NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Danuta in sfarsit un mesaj nu un masaj
Momentan insa nu putem decat astepta sa vedem exact ce miscare vor face. Dupa cum spuneam, momentan e ilegal si in virtutea celor spunse in ultimul meu post ar fi ilegal si pe viitor pt cele care ne aflam deja in plata si o porcarie pt cele care urmeaza sa intre in CIC.
Insa problema e ca se fac multe neconstitutionale, numai vb de ex de lg maririi salariilor profesorilor, facuta tot de ei si taiata tot de ei...nu putem decat astepta si se pare ca nu mult ca suntem la jumatea maiului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:


Ce trist. Sunt una din mamicile care probabil vor fi afectate de masura reducerii indemnizatiei. Am intrat, cu alte colege de odisee, in speranta ca vom afla ceva util, ca ne vom uni impotriva acestei decizii si ce am gasit... insulte, mai mult sau mai putin voalate, atac la persoana si aer de superioritate.

Este corect ca mama sa stea acasa 2 ani sa isi ingrijesca copilul. Nu ma intereseaza ce fac in alte tari sau ce fac alte mame. Personal consider cresa o ultima solutie, oriunde in lume, iar cresele din Romania, o solutie disperata. Mediul sanatos si educativ pentru un copil este cel din familie. Nu critic mamele care dau copii la cresa din motive intemeiate.

Este corect ca mama care cotizeaza la stat mare parte din venit sa fie sustinuta in cresterea copilului. Sustinerea nu vizeaza doar Pampersii, 600-800 Ron ar fi suficienti pentru copil, ci vizeaza compensarea lipsei veniturilor salariale. Intrand in CIC familia va fi lipsita de jumatate din venituri, daca nu chiar mai mult. De acea este conceputa indeminizatia, nu pentru Pampersi.

Este corect sa ne dorim binele altuia. Nu am pensionari in familie, dar sincer nu imi doresc sa le reduca pensiile si acest lucru este valabil si pentru celelalte categorii sociale. Desigur sunt revoltata ca unii au pensii de mii de euro... asta e altceva, dar m-as bucura daca ar putea avea toti.

Din pacate vad ca multe dintre voi va bucurati de raul altora. Din pacate vad ca banii pe care ii dam statului, atat cele care suntem impotriva reducerii cat si cele care sunt pentru, se duce in Loganurile de 80.000 Euro, in ceasurile aurite, in pasarile exotice, in pamlmierii disparuti de la Universitate, in bunastarea unor nesimtiti. Macar pentru asta ar trebui sa fim unite si sa uitam de capra vecinului.

MIRUNA cu Alexandru si Aricelul 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

conchita, tu care nu traiesti in romania, nu iti cresti copilul in romania, nu platesti taxe si impozite in romania nu ai ce comenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

conchita, tu care nu traiesti in romania, nu iti cresti copilul in romania, nu platesti taxe si impozite in romania nu ai ce comenta




sdcristian, tu care nu traiesti in olanda, nu iti cresti copilul in olanda, nu platesti taxe in olanda, nu ai ce comenta pe un forum cu proprietari romani care traiesc in olanda.

am ce comenta si comentez oricat ai comenta, mai ai ceva de comentat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maracine spune:

stai putin. dar ne-am bazat pe banii astia. e o mare schimbare de la suma maxima de CIC la 600 ron, avem rate, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maracine spune:

eu cred ca intram in forum pentru informatii si pentru a ne exprima ingrijorarea. pentru persoanele care traiesc in alte tari comentariile dvs nu sunt utile. atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

conchita, tu care nu traiesti in romania, nu iti cresti copilul in romania, nu platesti taxe si impozite in romania nu ai ce comenta




sdcristian, tu care nu traiesti in olanda, nu iti cresti copilul in olanda, nu platesti taxe in olanda, nu ai ce comenta pe un forum cu proprietari romani care traiesc in olanda.

am ce comenta si comentez oricat ai comenta, mai ai ceva de comentat?

nimic


foarte bine

ma pot retrage chiar azi de pe un forum cu proprietari in olanda

nici tu nu ai ce comenta pe un forum cu proprietari in olanda

si la nici un subiect despre legile din romania

sa ramana aici doar olandezii, tu sa treci pe forum american, eu trec pe un forum romanesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anioana spune:

Cica ar fi neconstitutional sa se recalculeze indemniz. care se primesc deja - cele in plata - in baza principiului neretroactivitatii legii (art. 15 Constitutie, art. 1 Cod civil). Cine e jurist/avocat pe aici si stie sa ne explice mai bine ? Adica daca ne iau un drept deja obtinut, exista solutia de a da statul in judecata (?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

conchita, tu care nu traiesti in romania, nu iti cresti copilul in romania, nu platesti taxe si impozite in romania nu ai ce comenta




sdcristian, tu care nu traiesti in olanda, nu iti cresti copilul in olanda, nu platesti taxe in olanda, nu ai ce comenta pe un forum cu proprietari romani care traiesc in olanda.

am ce comenta si comentez oricat ai comenta, mai ai ceva de comentat?

nimic


foarte bine

ma pot retrage chiar azi de pe un forum cu proprietari in olanda

nici tu nu ai ce comenta pe un forum cu proprietari in olanda

si la nici un subiect despre legile din romania

sa ramana aici doar olandezii, tu sa treci pe forum american, eu trec pe un forum romanesc


probabil ca se gindeste ca revine in ro intr-o zi si d"aia se baga in vorba....acum nu trebuie sa fiti rele tocmai cu concita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anioana

Cica ar fi neconstitutional sa se recalculeze indemniz. care se primesc deja - cele in plata - in baza principiului neretroactivitatii legii (art. 15 Constitutie, art. 1 Cod civil). Cine e jurist/avocat pe aici si stie sa ne explice mai bine ? Adica daca ne iau un drept deja obtinut, exista solutia de a da statul in judecata (?)

Probabil ca nu e valabila treaba asta. Pt ca toate masurile luate asupra indemnizatiei (600 la toti, 85% pt unii, indemnizatie intreaga+600 pt al doilea copil geaman, etc) s-au luat incepand cu o anumita data pt TOATE indemnizatiile in plata la ora respectiva.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput