NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

si care ar fi serviciile ACUM PRESTATE de stat???
ca eu stiu exact cat platesc ACUM spre stat.
unii uita de ce au plecat si probabil ca nici pensionari, adica numiti de Stat(ca asta e Ba!) "asistati social" nu ai in Ro carora sa trebuiasca sa le pui un deget sub barbie ca sa poata sa-si exerseze respiratul, adica sa tie nasul la aer si sa sa nu se indece total.
nu mai scriu ce am mai scris... http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152007&whichpage=1
mi-e arhisuficienta discutia depre alceva decat ce ne doare si in baza ca tre sa fiu de bunacredinta si iau de bun tot ce se afirma aici, eu as spune naiva, ca altfel jignesc persongii. Ca sa nu mai spun ca noi pomangioaicele cu drepturi depline...eueueueu, miemiemie...ar trebui sa fim cum? la rosiile luate de la? cine nu are nici o treaba cu CIC-ul in genere si romanesc in particular, nu mai spun inca de traiul DIN Ro.
Cum spuneam, primesc cu draga inima avertismentul fara a conditiona probarea unor renuntari pe motive de larghete de corason. Nici asta si nici discutia ad infinitim nu-i va cumpara copilului meu pemparsi si altele necesare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

iarasi vorbeste domnul presedinte de pampersi si alte nazbatii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui psichoMom

Sincera sa fiu, ma asteptam... suntem una dintre putinele tari din lume care isi permite luxul sa tina 2 ani mamele acasa. Iata ca, din pacate foarte tarziu, si-au dat seama ca nu isi permite....

Stiu ca o sa-mi sariti multe in cap, imi asum huidiuelile, dar sincer, mie 2 ani mi se pare aberant de mult! In majoritatea tarilor lumii se stau 3, maxim 6 luni... pe bani mai multi e adevarat, dar nu 2 ani!



Nemtii platesc mamicile timp de 3 ani cu 320 euro pe luna+184 alocatia copilului. Trebuie sa precizez ca se calculeaza in functie de salariul sotului, daca este mic, indemnizatia pt creste copil va fi de 300 lunar, daca are salariu maare, atunci se mai scade.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:
citat din mesajul lui mirunam
Personal consider cresa o ultima solutie, oriunde in lume, iar cresele din Romania, o solutie disperata. Mediul sanatos si educativ pentru un copil este cel din familie.


Si io.
Cand aud despre bb de cateva luni dati printre straini si care aduna boala dupa boala, complicatii dupa complicatii, indopati cu medicamente, etc.
Care, probabil, vor lasa urme in sanatatea viitorului adult... caci la cateva luni.. asta nu-i imunizare... ci abuz. Normal, numa parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

nimeni nu isi da copilul la cresa ca nu are chef sa il creasca, toti iau masura asta de nevoie. dar la noi nici macar loc la cresa nu au copiii... ce facem cu ei daca nu avem bani de bone?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

conchita, tu care nu traiesti in romania, nu iti cresti copilul in romania, nu platesti taxe si impozite in romania nu ai ce comenta




sdcristian, tu care nu traiesti in olanda, nu iti cresti copilul in olanda, nu platesti taxe in olanda, nu ai ce comenta pe un forum cu proprietari romani care traiesc in olanda.

am ce comenta si comentez oricat ai comenta, mai ai ceva de comentat?




foarte bine

ma pot retrage chiar azi de pe un forum cu proprietari in olanda

nici tu nu ai ce comenta pe un forum cu proprietari in olanda

si la nici un subiect despre legile din romania

sa ramana aici doar olandezii, tu sa treci pe forum american, eu trec pe un forum romanesc


eu ma pot retrage oricand de pe un forum populat de romani pentru exact fazele de dambovita de-aici, in timp ce moderatricele se plimba cu umbrelutele desfacute sa nu le intre soarele in ochi, ca si cand nici usturoi nu s-a mancat... nu ai inteles, sdcristian, aici suntem toti romani indiferent de locatie, e forum pentru romani, mai clar acum?

poate dupa ce va edificati cum e cu taxele, va edificati si ce e ala forum si ca daca vreti sa taifasuiti pe baza de buletin, exista YM.

hai ca a venit guestus plus ...aaa, am uitat cum o cheama, sunteti salvate. cicul sa se faca de 5 ani, eventual sa plateasca si americanii taxe pentru romani si romania intra-n rai precis, cu caruta inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui anioana

Cica ar fi neconstitutional sa se recalculeze indemniz. care se primesc deja - cele in plata - in baza principiului neretroactivitatii legii (art. 15 Constitutie, art. 1 Cod civil). Cine e jurist/avocat pe aici si stie sa ne explice mai bine ? Adica daca ne iau un drept deja obtinut, exista solutia de a da statul in judecata (?)

Probabil ca nu e valabila treaba asta. Pt ca toate masurile luate asupra indemnizatiei (600 la toti, 85% pt unii, indemnizatie intreaga+600 pt al doilea copil geaman, etc) s-au luat incepand cu o anumita data pt TOATE indemnizatiile in plata la ora respectiva.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


Pai, ca sa nu fie valabil trebuie sa se schimbe Constitutia. Principiul legal e in vigoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maracine spune:

scuze dar chiar nu ma intereseaza cum e in alte tari. as fi de acord cu 15% reducere dar 6 milioane e strigator la cer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

nu s-a stabilit nimik, nu s-a luat inca nici o masura si deja s-au aprins spiritele. va consumati o parte din energie degeaba.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maracine spune:

asa este. cat trebuie sa asteptam? cand se ia o decizie?

Mergi la inceput