NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

ok, de acum ignor tot ce zic strainii, nu are rost sa-mi fac nervi degeaba

eu trebuia sa duc copilul la mare pe motive de sanatate- trebuie sa renuntam, mai ales daca din 1 iunie merg la servici. inca nu am solutie cu cine las copilul, parintii nostri toti mai au peste 10 ani pana la pensie, bunicii nostri au peste 80 de ani si fizic nu au cum sa faca fata...

si mai e si in perioada de anxietate de abandon, plange daca iese cineva din casa aproape inconsolabil...

daca nu as merge la servici (in ideea cu 600) ne pierdem casa, ca ne-o ia banca (casa = apartament la bloc, nu ceva viloaca)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Citat:
citat din mesajul lui mirunam
Personal consider cresa o ultima solutie, oriunde in lume, iar cresele din Romania, o solutie disperata. Mediul sanatos si educativ pentru un copil este cel din familie.


Si io.
Cand aud despre bb de cateva luni dati printre straini si care aduna boala dupa boala, complicatii dupa complicatii, indopati cu medicamente, etc.
Care, probabil, vor lasa urme in sanatatea viitorului adult... caci la cateva luni.. asta nu-i imunizare... ci abuz. Normal, numa parerea mea.





Corect! Este abuz asupra copilului si asupra mamei. Cum sa merg la servici cu gandul ca imi las copilul pe mana unei straine cand este atat de mic.

Primul copil s-a nascut cand indemnizatia era fixa. Din motive pe care nu le expun nu am luat indemnizatia. Nicio secunda insa nu m-as gandi sa sustin o asemenea masura, idiferent de situatia mea si de alegerile mele. Este corect ca mamele si copii sa fie ajutati si pace.


MIRUNA cu Alexandru si Aricelul 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

nimeni nu isi da copilul la cresa ca nu are chef sa il creasca, toti iau masura asta de nevoie. dar la noi nici macar loc la cresa nu au copiii... ce facem cu ei daca nu avem bani de bone?


Pai crese nu fac... de ce e nevoie? Tot mamele se zbat si gasesc solutii.

Spitale sunt in ultimul hal, crese nu avem, gradinitele sunt insuficiente, scolile la fel... dar mergem cu patima sa ii votam si apoi ne sustinem alegerea pana la capat.

MIRUNA cu Alexandru si Aricelul 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

ok, de acum ignor tot ce zic strainii, nu are rost sa-mi fac nervi degeaba







care straini???

io ce-as putea sa spun, ca ani de zile am platit impozite si taxe la statul roman si nu voi beneficia de nimik. pentruca am avut curajul sa ma mut in alta tara. si nici nu plang dupa banii aia, am platit taxe si impozite f f multe.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

kariguld - strainii care vin si zic sa ne tinem gura, ca nici in tara lor nu se da.

sper ca peste maxim 1 an sa zic si eu ca tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Buna- consider ca persoanele care nu locuiesc in Romania si nu cunosc exact situatia de aici ar trebui sa se limiteze la niste comentarii generale; vorbesc din punct de vedere al unei persoane care s-a luptat ani de zile cu probl de infertilitate datorate in mare parte tot sistemului de sanatate din Ro, analize si investigatii platite pt ca statul nu considera inferitilitatea o boala ci probabil un moft, nenumarate spagi date in spitale pentru interventii facute ca acum 100 de ani - pt ca astea-s conditiile - desi platim asigurari de sanatate..si as putea adauga multe. Pana la urma problema a fost rezolvata tot in strainatate si am avut ocazia sa vad acolo cum sunt tratati asiguratii, ce conditii sunt - nu cred ca in strainatate dai spaga la nastere, nu au vaccinuri, risti sa te imbolnavesti in spital si ti se spune ca vei primi o suma mizera din care sa iti cresti copii dupa ce ani de zile ai cotizat in toate partile.
Toate bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulina85 spune:

kariguld, dar matusa mea care traieste in USA ia pensie si din Romania. Conditia este sa vina de 2-3 ori aici sau cam asa ceva, nu stiu exact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Rapunsul ministrelului de finanite la intrebarea ce va face dc staul va fi dat in judecata pt masurile de frizeri pe care le iau..Vladescu, ca se subintelegea ca sunt ilegale si neconstitutionale:"sper ca judecatorii sa realizeze ca ac vor da castig de cauza populatiei(ma rog, cine va actiona in instanta) nu ii va da de ales statului decat sa mareasca taxele si impozitele ca altfel se vor afla in imposibilitate de plata salarii, pensii, indemnizatii". Deci cu alte cuvinte a invitat judecatorii sa ignore legea si sa de-a dreptate statului ca saracu' e saracsi de-abia atunci nu va avea incotro si se va transforma in zbir.
Tot ne flutura aceste taieri ca alternative la maririle de impozite si tva-uri , dar cand a fost intrebat pe fata dc e sigur ca nu le vor mari si pe astea din toamna a raspuns senin "nu comentez"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAVINUTZA

Buna- consider ca persoanele care nu locuiesc in Romania si nu cunosc exact situatia de aici ar trebui sa se limiteze la niste comentarii generale;


scuzati de off topic, la noi a iesit soarele desi se anuntase o zi ploioasa.

Lavinutza, nu minimalizez nicidecum experienta ta din RO.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Cica "în luna martie, la nivelul întregii tari erau aproape 200 000 de persoane care beneficiau de indemnizatia pentru cresterea copilului." (http://www.realitatea.net/indemnizatia-pentru-crestere-a-copilului-va-fi-micsorata-de-la-1-iunie--potrivit-consilierului-andreea-vass_713050.html). Doar 200.000!

Ma intreb ce mare economie fac astia nenorocind astea 200.000 de persoane, si daca ea, economia, n-ar putea fi mai degraba rezolvata renuntind la citeva obiective gen catedrala lui Pandele http://www.gandul.info/reportaj/catedrala-anticriza-a-lui-pandele-o-cladire-de-10-milioane-de-euro-cu-buncar-si-clopote-cu-buton-6104055...
Azi dimineata am auzit la radio ca sintem pe primul loc in UE la mortalitatea infantila.

Ce guvern destept avem si cit de fain stie el sa ne gestioneze impozitele...



Mergi la inceput