NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mathilda, curat jegosi!
Eumada pt ca dincolo nu am mai putut sa te salut ca s-a inchis, te salut si eu aici
Deus ai perfecta dreptate si uite pt asta vom plati toti si mai ales de la cei cu tzitza'n gura pan' la ai cu barba sura.
Personal nu m-au deranjat pensiile anticipate pt ca cei care au putut sa le acceseze au fost conditionati de o vechime in munca pe care multi din cei ce ii urmeaza nu stiu dc o vor avea chiar cu ducerea varstei de pensionare la 65 de ani. Insa cei care au avut diverse" boli", pt a putea baga cat mai multe concedii medicale de obicei chiar inainte sa se anunte restructurari sau sa fie pusi pe lista de "dat afara" ca aveau merite de oi negre in campul muncii sau pensionati pe caz de boala imaginara...dap ma deranjeaza pt ca asa s-a ajuns la un numar record de pensionari cu mult peste nr efectiv al celor care muncesc, contribuabilii actuali. Ca sa nu mai vorbim ca in ultimi ani alta a fsot masura de calcul a pensiilor...total discriminatoare si jecmanitoare fata de cei pensionati dinaintea lor si fata de contribuabilii acuali.Ma deranjeaza sa platesc taxe aiuritoare si asigurari iluzorii, pe care le dai ca asa scrie la lege-obligatoriu exact cum scrie ca cica avem dreptul sa stam acasa in CICUnele din taxe parca se strang si pt plata unora sa aibe grija ca altii sa nu ia mai mult decat ce li se cuvine de drept.
Si tot asa vom plati cu totii pt inconstienta bancilor care au dat credite nesustenabile intr-o veselie dar si inconstienta celor care le-au accesat, conditia fiind sa ai un buletin nu cate prune ai in traista si dc iti permiti 15 tv-uri si mai stiu eu ce...a!masini cat mai bengoase, chit ca se sta in chirie
Si nu mai pun la socoteala lunile de asteptare a CIC-lui pt ca se proceseaza dosarele cu viteza melcului in stare de hibernare, deci dc ne-am baza 100% pe CIC ori suntem si noi in hibernare sau levitatie pana il primim, ori chiar nu ne bazam total pe ei, nup?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Aici este cu dus si intors.. 85% era menit si sa incurajeze natalitatea in randul acelei populatii apte sa-si poarte singura de grija (si nu a pomanagiilor asistati si incurajati de stat).

Adica era incurajata nasterea de copii in familii care se vor stradui sa le ofere o buna educatie, devenind oameni independenti, viitori platitori de taxe.

Pentru ca populatia Romaniei imbatraneste.. si nu peste mult timp nu va mai avea efectiv cine sa plateasca pensiile&co.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

pai da ruxandra

daca noi facem un singur copil, cand vom fi 2 pensionari va fi 1 cotizant

ca sa fie profitabil ar trebui sa te incurajeze sa faci 3 sau mai multi copii

da le pasa lor ce va fi peste 30 de ani?

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

am facut un calcul asa, daca ar reduce 85% la 55% atunci cei care au acum 900 ron vor ajunge la suma minima de 600 ron (am luat 900 ca baza de calcul ca asta e media indemnizatiilor in momentul de fata) si ar castiga ceva semnificativ la buget, zic eu...

calculul e aproximativ...

acum, daca tot au mers pe scadere procentuala din pensii si salarii, ar fi ingrozitor la noi sa taie pur si simplu la toata lumea si sa ne dea 600... ar fi cel mai oribil scenariu posibil...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

tipic romanesc...
in loc sa ne unim si sa facem ceva concret, ne bucuram ca moare si capra vecinului si ne "sfadim" ca pe ulita



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Si cum spiritul de turma functioneaza ai venit si tu pe ulita sa ne arunci o vorba.Ia propune tu ceva concret atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui d_melli

Si cum spiritul de turma functioneaza ai venit si tu pe ulita sa ne arunci o vorba.Ia propune tu ceva concret atunci

Cel mai destept intotdeauna cedeaza!



Q. E. D.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

in petitii nu prea cred

pt demonstratie trebuie autorizatii - si suntem din orase diferite

ii trimitem toate la base cate un pampers (curat) prin posta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Ramonika, nu stiu ce am putea face... astia au lovit in cei mai defavorizati, in batrani si in copii...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput