NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chrystynro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pucku

mey eu m-am pierdut ca scriam retro....poate mai bine ca nu am citit, multumesc celor care au raportat

mda, asa e romanul crede ca nu ma pot pronunta daca stau in alta parte, dar daca-i spun ca si aici e la fel, nu-l intereseaza, el tot vrea....ca aici statul gandeste inainte de a da, si exista legi....care se respecta, pt ca au fost invatati de mici sa le respecte, in Romania nu se respecta nimica din pacate....cate dintre voi nu pledeaza ca dati bani sa rezolvati acte, acte invarteli...toata lumea...toata lumea s-a obisnuit sa se invarteasca pt un gologan...
si aici sunt uni mai inventivi asa, dar nu le merge mult, si f bine....pt ca daca romanul invartit ar ajunge aici, sigur copilul meu nu ar mai sta acasa pe cei 55% de acuma ci pe zero

uite eu am dezaprobat clar si am facut recurs, cand mi-au zis ca eu in maternity leave trebuie si am resurse sa-mi intretin sotul bolnav, ca eu castig arhisuficient , pt ca ei approba un buget de x bani pt o famile, nu conteaza daca ai copii, ca cica de copii se ocupa altii si-mi vor mari alocatia....useless sa va spun ca, cu tot adunat cap la coada, intram bine in cardurile de credit, care le vom plati cand ne vom intoarce la munca full time, useless sa spun ca m-a sunat o duduie si mai ca nu m-a luat la intrebari de cum imi permit sa fac cerere ca uite depasesc cu cate sute de dolari limita admisa....useless sa spun cat costa medicamentele sotului, unele acoperite altele nu pe luna?
binenteles ca mama si soacra au dat-o repede cu invarteala ca trebuie sa existe o cale...mentalitate pur romaneasca....ca nu se poate sa nu i se aprobe nimic...iaca ca se poate

ne-am refacut calculele, si daca nu vom iesi ma voi intoarce la munca....daca eram in Romania , potrivit sistemului o duceam bine mersi, ca ma invarteam de ajutor de boala, de o alta invarteala si uite asa ma invarteam in jurul axei mele...in loc sa ma invart de-o terapie sa se puna mai repede pe picioare....

si am ajuns la concluzia ca e mai bine asa, pt ca omul bolnav se complace in boala lui, si nu poate face aia, nu poate face cealalta, si atunci freaca menta pt ca-i da statul....e te, dar daca nu-i mai da statul nu se mai complace, se agita, cere ajutor pt ca vrea sa iasa din starea aia si sa castige bani..

am deviat un pic, sper doar sa se inteleaga mesajul meu
din pacate in romania prea multi profita de sistem


Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""



Din cate vad eu sunt useles comentariile de pe aici. Oicum, din cer nu pica.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maracine spune:

si totusi inca nu s-a stabilit nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pucku
din pacate in romania prea multi profita de sistem




unde ai mai vazut tu pucku o tara sa tina si o majestate cu neamul in circa si sa aiba si presedinte ..simultan...si camere ale deputatilor si senatori si
te crucesti cind auzi cum e saracia lucie si guvernul intretine neamul regesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

La capitolul jale din pacate toata lumea e de acord.
Si apropo topicul asta nu e de discutie ci un fel de vent colectiv...eu m-am abtinut cat am putut, dar daca din alte mesaje se intelegea ca prin tarile calde (ma rog reci) iti creste statul copilul ca un fel de plantutza intr-o glastrutza am vrut doar sa arat ca nu e adevarat.
Suportul insa este autentic zic eu.


Llaura, si eu m-am abtinut cit am putut, cu atit mai mult cu cit nu sint direct vizata de schimbare.
Si nici de reducerea cu 25%, ca nu-s bugetar, si, lucrind in sectorul privat, eu una simt criza pe propria-mi piele de multa vreme.

Insa genul asta de "suport" dat unor mamici care in mod clar sint disperate pentru ca, intelegi, in acest moment in care toate veniturile se reduc si chiar nu mai e loc de intors, mi se pare cumplit de cinic.
Ele n-au la ce extra-job sa-si trimita sotii, ca nimic nu mai misca, mai trebuie sa-si ajute si parintii, brrrrr.
Si toate aceste familii (un numar de 200.000, am inteles) vor fi date cu totul peste cap, pentru o "mareata economie" care ar putea fi rezolvata, de exemplu, din sistarea constructiei a fro' trei catedrale. Sau din disponibilizarea politrucilor de prin ministere si agentii. Etc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Iaca eu tot ma bag, norocul meu ca nu puteti sa ma bateti "live". 2 ani cu 85% din leafa e o idemnizatie nesustenabila economic. Am aceasta parere si gata.

si de unde stii tu?ai facut analiza socio-economica?pe ce date sustii acest lucru.

stii ce inseamenna 600 ron? cati dolari? care e ajutorul de somaj acolo unde stai tu? care e salariu mediu acolo unde stai tu? si taxele mele lunare unde s-au dus?

aici e diferenta intre poporul roman si orice alt popor. noi nu stim sa fim solidari. nu stim. ne dam cu parerea cand nu suntem in pozitia celor afectati. normal ca s-a ajuns la injurii pentru ca o mama isi da seama ca nu are cum sa intretina copilul cu 600 ron. si sa te desparti la 2 luni de pruncul tau e groaznic. eu daca ma intorc la servici lipsesc 13 ore! si trebuie sa ma intorc pentru ca altfel imi pierd casa. trebuia sa anunte acum 9 luni , frate , nu se da mai mult, faceam ceva, o asigurare privata, faceam ceva..nu asa..vezi ca de maine se schimba legea.

----------------------------------------------
my somebody....

30+ cu

Doamne Ajuta sa fim bine pana la capat!

Veniti la protest, sa mentinem indemnizatia! Inscriere ferma de participare in lista:
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0AreSvjbNas88dFprOWZVazVxM25mX2ZQQm1tUXBKa2c&hl=en

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

si va rog sa nu uitati ca majoritatea bugetarilor nu are voie, PRIN LEGE, sa aiba alt serviciu, alta functie, etc. Asa ca nu-i mai dati cu extra job, serv part time si altele.

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

si va rog sa nu uitati ca majoritatea bugetarilor nu are voie, PRIN LEGE, sa aiba alt serviciu, alta functie, etc. Asa ca nu-i mai dati cu extra job, serv part time si altele.

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...




d"aia vezi 1 profesor ca tine ore la 10 universitati simultan si este si senator
si d"aia oprescu era medic la 1000 de spitale
si etc etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

as putea eventual sa imi pun sotul sa lucreze si noaptea, ca de la jobul actual vine acasa la 7 seara. ca sa poti avea inca un job, chiar si part time, iti trebuie timp. si nenorocita asta de zi are doar 24 de ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

In realitate, lasand la o parte tragerile de par, cred ca masura reducerii sumei CIC este o masura proasta. Mai buna ar fi fost pastrarea procentajului la 85% si reducerea perioadei de la 2 ani, la 1 an, aplicata nu imediat, adica cine e deja in CIC sa ramana asa si sa se aplice de la o data in viitor. Cred insa ca fac asta pt ca vor sa salveze bani imediat, nu peste 1 an. Dar nu e prea OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

cei din armata, politie, jandarmerie, administratie si altele nu au voie!

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput