NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

imi cer scuze pt greseli... nu pot sa le reeditez din lipsa de timp. Si asa m-am intins aici.
Duc BBita la
Om trai si om vedea ce va fi exact ca sa stim ce putem face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

ce castiga? pai castiga fro' 10 milioane euro pe luna daca reduc la 600 ron indemnizatia la toata lumea...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Aceasta masura va descuraja ca populatia cu anumite venituri, studii superioare, etc (generalizez, stiu ca sunt oameni cu facultate si cu salarii f mici) sa mai faca copii. Se va ajunge la ce a fost acum cativa ani. Putini copii. Si aia care vor fi .....nu comentez calitatea. Copii intr-adevar facuti pentru bani.

Nu am nimic cu pshicomam, nu o cunosc, chiar nu vreau sa zic nimic rau de ea.
Dar, masura pe care a luat-o ea, de a nu ridica banii, nui mi se pare deloc admirativa. Banii aia nu au ajuns in contul vreunui copil cu nevoi.

Admirativ era intr-adevar daca ii lua si ii dadea cuiva. Atunci da, jos palaria.

Oricum, eu nu o acuz, ca, din comoditate nu si-a luat banii. E treaba ei.

Cei care locuiesc in alte tari, hmm....poate ca, intr-adevar, comentariile voastre nu-si au rostul aici. Cel putin, tonul dojenitor, ca sa nu zic ironic al unora, este total nepotrivit.
Varsati-va si voi frustrarile in alta parte. Aici ni le varsam noi, cele vizate.

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita


una dintre cele mai cumplite afirmatii pe dc de cand e dcul e aia repetata aici pana la starea de nausea - ca mamele superioare si platitoare de taxe nu vor sa primeasca de la stat tot atata cat primesc mamele care toarna copii pe banda. adica acei copii nu merita sa manance. aia nu merita lege, drepturi, bla bla bla. pe locul doi e aia ca am facut copil sa mi-l tina statul, iar acum statul a fugeat cu alta, pe numele ei criza mondiala, trage-o-as de par si smulgea-i-as unghiile cu dintii.



Problema acelor copii este ca nu au avut ocazia sa-si aleaga parintii iar acei parinti care toarna copii pe banda stai tu linistita ca nu-i doarna de dragul de a avea copii si din dorinta de a creste un suflet ci pentru a beneficia de alocatia pe care le-o plateste statul si pentru faptul ca nu le place munca.In alta ordine de idei cred ca un om cu coloana vertebrala ar gandi intens inainte sa faca un copil si s-ar baza in mare parte pe situatia financiara

Citat:
citat din mesajul lui conchita

cat despre impozite, ca tot va mai treziti sa faceti comparatii cu alte tari si dupa aia sa va dati de ofuscate cand scriu si mame din diaspora aici de parca v-am sparge safe-ul din sufragerie si v-am fura cicul, poate consultati un manual de economie ceva. impozitele le platiti pentru servicii prestate de stat ACUM, nu pentru cand veti face copii. statul nu e CEC, iar taxele nu sunt depozite cu dobanda la stat. taxele tin scolile in functiune, bibliotecile, spitalele, gradinitele pe care la subiectul asta le urati, la alte subiecte deschise de diaspora le aparati de minunate ce sunt, aparatul administrativ de stat, armata,militia, garda nationala, marinarii, aia de la frontiera, etc etc etc. sau vreti sa impietreasca toti si sa reinceapa sa respire cand va expira voua cicul? ca altfel nu pricep ce intelegeti voi din a plati taxe si impozite la stat...

popor oropsit, maica. nimic nu-l uneste, nici macar mizeria de masa. si de restul, eugenii.

nimic


Tu de ce ai plecat din Romania?De bine ce era sau pentru ca te saturasei de eugenii?Nu ne mai lua pe noi cu cartile de economie ca viata bate filmul si nu cred ca esti tu in masura sa ne amintesti noua pentru ce platim taxe si impozite.Ai dreptate ca le platim pentru acum dar ce faci cand platesti taxe de drumuri si autostrazi si iti rupi masina in doua cand circuli pe ele,ce faci cand platesti pentru sanatate si te duci la spital cu medicamentele de acasa?Spui ca taxele tin scolile in picioare?Uite ca am platit taxe si impozite si se inchid scoli si gradinite si spitale...de ce oare?Pentru ca cei care conduc tara asta pe care tu ai ales sa o parasesti(de bine ce iti era) si-au ridicat palate,si-au marit parcul auto personal,si-au facut copii din analfabeti oameni de "seama".Vino si vezi comunitati de rromi care au palate si aur atarnat cu nesimtire la gat si ce crezi?...primesc ajutor de la stat...Nu mai vorbiti si nu ne mai dati noua carti de citit atata timp cat nu traiti in mizeria asta de tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Conchita pe langa ce am spus ca fura tot al-doi-lea roman... sa vezi cate din mamele aflate in concediu de maternitate si primesc bani se intorc si muncesc la negru! o gramada si parca atunci nu le doare nicaieri ca primesc bani din doua parti!



devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

deus vorbesti prostii. nu am muncit o zi din viata mea la negru, fiecare leu castigat a fost impozitat si trecut in toate actele - fix de asta am acum indemnizatie mai mare. pt ca am lucrat legal, total conform legii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

ok, de acum ignor tot ce zic strainii, nu are rost sa-mi fac nervi degeaba

eu trebuia sa duc copilul la mare pe motive de sanatate- trebuie sa renuntam, mai ales daca din 1 iunie merg la servici. inca nu am solutie cu cine las copilul, parintii nostri toti mai au peste 10 ani pana la pensie, bunicii nostri au peste 80 de ani si fizic nu au cum sa faca fata...

si mai e si in perioada de anxietate de abandon, plange daca iese cineva din casa aproape inconsolabil...

daca nu as merge la servici (in ideea cu 600) ne pierdem casa, ca ne-o ia banca (casa = apartament la bloc, nu ceva viloaca)


Eu sunt cam in aceeasi situatie. Am credit ipotecar, sotul nu lucreaza inca si daca nu platesc rata, o incurcam. Am bilete la mare in iunie si ma voi duce. Si stiti de ce? Chiar daca de la 1 iunie intra in vigoare, noi in iunie luam indemnizatia pe luna anterioara, adica pe mai. Eu cred ca abia din iulie o sa resimtim efectele acestei nesimtiri a guvernantilor. Rusine sa le fie daca au ajuns sa se planga ca se cheltuiesc prea multi bani pentru pampersi!

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

deus vorbesti prostii. nu am muncit o zi din viata mea la negru, fiecare leu castigat a fost impozitat si trecut in toate actele - fix de asta am acum indemnizatie mai mare. pt ca am lucrat legal, total conform legii.



nu vorbeam de tine, vorbesc de foarte multe mame care stau in concediu de maternitate, primesc indemnizatia 2 ani si in paralel merg la serviciu si primesc banii la negru.
In jurul meu toate mamicile au stat acasa cca 6 luni-1 an dupa care au facut asta cu banii la negru...si la fel este in multe alte zone din tara.

si asta ramane valabil:
in Romania fura cei de sus dar fura si tot al doi-lea roman! de unde sa mai fie bani daca toata lumea fura? eu cunosc doua femei, una si-a declarat copilul cu handicap mental si a primit inca doi ani banii de maternitate,alta care si-a declarat copilul cu alta boala si o sa stea cu el acasa 3 ani in plus (in cardasie cu medici)....si pensionari iesiti la 50-55 de ani la pensie fiindca "se poate" si doctorate facute pe sub mana doar ca sa primeasca bani in plus la salar...si politisti analfabeti care au facut fac de drept doar pt grade si salarii in plus...de la femeia de serviciu care fura detergent si pana la cel mai mare escroc bancar, in Romania fura prea multa lume pt ca orice fel de sistem sau regim sa poata sa faca fata.


devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

tipic romanesc...
in loc sa ne unim si sa facem ceva concret, ne bucuram ca moare si capra vecinului si ne "sfadim" ca pe ulita



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz


aprob

Doamne ai grija si de noi 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Cu riscul sa mi-o iau si eu peste deshte,sau ochi nu ma pot abtine sa nu remarc atitudinea "nu ne intereseaza cum e in strainatate".Pai bine mey,cind e sa fie in defavorul vostru nu va intereseaza dar cind ar fi spre folosul vostru,buluc.Nu-i asa?
Cind v-ati dori anumite imbunatatiri in sistemul sanitar,in invatamint,in..in...ati vrea ca demnitarii sa mai arunce un ochi si pe la altii sa se inspire si sa incerce si ei,macar in al "n-lea" ceas sa se destepte si sa invete de la altii care au probat mai multe,au invatat din mers si din greseli.
Acum se intelege de ce nu se inspira nici ei de la altii,pt. ca e meteahna nationala "nu ne intereseaza ce fac/spun strainii".

Acum nu pot sa nu ma mir cite voci revoltate de sistemul sanitar,da` cind se discuta tocmai despre asta ..eh,atunci toate erau bune si frumoase si noi astia plecati niste "nasosi" care scornea impotriva minunatului sistem romanesc.

Chiar nu inteleg de ce le-ati dat peste nas fetelor din diaspora,ca vorba cuiva ,doar nu va fura ele indemnizatia si nici nu vad vreo una care sa se bucure de raul vostru (Doamne fereste) si sunt destule care au zis ca si pe la "ei" e greu.
Si colac peste pupaza mai sunt si revoltatii impotriva pensionarilor.Acolo m-a lovit pe mine rau da` m^am abtinut sa scriu ,acum#12288;ca am inceput ...am sa o intreb pe mama ce pensie are ea (eu stiu ca 4 milioane,dar nu vreau sa gresesc)...si sa-i intreb pe cei care se vaita ca le-au luat pensionarii pita de la gura ,oamenii ca ea cu pensii de mizerie si cu boli multe si ffff grave,ei din ce traiesc?Ei cum se trateaza?Le ajung banii astia de-o coliva macar?ca de loc la cimitir ma indoiesc.

maru,valentinag

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas
ISLAM DENOUNCES TERRORISM

I want to tell the world... a Story


Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

Mergi la inceput