NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Din ciclul "sa moara si capra"
Niste banuti primiti ilegal Deus, mamicile de care vorbesti tu sunt nevoite sa aleaga ori sa se intoarca la munca pe niste banuti...si sa riste sa fie prinse ca o fac la negru ori sa riste sa fie convinse sa plece de la lucru ac se reintorc dupa cei 2 ani de CIC. Corect: mai pot renunta la CIC si sa se intoarca la lucru legal, dar unde ar mai fi castigul patronului care pe perioada muncii nedeclarate nu mai plateste contributii la stat basca are om pe "niste banuti" full time at work?
Probabil ca nu ti-ar strica o experienta de genul.
Firmele mari, gen multinationale le conving pe mame sa se intoarca legal si o stiu face destul de bine(miseleste), aia mici si jmecheri o fac dupa cum spuneam mai sus tot miseleste dar la nivelul lor. Imagineaza-ti cam cat are o mamica CIC-ul dintre alea care lucreaza la negru? Pai cam cei 6 mil max 8. Si mai primesc fo 4 de la patron.Dc exista cineva care castiga mai mult, cred ca e exceptie de exceptuie.Sa ne intelegem nu toti traim in Bucuresti si Bucurestiul nu este punct de reper pt restul tarii ca joburi si salarii. Si eu cunosc cazuri despre care spui tu si chiar nu salivez la situatia lor. Oricum o dai de CIC 2 ani beneficiaza putine, mai norocoase un pic. Adica efectiv platite mai bine din 85% si efectiv acasa cu BB.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Hannen deviezi de la subiect ca sa nu zic mai mult.
Deus are cineva vreo vina ca in jurul tau toate mamele au fost hoate? Da, tu , de ce nu le-ai reclamat? Asa ca mai lasa-ma cu moralitatea lui peste ca tu singura te contrazici.Chiar dc iti e greu sa crezi sunt convinsa ca suntem majoritatea covarsitoare oameni cinstiti care ducem in carca acea indemnizatie fara sa lucram la negru.
Voila si ultimile stiri:http://www.mediafax.ro/social/revenirea-la-suma-fixa-de-600-de-lei-varianta-analizata-pentru-indemnizatia-de-crestere-a-copilului-6109352

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

atunci voi alea care ati plecat din tara ati plecat multumite de ce era aici nu?De ce nu ati stat aici..sa vedeti cum e?Asa ca lupu moralist...bleah....s

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

in mod logic, cine are indemnizatie mai mare a lucrat cu banii la vedere, ca indemnizatia asta se calculeaza dupa veniturile declarate.

cine lucreaza la negru nu primeste indemnizatie deloc - stiu si eu o mama, sta acum acasa cu 200 de lei - alocatia, ca nu i-au facut carte de munca. neavand venituri la vedere nu are indemnizatie

cine avea salar minim si primea mai mult la negru - primeste 600 de lei

asa ca prin masura diminuarii indemnizatiilor si aducerea lor la 600 de lei lovesti tocmai oamenii cinstiti, cei care au respectat legea si si-au platit toate darile. si incurajezi celelalte categorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

igzact!
si cand mai ai o gurita de hranit si tre sa rasufli si tu, nu cred ca stai pe ganduri prea mult si ai enorm de multe mustrari ca tre sa fii hot ca asa e regula jocului impusa de cel ce te plateste si de care depinde traiul tau si al minorilor. Mai ales ca orb nu esti, vezi pe ce zboara banii dati la stat, dati cu traiul... oh!stai sa o dai pe chestii de etica si morala cand iti urla copilu si tre sa platesti chiria... si ai frisoane la ce vor spune unii si altii pe aici si aiurea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

e absolut uluitor cum furtul la orice nivel este justificabil prin faptul ca avem salariul mic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Mamicilor pana una alta si pana se face tocmeala de tocmeala vad ca mie nici azi nu mi-a intrat indemnizatia in cont, desi ziua de plata era ieri, pe 10 la mine. A mai patit cineva???? Ce se intampla?? vin si scadentele la credite

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)
Album poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

eu nu stiu sa fur, nici sa insel. asa am fost crescuta si eu si sotul meu, sa muncim cinstit si sa dormim linistiti

dar nu ne-a avertizat nimeni ca daca trebuie sa socotesti fiecare leu de 10 ori inainte sa-l cheltui linistea somnului ar putea fi tulburata

dar nu inteleg - ok, stie toata lumea ca prin munca la negru se pierd gramezi de bani. statul, deci si noi. si ei au prea multi angajati. de ce nu ii trimit in controale? de ce nu se ocupa nimeni sa vada ca na, o fabrica cu un sef si o secretara si 0 angajati legal nu poate produce 1000 de tone de caramizi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Mie mai uluitor mi se pare ca am re4usit sa alegem o gloata de lighioane sa ne conduca.

Mergi la inceput
Mergi la inceput