneam si sa reclame???Si sa nu mai aud pe nimeni ca vai Doamne multinationalele omoara mamicile, ati uitat se pare cazul cu mama de gemeni si nici macar nu a trecut juma de an...
In alta ordine e jalnic in ce s-a transformat sub. O sa vad ce vom face, de ieri deja stiam ca sigur se vor atinge si de CIC. La cat mi-am dorit si asteptat copilul sigur-sigur vom face fata si prefer de mii de ori asa, sa o am acum langa mine si toti carora le stau CIC-rile din RO in gat sa se inece cu ele sau sa-mi scrie sa li-l donez. Cum spuneam, noi am fost destul de prevazatori sa nu facem imprumuturi la nimeni si prin urmare sanatosi sa fim ca belele curg garla.
Nushulica suntem pe aceeasi lungime de unda.
Cat depsre cele care spera ca vor face o branza in instante, Ba! le-a spus in sedinta secreta sindicalistilor ca cine deschide proces pe salrii taiate si castiga isi va vedea banii ianpoi de la salar peste 20 de ani, atunci are Ba1 de gand sa puna in executie hot judecatoresti. Sa traiti bine!!!
Subiectul asta e unul din multitudinile de exemple de ce ne mere bine si suntem atat de bine vazuti ca natie. Romanul frate cu codrul:)))da, veniti direct din padure

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chrystynro spune:

pai ai impresia ca noi avem un guvern normal? eu te-am inteles pe tine, dar cred ca totusi, cei care au plecat afara, sunt undeva mai bine. altfel, ar fi ramas in tara....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

stiti ce imi place mie la subiectul asta? cu mici exceptii nimeni nu-si zice m-a pocnit hai sa suflec manecile sa vad ce e de facut.
toata lumea e preocupata sa faca revolutie si sa se certe cu nerealistele de peste ocean.

Remarc o singura exceptie, scuze ca nu mai tin minte numele...mamica care a realizat (e drept ajutata de o prietena) ca nu a facut copilul pentru bani.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Citat:
citat din mesajul lui Pucku
din pacate in romania prea multi profita de sistem




unde ai mai vazut tu pucku o tara sa tina si o majestate cu neamul in circa si sa aiba si presedinte ..simultan...si camere ale deputatilor si senatori si
te crucesti cind auzi cum e saracia lucie si guvernul intretine neamul regesc


pai numai in romania....hei cand ne-am dus vot s-v-atzi certat ca de ve am votat ca nu trebuia sa votam, acum nu-i bine...niciodata nemultumiti

am zis eu ca profita numai omul de rand, se profita de la primul pana la ultimul cetatean, pt ca fiecare se invarteste de ceva, sau il invarteste pe altul, si asa se invarte tara cu funful in sus

binenteles ca daca cei de sus ar taia intarteala la ordinea zilei de pe lista si ar aplica legi caruia cetateanul de rand le-ar aplica pt ca e o lege, si nu s-ar invarti de-o invarteala, alta ar fii treba acum

din pacate asta e departe de a se intampla in Romania, si atunci statul taie, si romanul se invarte de 2 ori mai abitir

Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

marina nimeni nu a facut copilul pentru bani, sa fim realisti.

----------------------------------------------
my somebody....

30+ cu

Doamne Ajuta sa fim bine pana la capat!

Veniti la protest, sa mentinem indemnizatia! Inscriere ferma de participare in lista:
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0AreSvjbNas88dFprOWZVazVxM25mX2ZQQm1tUXBKa2c&hl=en

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

tb sa o zic si pe asta

inainte de a decide ca singura solutie e sa plecam din tara ar fi bine sa recititi mesajele diasporei sa vedeti cam unde va duceti, ca nicaieri nu e doar lapte si miere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chrystynro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

stiti ce imi place mie la subiectul asta? cu mici exceptii nimeni nu-si zice m-a pocnit hai sa suflec manecile sa vad ce e de facut.
toata lumea e preocupata sa faca revolutie si sa se certe cu nerealistele de peste ocean.

Remarc o singura exceptie, scuze ca nu mai tin minte numele...mamica care a realizat (e drept ajutata de o prietena) ca nu a facut copilul pentru bani.



Marina

eu cred ca totusi am propus ceva, in prima mea interventie. singurul lucru care-l putem face este sa-i actionam in instanta, pentru ca, cu altceva nu avem cu ce sa-i oprim. ei ne taie salariile, pensiile, indemnizatiile, alocatiile pentru constructia de drumuri si finalizarea autostrazii Bechtel. iar daca noi acceptam lucrul acesta, intr-adevar, nu mai merita discutat....

Mergi la inceput