NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

La Realitatea Tv, din surse newsin, au spus ca se revine la 600 lei indemnizatia +200 lei alocatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

pe mine ma termina nervos si secretomania asta, trebuie sa citesti prin ziare si pe net una alta

sa aiba careva curaj sa zica odata tot, macar sa stim exact pe ce ne bazam.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vdrag spune:

Mi se pare strigator la cer ca guvernul a gasit ca una din solutii de iesire din criza, micsorarea indemnizatiei de crestere a copilului. Cred ca o indemnizatie unica care sa ofere mamelor care stau acasa pentru ingrijirea copiilor, un venit suficient de mare pentru a acoperi toate cheltuielile ar fi mult mai acceptabil. Nu sunt de acord cu ideea ca mamele stau o prea lunga perioda acasa pentru ingrijirea copiilor si nici nu as dori ca Romania sa ajunga in situatia in care mamele, sa se intoarca la munca dupa 3 sau 6 luni, din momentul in care o gramada de rapoarte arata ca parintii petrec cu copii foarte putin timp. Va disparea ideea de familie, de a gasi timp liber pentru petrecerea timpului liber impreuna, va da posibilitatea ca copii sa scape de sub supravegherea parintilor si totodata ca acestia sa apuce drumuri gresite. Este esentiala perioada de 2 ani pentru ingrijirea copiilor pentru dezvoltarea acestora si de ce sa nu spunem adevarul: nimeni altcineva nu poate avea grija de copil mai bine decat Mama in primii ani de viata! Nu ma astept sa fiu inteleasa de toata lumea dar mamele vor intelege cel mai bine ce doresc sa spun, mai ales acelea care dupa ani de zile de incercari Dumnezeu le-a dat binecuvantarea unui copil, pe care doresc sa il creasca si sa ai ofere toata dragostea fara sa ai faca sa simta stresul si greutatea unei vieti cu mult prea multe taxe si impozite, grija zilei de maine.

mamica fericita a printesei Alissa(22.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui anadomnica

Citat:
citat din mesajul lui Marina

e absolut uluitor cum furtul la orice nivel este justificabil prin faptul ca avem salariul mic.


Marina

pai... corect. daca patronul nu te plateste, legea supravietuirii iti impune sa furi ca sa traiesti. tu ce ai face?? ai lasa copiii tai nemancati? sau ... "te-ai invarti" de o solutie?????????????

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)
Album poze


Pentru ca n-am vazut angajati legati cu lanturi de patronul care nu plateste, eu cred ca solutia e invartitul pe langa patroni care plateasc corespunzator cu munca prestata, nicidecum descurcatul prin furat. Parca nu-mi vine a crede ca unora nici macar nu le trece prin minte varianta cinstita si corecta...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Este strigator la cer!!!Incredibil...Asteptam atat ca sa facem un copil, ca sa avem un banutz in plus, si cand il avem ni se da in cap.in schimb tinem in spate 2 pensionari, minim 2 bugetari, 3-4 asistati social (a se citi tigani cu castele care intind mana si fac copii ca sa aiba alocatii) si eu , care muncesc ca o sclava 9 ORE / ZI chiar si acum, ma vad obligata sa nu pot avea grija de copilasul meu.nu am u salariu care sa-mi permita sa angajez o bona, dar daca as sta acasa cu bebele meu ar fi un mare castig...spitalele sunt cum sunt, ne mai si omoara prin ele, in schimb iau ceasuri de aur...MAMA LOR DE JIGODII!!RUSINNEEEE!!

Laura 28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

e o chestie dubioasa la mijloc. pe tv liderii sindicali spuneau ca vineri se intalneste nush care consiliu national care analizeaza impactul social si economic al scrisorii convenite cu FMI. si ca basescu ar fi zis guvernului sa nu voteze nimic pana nu se discuta vineri. ba chiar pareau increzatori ca se va reveni asupra continutului scrisorii si ca FMI-ul va fi rechemat la negociri. dar pe de cealalta parte ministrul muncii declara ca maine se va decide in guvern daca revin indemnizatiile la 600 de lei si ca se si voteaza... ??


Mami de (28.10.2008) si bb2 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Si apropos de actiune:

Citat:
citat din mesajul lui MSymo

Pe forumul miresici se organizeaza miting. Fetele au depus actele pt inregistrarea mitingului, spera sa fie pe 17 mai, luni, la ora 16, in fata la Cotroceni.
Pe siteul Realitatea apare stirea cu indemnizatia si la comentarii gasiti link cu miresicile!

Symo 15+


Mami de (28.10.2008) si bb2 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

daca e miting in bucuresti doar, eu va sustin de departe

ca totusi, din toti hotii din tara asta, din toate cheltuielile aiuristice, economie sa faci de la copii sub 2 ani si pensionari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

problema este ca pt bugetari se lupta sindicatele, pentru pensionari ies pensionarii, dar pt mamici si copii cine lupta? ce sa fac sa ies cu copilul de 2 luni la miting?
constructiv vorbind dc se revine la 600 ron ce faceti fetelor? aveti cu cine lasa copiii?

Mergi la inceput