NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

ok

sa discutam ceva mai constructiv

deci in iunie inca va intra cat e acum?

ce faceti cu copiii daca mergeti la lucru, nu aveti bunici disponibili, nici bani de cresa particulara/bona?



Mai exista si alte solutii, nu doar intoarcerea la lucru. Din pacate nu sunt aplicabile si pentru cele aflate in situatia cea mai grea....aceea de a avea si sotul bugetar. Fiecare isi poate face un calcul...in unele cazuri gaura creeata in bugetul familiei se poate acoperi daca sotul trece de la statutul de angajat la cel de PFA si isi plateste singur darile, deducand din profit toate utilitatile si alte cheltuieli. Mult mai putini bani vor pleca la stat de la sot...in mod perfect legal.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

problema este ca pt bugetari se lupta sindicatele, pentru pensionari ies pensionarii, dar pt mamici si copii cine lupta? ce sa fac sa ies cu copilul de 2 luni la miting?
constructiv vorbind dc se revine la 600 ron ce faceti fetelor? aveti cu cine lasa copiii?

mamica de Rares 21.02.2010


Luati in calcul ideea de a va organiza cate 4-5 mame, una ramane acasa si are grija de toti copilasii din grup, celelalte merg la servici si o platesc pe mamica-bona lunar. Un fel de cresa particulara, dar mai mult un aranjament intre mamici.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

problema este ca pt bugetari se lupta sindicatele, pentru pensionari ies pensionarii, dar pt mamici si copii cine lupta? ce sa fac sa ies cu copilul de 2 luni la miting?
constructiv vorbind dc se revine la 600 ron ce faceti fetelor? aveti cu cine lasa copiii?

mamica de Rares 21.02.2010


eu cred totusi ca desi nu lupta nimeni pentru mamici, ar fi un mesaj puternic daca s-ar strange acolo macar 1000 de mamici.


Mami de (28.10.2008) si bb2 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

problema este ca pt bugetari se lupta sindicatele, pentru pensionari ies pensionarii, dar pt mamici si copii cine lupta? ce sa fac sa ies cu copilul de 2 luni la miting?
constructiv vorbind dc se revine la 600 ron ce faceti fetelor? aveti cu cine lasa copiii?

mamica de Rares 21.02.2010


la modul cel mai serios daca se revine la 600 lei plecam din tara,de mult vrem sa plecam si tot ne-am sucit a aparut david,acum va veni inca un sufletel....dar in aceste conditii nu ne mai putem nici macar gandi sa mai stam



de David si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

eu lucrez la casa de pensii...daca stau acasa iau 600+200..daca lucrez,iau 725 ron....si unde-s lefurile alea mari?
ma...pe aia care sustin ca avem multi bani....iar cele care zic ca nu au ce scrie aici....sa taca.De intors deocamdata nu se pune problema ca eu sunt din gasca veche aia din care s-au facut concedieri....la noi ori faci sluj directorului...ori canti in struna amantei cuiva ori ti se spune ca pleci acsa....dsa aleaga pe cei mai buni?
pe cei politic favioriti ii va alege conducerea,pup......uristi sau amante...stiu eu ce stiu....

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

accept, momentan din salariul sotului, nebugetar, platim ratele. nu poate deveni pfa, ca jobul lui nu permite asa ceva.

din indemnizatia mea facturile la utilitati, mancarea si apa de baut, si ce mai trebuie prin casa. am redus cheltuielile la maxim deja, cumparam ce e strict necesar.

daca primesc 600 de lei nu mai am din ce plati facturile. mancare si apa hehe.

solutie ar fi sa vindem apartamentul si sa ne mutam cu parintii, ca sa nu mai avem de platit rate. dar asta nu e o solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns perl spune:

Intradevar decizia daca va fi luata de revenire la 600 roni e de plans- pentru cei care au luat-o. Se va incuraja din nou proliferarea prostiei si cei care au ceva cap pe umeri sa aibe din nou de suferit.
Ma face sa ma gandesc destul de serios ca parasirea tari e o alternativa, pentru ca aici muncesti pentru un salariu peste medie si cand e sa ai avantaje de pe urma muncii decid altii ce se va intampla cu banii tai (in timp ce altii isi fac vile...terenuri de golf si altele)
Da - e o solutie sa plec din tara asta ...si in alta parte pentru un salariu garantat mai bun ca in romania (cu "r" mic)- avem garantate si conditiile normale de trai!

Daca se ia decizia asta....e de jale! Pentru ca au putut gandi asa! Sa ia de la viitorul tarii (copii) in loc sa ia din buzunarele lor care oricum au salarii si pensii extra mari (si in timpul programului in loc sa munceasca ca noi se uita la filme xxx )
Huuooo RUSINEEEE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

problema este ca pt bugetari se lupta sindicatele, pentru pensionari ies pensionarii, dar pt mamici si copii cine lupta? ce sa fac sa ies cu copilul de 2 luni la miting?
constructiv vorbind dc se revine la 600 ron ce faceti fetelor? aveti cu cine lasa copiii?

mamica de Rares 21.02.2010


Luati in calcul ideea de a va organiza cate 4-5 mame, una ramane acasa si are grija de toti copilasii din grup, celelalte merg la servici si o platesc pe mamica-bona lunar. Un fel de cresa particulara, dar mai mult un aranjament intre mamici.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



si la asta m-am gandit, dar mi-ar fi frica sa iau copiii altor mame, sa nu cumva sa pateasca ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza79 spune:


Mi-am dorit enorm sa am si al doilea copil desi toata lumea m-a considerat nebuna pentru ca stam intr-o garsoniera de la anl cu 2 copii, unul de 3 ani si celalalt de 1 luna iar sotul este bugetar.Cu toate astea am avut curaj sa mai facem un bebe bazandu-ma si pe cei 85 % din salariu ca am putea trai decent. E trist sa vezi cati bani dai la buget timp de 10 ani , luna de luna si apoi cand iti ceri drepturile sa te trezesti ca s-au terminat fodurile.. nici la primul copil nu am prins decat indemnizatia de 600 ron si am stat acasa doar 1 an. Speram ca acum sa-mi vad copii crescand si sa-i ajut pentru mai mult timp..
Fetelor am si eu o intrebare. Pentru salariati ies cei din sindicate si ii indeamna la proteste, pensionarii au iesit si ei, noi nu facem nimic??? pentru noi nu lupta nimeni???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anioana spune:

Mai bine am merge de acum cu copiii de gat la guvern sau la minist. muncii!

Mergi la inceput