NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Mi-am sunat prietena cea mai buna si m-am vaietat :" Ti-am zis eu ca la norocul meu sunt astia in stare sa faca indemnizatia cate era cand am facut fata in 2006? Ca daca stiam, imi faceam alte calcule" bla bla, raspuns:" Daca stiai, nu mai faceai al doilea copil pe care ti l-ai dorit atat de mult". Deja ma simt mai bine

Mami, prajitura e legum ?
mamica de printesa Maria si bebica din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Citat:
citat din mesajul lui paulina85

kariguld, dar matusa mea care traieste in USA ia pensie si din Romania. Conditia este sa vina de 2-3 ori aici sau cam asa ceva, nu stiu exact.


si eu cunosc o gramada.....si plus aia care primesc pensie de boala inchipuita si altele....
pt ca romanul fura, si fura si fura, nu s-ar lipsi neam de niste amarati de gologani......

iar lipsa legilor.... ca sa pot sa-mi trasfer eu ani de munca din Romania aici am nevoie de 10, nu-i am, asa ca bani mei si ai multor altora care nu au cei 10 ani, vor ramane bugetului

natalitatea e in scadere peste tot, nu numai in Rominia, dar nici unde in lume, chiar si daca le merge bine, nu se plateste un CIC 2 ani la 85%, pt ca ar falimenta....fara impozite as primi mai mult decat salariul, as mai face 2 copii, vecina inca 3, si nu ar mai lucra nimeni, ca toate am sta sa facem copii....

nu stiu cat inseamna 600 roni, dar banuiesc ca putin, si nu aproba nici o mamica aceasta pt ca normal ar fii sa se dea procentaj....dar unul realistic, situatiei economice a Romaniei, nu 85. daca statul vrea sa tina femeile acasa 2 ani, bravo lui, sa le tzina si 3, dar, repet pe niste procente realistice.

Conchita, chapeau

Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

limbaj nepermis pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

nu va inflamati, cele din alte tari nu pot intelege cum e aici, nu stiu cum din indemnizatie iei 5 pachete de scutece si atat

sa vedem noi ce putem face aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinaStoica spune:

la cresa de stat de care apartin eu sunt 300 de copii pe lista de asteptare si se vor elibera 60 de locuri in septembrie, sa nu mai vb de conditii si de personal, plus ca nu accepta copii sub 18 luni.... interesati-va - cresa de pe Stoian Militaru sector 4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

alinuk pe forumul miresici fetele deja s-au organizat pt un miting pe 17 mai depun actele...da o cautare pe acel forum daca esti interesata...
in ceea ce ma priveste sunt afectata de 2 ori pt ca sotul este bugetar...fara salariu de merit, fara ore suplimentare platite si acum fara 25% cu ceea ce mai ia ne platim rata la casa...si in rest ce sa facem sa traim 3 persoane cu 600 ron? da statul e sarac, nu are bani pt copii, dar au bani pt telefoane noi, masini, laxative si delegatii? acolo de ce nu se taie?
ca sa nu mai zic de principiul de drept care spune ca legea civila nu retroactiveaza...cum reduc legal indemnizatiile care deja sunt in plata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Din ciclul "sa moara si capra"
Niste banuti primiti ilegal Deus, mamicile de care vorbesti tu sunt nevoite sa aleaga ori sa se intoarca la munca pe niste banuti...si sa riste sa fie prinse ca o fac la negru ori sa riste sa fie convinse sa plece de la lucru ac se reintorc dupa cei 2 ani de CIC. Corect: mai pot renunta la CIC si sa se intoarca la lucru legal, dar unde ar mai fi castigul patronului care pe perioada muncii nedeclarate nu mai plateste contributii la stat basca are om pe "niste banuti" full time at work?
Probabil ca nu ti-ar strica o experienta de genul.
Firmele mari, gen multinationale le conving pe mame sa se intoarca legal si o stiu face destul de bine(miseleste), aia mici si jmecheri o fac dupa cum spuneam mai sus tot miseleste dar la nivelul lor. Imagineaza-ti cam cat are o mamica CIC-ul dintre alea care lucreaza la negru? Pai cam cei 6 mil max 8. Si mai primesc fo 4 de la patron.Dc exista cineva care castiga mai mult, cred ca e exceptie de exceptuie.Sa ne intelegem nu toti traim in Bucuresti si Bucurestiul nu este punct de reper pt restul tarii ca joburi si salarii. Si eu cunosc cazuri despre care spui tu si chiar nu salivez la situatia lor. Oricum o dai de CIC 2 ani beneficiaza putine, mai norocoase un pic. Adica efectiv platite mai bine din 85% si efectiv acasa cu BB.

sa inteleg ca aprobi lecrul la negru si ca lucrul la firme care ne atrag miseleste e nasol

si uite asa tot al doilea roman de care vorbeste Deus nu -si scade traiul, ca sa traiasca si el

si cine-i prinde draga, ca nu-i prinde nimeni, ca daca ei ca angajatori si-ar plati impozitele, si angajatii, poate ca acum in loc de 15% la pensii se reduceau cu 5 %

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

fetelor pe niciuna dintre noi nu ne ajuta sa ne jignim sau sa ne adresam cuvinte care dor....

haideti sa ne gandim impreuna, sa ne sprijinim cumva...

da inbox si eu mi-am dorit copilashii enorm, nu i-am facut pentru banii astia... si ii multumesc in fiecare zi lui Dumnezeu ca i-am facut inainte de zbaterile astea sociale, caci altfel poate ma gandeam de cateva ori in plus ce sa fac...
..dar in aceeasi masura sunt indignata profund de ceea ce se intampla pe plan social ....

ziceti protestam in vreun fel???????

Alinuk
www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


www.asociatiamame.com/ro/evenimente/evenimente-actuale/un-zambet-pentru-sanatate.html" target="_blank">
"Zambetul copilului tau iti aduce bucurie in fiecare zi.
Acum, zambetul lui poate salva vietile altor copii"


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

nu merita sa faci quote la asemenea aberatii...
Marina


Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009
[/quote]

mesaj raportat la moderator

Si mai lasati cu cele care nu traiesc aici nu pot intelege...ba inteleg foarte bine...ca doar nu se distribuie inteligenta doar pe baza de buletin romanesc.

Ele va ofera o alta perspectiva...pe care voi, care nu ati trait acolo niodata nici cu gandul n-o puteti cuprinde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Citat:
citat din mesajul lui anadomnica

Citat:
citat din mesajul lui Marina

e absolut uluitor cum furtul la orice nivel este justificabil prin faptul ca avem salariul mic.


Marina

pai... corect. daca patronul nu te plateste, legea supravietuirii iti impune sa furi ca sa traiesti. tu ce ai face?? ai lasa copiii tai nemancati? sau ... "te-ai invarti" de o solutie?????????????

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)
Album poze


si uite asa din invarteala in invarteala, tot al doilea roman fura...si statul pagubeste
apai statul taie de la cei pe hartie, nu cei de invarteala ca pe aia nu-i are in catastif....dar o lege cinstita cu amende usturatoare nu ar mai incuraja invarteala, si taxele s-ar impozita corect



Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput