NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinushca

eu cred totusi ca desi nu lupta nimeni pentru mamici, ar fi un mesaj puternic daca s-ar strange acolo macar 1000 de mamici.




Te strangi, te strangi...si cu ce mesaj? Profesorii de exemplu vor scoate inainte inghetarea anului scolar, medicii intra in greva, multe alte categorii socio-profesionale au sindicate care vor negocia...mamele si pensionarii cu ce sa intre la negociere?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian


si la asta m-am gandit, dar mi-ar fi frica sa iau copiii altor mame, sa nu cumva sa pateasca ceva.


Cauta o prietena de incredere si cu mai mult curaj, eventual cu o bunica disponibila sa mai dea o mana de ajutor. Ar fi o idee.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns perl spune:

Si daca sa se schimbe legea atunci ar trebui sa intre in vigoare de peste minim 9 luni ca cei care vor intra in concediu atunci sa stie la ce se asteapta!

Asa in situatia actuala e naspa - porti copilul 9 luni in pantec stiind asigurata o anume conditie legala si baneasca la care ai contribuit (cele 12 luni anterioare) si pentru care ai muncit din greu si dupa ce statl se trezeste cu inca un cetatean nou iti da cu piciorul in fund!
Inca odata RUSINEEEEE!

Daca e sa se schimbe o lege sa se schimbe pentru viitor - astafel incat lumea sa stie la ce se baga!
Asta e hotie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

ideea e buna laura, dar colegele mele deja spun ca merg toate la job. majoritatea au cu cine lasa copilul - careva din parinti.

ce sa fac daca ai nostri au facut copii la tinerete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Laura, pare o idee ff buna ce zici tu dar..greu de pus in practica, dupa parerea mea. Sa iei 4-5 bebelusi e o raspundere enorma plus f mult efort : tb sa le dai la toti sa manance, sa-i speli apoi, sa-i schimbi, sa-i culci ( unde-i culci?), e o minigradinita de fapt, iti tb de toate. Tb atentie data la toti, eu abia ma descurc cu 2 si fata e mai mare, altfel ma inteleg cu ea, mai danseaza, se mai uita la desene, mai trece timpul. Dar tot ii apuca mancatul in acelasi timp, de adormit nu pot decat pe rand, etc.....

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinaStoica spune:

Sunt foarte multe mamici care inainte ed a se hotari sa faca un copil si-au facut mii de calcule daca au cu ce il creste... Eu personal nu am pe nimeni, mama a murit cand aveam 4 ani si soacra are grija de doua batrane si nu a venit odata macar in vizita....fetita mea nu are nici 11 luni, unde sa o duc? la cresa trebuie sa aiba aproape de doi ani, la gradinita particulara la fel... Bone cu bani la negru? pai nu avea nevoie statul de bani? asta e solutie? sa incurajeze coruptia si munca la negru? imi cer scuze pentru greseli dar sunt extrem de nervoasa si sunt neatenta... haideti sa iesim si noi in strada fetelor, cu tot cu copii, poate asa ne vede cineva si incearca macar sa ne ajute.... este strigator la cer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ii culci pe saltelute pe jos. La cresa unde sunt 25 de copii si 2 femei, cum s-or fi descurcand? (serios ma intreb si e inca un mister pt mine) Nu zic ca e usor, nu zic ca e de ici-de colo. Dar eu chiar cred ca e 'facubil'. Mamicile de tripleti se descurca cu 3, de ce nu s-ar descurca o mama cu 3 copilasi cu varste apropiate? Nu ii aduni in gasca asa de la 2 luni, ii aduni de la 6-7-8, cand deja stau in fund, misuna in 4 labe ...



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

IrinaStoica, te contrazic, la cresa ii primeste si daca au mai putin de 1 an ...in limita locurilor (si a conditiilor) disponibile, desigur. Ca de fapt aia e marea problema: locurile, conditiile, personalul (care e platit cu salar cam cat indemnizatia mamei careia nu ii ajung banii si se duce la servici)



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Asa cum zicea cineva mai inainte, romanii (unii din ei) au fost invatati sa faulteze legea: certificate de handicap scoase pe ochi frumosi, cic-uri prelungite pe un certif de handicap fictiv al copilului, ajutoare de caldura (se trec mai multi la intretinere si deci venitul pe persoana e mic, incadrandu-se in plafon), angajari de forma, doctorate intinse pe n-spe ani, concedii medicale , tot felul de alte ajutoare desi muncesc in Italia, declarandu-se fara venit etc. Asta pt ca guvernantii au mizat doar pe masuri populiste, inchid ochii, si nu au gandit pe termen lung. In loc sa dea ajutoarele de caldura mai bine investeau banii in refacerea sistemului de incalzire ( in cei 20 de ani) de ex, sau investeau in crese/gradinite. Cred ca daca fiecare roman ar fi cinstit ar fi mai bine, si macar cu 10%. Din pacate de multe ori ne sapam singuri groapa. Eu as lua la puricat fiecare persoana asistata, cu handicap si as vedea daca intradevar are nevoie (pt ca de multe ori cei ce intradevar au nevoie n-au bani de spagi).As colecta taxele celor pe care le ocolesc. As intreba de sanatate pe cel care are palate si Mercedes dar e discriminat daca il intrebi de unde are venituri. Asa ca pe de o parte inteleg frustrarea celor care muncesc si platesc taxe iar banii se duc in fundul puturosilor si smecherilot. In orice tara exista persoane asistate dar banuiesc ca acolo se respecta legea si beneficiaza doar acei care au nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

iertati-ma daca s-a mai zis aici

pentru maine e cineva dispus sa mearga pt un meeting de protest?

are careva exp, stie in ce cond putem sa ne manifestam nemultumirea profunda...spontan??


cu mainile in san nu-mi vine sa zic ca as sta...chiar daca va spun sincer sanse de schimbat ceva in directia deciziei mojiciei umane (sa acoperi furaciunile guvernantilor cu bani din cresterea copiilor si din pensiile batranilor) nu cred ca avem :(

e necesar un plan, vreo aprobare

e necesar sa apelam la o Asociatie... !?

sunt membra in Asociatia MAME...

mentionez ca demersul meu de aici la acest moment este in nume propriu




Alinuk
www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


www.asociatiamame.com/ro/evenimente/evenimente-actuale/un-zambet-pentru-sanatate.html" target="_blank">
"Zambetul copilului tau iti aduce bucurie in fiecare zi.
Acum, zambetul lui poate salva vietile altor copii"


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput