NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

in Romania fura cei de sus dar fura si tot al doi-lea roman! de unde sa mai fie bani daca toata lumea fura? eu cunosc doua femei, una si-a declarat copilul cu handicap mental si a primit inca doi ani banii de maternitate,alta care si-a declarat copilul cu alta boala si o sa stea cu el acasa 3 ani in plus (in cardasie cu medici)....si pensionari iesiti la 50-55 de ani la pensie fiindca "se poate" si doctorate facute pe sub mana doar ca sa primeasca bani in plus la salar...si politisti analfabeti care au facut fac de drept doar pt grade si salarii in plus...de la femeia de serviciu care fura detergent si pana la cel mai mare escroc bancar, in Romania fura prea multa lume pt ca orice fel de sistem sau regim sa poata sa faca fata.

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Mi se pare absolut incredibil ce am citit aici... De aseara, de cand am renuntat sa mai postez si m-am culcat si pana acum, am ajuns un fel de oaie neagra a forumului...
Incredibil cum toate ati ajuns sa ma psihanalizati si sa ma comentati... chiar ma cunoasteti acum mai bine decat ma cunosc eu...

Nu dragele mele, spre dezamagirea voastra nu eram bogata pe vremea aia, nu din lene nu mi-am cerut "dreptul"... si chiar nu admit sa fiu invatata de altii cum sa fac acte de caritate.

Sincer imi pare rau ca am indraznit sa va contrazic, sincer imi pare rau ca am avut tupeul sa va spun parerea mea... si tot sincer, sper ca pana la urma sa se trezeasca un moderator si sa ia putina atitudine fata de jignirile si atacurile asupra mea.

Postez foarte rar pe acest forum si atunci cand o fac o fac doar daca chiar am ceva de spus. Din pacate am ramas in minte cu acel forum care era aici acum cativa ani, populat cu idei si nu cu atitudini artagoase si jignitoare...

Aici ma retrag, dorindu-va ca statul roman sa fie capabil sa va sustina nu 85% din salariu si nu 2 ani ci 3 au 4...

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

drum bun,femeie superioara.spune-mi de ce ai plecat daca esti de acord cu c se intampla.....esti doar o femeie slaba,da,da.te poftesc la un salariu de 625 ron saintretii copilul....salariu nu ind.si nu-mi spune ca l-am facut pentru bani .....ca eu am contraceptie gratuita....e mama medic.......nu fac teorii....poate asa procedezi tu.

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

diferenta intre romania si lumea civilizata e ca acolo stii de la inceput ce drepturi ai. daca ai 3 saptamani sau 1 an sau 2 ani, si ce ai financiar. aici te decizi sa faci un copil cand ai 85% si te trezesti a doua zi ca gata, se schimba regula.

si nu faci copii pt bani, nu oamenii normali, dar uite asa descurajezi oamenii educati, intelectualii, sa faca mai mult de un copil. ca daca vrei sa fii mama faci unul, chiar si fara bani, dar nu te mai incumeti a doua oara. chiar daca iti doresti tare bebe2, il iei pe primul in brate si te convingi ca asa e mai bine.

ce mi se pare iarasi peste straniu ca la noi tot ce tine de un copil e mai scump decat in alta parte. din 600 de lei, un pac de pampers la cutie, cel mai avantajos la pret, e 18% aproximativ. in canada, sua, germania cat la suta din venit e un pachet de pampers? ca din ce preturi am auzit, si in bani reali e mai ieftin. noi cu 1 usd cumparam 3 bucati si jumatate. (bucati = scutece, nu pachete de scutece)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

auziti declaratie la domnu' "presedinte": "sunt prea multi pampersi in Romania"



Mami de (28.10.2008) si bb2 13+

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi_bebe2 spune:

Deci.....v-ati linistit???????? ce este asa rau sa fim ingrijorate???? cand am nascut primul copil aveam un salariu de 1500 ron net si am acceptat 600+200 ron,imi doream un copil,am facut eforturi,m-am intaors la munca dupa numa 8 luni,am pierdut primii pasi,primul cuvant....multe.acum 3 ani am fost avansata si am o medie a salariului pe ultimul an 2500 ron,am hotarat sa mai fac un copil,sunt insarcinata in 3 luni,si m-am bazat ca voi beneficia de 85% din ultimile venituri,ce e rau in asta?? imi doresc ft mult sa imi cresc singura copii si sa imi permit asta.......chiar imi doresc sa fim unite,sa semnam o petitie,sa iesim in strada...orice.
La primul copil am acceptat sa castig doar 600 ron,nu aveam rate....sotul fiind bugetar avea o siguranta,acum.........chiar nu imi permit,si nu vreau sa imi cresc copii cu 600 ron pe luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Am sarit peste pagina pe care au curs mesajele diasporei...in fond si la urma urmei nu va inteleg intereseul pentru subiect. E ca si cum v-ati fi oprit din drumul vostru sa stati sa vedeti cum moare capra. In mod sigur concediul de ingrijire a copilului era singurul motiv de invidie al fetelor plecate din tara, singura chestie care in Romania era mai ok decat afara...si probabil asta nu le dadea pace. Consider toate postarile despre situatia din US, Canada si aiurea in lume complet off-topic si de neinteres pentru problema care se discuta aici. E ca si cum maine ni s-ar taia apa calda si ar veni o bunicuta sa-mi explice ca ea nici macar nu avea apa in casa, ci la fantana. Asa...si?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

sunt placut surprinsa sa vad ca s-au scris doar 2 pagini azi-noapte

in alti ani, cand s-a tot dezbatut subiectul 'ce de bani primesc romancele si cat timp stau acasa cu plozii lor' se scriau 10-20 pagini

in orice caz, revenind la problema noastra acum, o dimunare de procent mi se pare raull cel mai mic din toate relele care ni se vor intampla de acum inainte... vai de noi!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Subscriu.Exact asta gandesc si eu.Nu am mai incercat sa mai spun pt ca sunt sigura ca imi va sari in cap toata diaspora si sincer sunt satula de discutiile...voi va plangeti, pai la noi e asa si pe dincolo, voi vreti , pai noi nu avem si tot asa...
Ariadna si dc procentule 45-50 la suta?

Mergi la inceput