NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Chiar asa , exista temei legal?Se va taia de la toata lumea sua doar celor care intra dupa 1 iunie? Cine se pricepe sa ne expplice?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

*incepand cu luna iunie, adica cea prevazuta pt modificari.
cu iz ilegal o fo si plafonarea...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

sa o luam logic

cand s-au dat 85% cele care aveau in plata indemnizatii de 600 au putut face cerere si li s-a recalculat. nu retroactiv, dar de la data recalcularii au avut indemnizatia majorata

acum se va face la fel. din data de, toate cele in plata plus viitoarele vor fi reduse

intrebarea e cu cat. de ex eu mai bine dau 15% decat sa imi devina 600.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Corecta logica.Eu credc a va fi o micsorare intre 15-25.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

intrebarea e cu cat. de ex eu mai bine dau 15% decat sa imi devina 600.

asta e clar, pentru toti cred ca e mai bine (daca putem spune asa) sa reduca cu 15% decat sa reduca la toti la 600.
nu stiu de ce ieri au spus clar c nu se ating de indemnizatiile pt. mame si pensia de handicapati si azi o dau intoarsa...



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Regula era ca dc apare o lege mai buna puteau sa beneficieze toate de ea adica si cele in curs de plata a CIC-lui, dc se inraia legea se inraia pt cele care deveneau mamici incepand cu data intrarii in vigoare a noii legi, cele care aveau deja o decizie in baza unei legi vechi ramaneau asa. Eu asa stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Eu una sunt aproape disperata...Am indemnizatie maxima, dar am si cotizat lunar la stat corespunzator. Am rata la banca mai mult de jumatate din indemnizatie, iar sotul e angajat la stat cu un salariu nu prea bun plus masurile astea noi....

In cazul in care se revine la vechile legi, trebuie sa merg la munca urgent (mi se rupe sufletul ca nu o sa prind toate zambetele si momentele din viata fiicei mele, eu care nici noaptea nu dorm fara ea in brate si care de cand am nascut-o nu m-am dezlipit de ea).
Bun...merg la munca (serviciu bine platit, dar multeee ore suplimentare, delegatii, genul de munca pe care o faci cand esti fara copii), dar ce fac cu ea?
Mama e la 200 km si nu vrea sa se relocheze la noi nici moarta, soacra n-am, de cresa e prea mica sau si daca ar fi, cine mi-o primeste in iunie!! ca sa nu mai zic ca ii tai si alaptarea..Bona ...de unde o scot si sa fie si de incredere...of...mama dracului.
Cand am ramas gravida am stiut ca pot sa stau cu ea 2 ani ...!!

Haideti sa facem ceva, sa nu stam ca oile la taiat!

Dana, mami iubitoare de Ioana Maria Alexandra (16.09.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

intrebarea e cu cat. de ex eu mai bine dau 15% decat sa imi devina 600.

asta e clar, pentru toti cred ca e mai bine (daca putem spune asa) sa reduca cu 15% decat sa reduca la toti la 600.
nu stiu de ce ieri au spus clar c nu se ating de indemnizatiile pt. mame si pensia de handicapati si azi o dau intoarsa...



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz


pai Ba s-a exprimat "indemnizatia pentru copii", ori el nu i-e clar care-i indemnizatia si care e alocatia... desigur, a vrut sa spuna alocatia pentru copii... cum zicea cineva aici, indemnizatia e pentru mama, sa mearga la coafor, cosmetica, etc...

a vrut sa spuna ca nu se vor atinge de alocatia pentru copii si pentru persoanele cu handicap, desi inteleg acum ca vor impozita sumele primite de persoanele cu handicap, si ca la ministerul muncii se discuta de diminuarea alocatiilor... deci??? ar fi prima oara cand Ba nu are cuvant? nu ar fi prima data... doar ca acum nu-si mai tine cuvantul nu cateva luni, ci cateva ceasuri

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maracine spune:

Sunt in aceeasi situatie. Am platit pentru indemnizatia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus

in Romania fura cei de sus dar fura si tot al doi-lea roman! de unde sa mai fie bani daca toata lumea fura? eu cunosc doua femei, una si-a declarat copilul cu handicap mental si a primit inca doi ani banii de maternitate,alta care si-a declarat copilul cu alta boala si o sa stea cu el acasa 3 ani in plus (in cardasie cu medici)....si pensionari iesiti la 50-55 de ani la pensie fiindca "se poate" si doctorate facute pe sub mana doar ca sa primeasca bani in plus la salar...si politisti analfabeti care au facut fac de drept doar pt grade si salarii in plus...de la femeia de serviciu care fura detergent si pana la cel mai mare escroc bancar, in Romania fura prea multa lume pt ca orice fel de sistem sau regim sa poata sa faca fata.

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.



sinteza perfecta. si tot al doilea roman e cu miloaga la statul pe care il fura in delir, cica pentru ca asa e legea, pentru ca i se cuvine, pentru ca asa e drept. unora ar trebui sa li se sterpezeasca dintii cand pronunta cuvinte atat de marete fara sa le inteleaga sensul. piere planeta, se uzurpa state, economiile cad ca piesele de domino si tot ce ii intereseaza pe unii este NU ce pot face pentru tara si restul cetatenilor aflati in aceeasi situatie(urmand exemplul absolut minunat al lui psihoMom), macar sa stranga gunoiul in urma lor sau cacatelul de caine de pe trotuar sau sau sau sau, ca sa schimbe lucrurile inspre mai bine tocmai pentru copiii cu ai caror pampersi defileaza acum in varf de bat ploiestean, ci eu eu eu eu eu mie mie mie mie mi se cuvine.

una dintre cele mai cumplite afirmatii pe dc de cand e dcul e aia repetata aici pana la starea de nausea - ca mamele superioare si platitoare de taxe nu vor sa primeasca de la stat tot atata cat primesc mamele care toarna copii pe banda. adica acei copii nu merita sa manance. aia nu merita lege, drepturi, bla bla bla. pe locul doi e aia ca am facut copil sa mi-l tina statul, iar acum statul a fugeat cu alta, pe numele ei criza mondiala, trage-o-as de par si smulgea-i-as unghiile cu dintii.

cat despre impozite, ca tot va mai treziti sa faceti comparatii cu alte tari si dupa aia sa va dati de ofuscate cand scriu si mame din diaspora aici de parca v-am sparge safe-ul din sufragerie si v-am fura cicul, poate consultati un manual de economie ceva. impozitele le platiti pentru servicii prestate de stat ACUM, nu pentru cand veti face copii. statul nu e CEC, iar taxele nu sunt depozite cu dobanda la stat. taxele tin scolile in functiune, bibliotecile, spitalele, gradinitele pe care la subiectul asta le urati, la alte subiecte deschise de diaspora le aparati de minunate ce sunt, aparatul administrativ de stat, armata, militia, garda nationala, marinarii, aia de la frontiera, etc etc etc. sau vreti sa impietreasca toti si sa reinceapa sa respire cand va expira voua cicul? ca altfel nu pricep ce intelegeti voi din a plati taxe si impozite la stat...

psihoMom, daca te mai incalzeste cu ceva, eu te respect enorm, esti chiar o femeie superioara si deosebita si as vrea sa fac o minune, in locul moderatorilor nepermis de tacuti, si sa fac sa dispara mesajele cu insulte mizerabile la adresa ta. ai raspuns ca o doamna, pentru ca esti o doamna.

popor oropsit, maica. nimic nu-l uneste, nici macar mizeria de masa. si de restul, eugenii.

Mergi la inceput