Ghiocei de martie-aprilie 2009***204***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

BUN VENIT COCO!!!!

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Oooofff, Zambarici!
Multi pupici sa te faci bine si multa putere mamicii tale! Sa reveniti cat mai repede acasa!!
Olga, eu nu pot vedea poze cu cheliutza! Acum intr-un fel sotul tau are dreptate, si eu am citit in multe locuri ca de fapt e o iluzie asta cu faptul ca se indeseste parul dupa ce e tuns scurt/ ras, ca de fapt nr, firelor de par e predeterminat genetic si nu au cum sa se inmulteasca firele de par...atata doar ca par mai aspre, fiind scurte. Daca rasul in cap ar fi de efect n-am mai vedea barbati cheliosi dupa 40 de ani (sau mai repede, care cum e predispus). Dar eu zic ca ai facut bine totusi ca l-ai tuns (desi nu l-am vazut!) pentru ca vin caldurile mari! Mult succes in continuare cu noua etapa a boss-ului, ma bucur ca deja e mai bine!
Mai, da' Sophiphi e singura dintre cei alaptati care NU cere tzitzi, nu cauta la bluza etc?...Care au inceput cautarile, cand au inceput, dupa 1 an sau inainte? Sa stiu: ma pashte si pe mine etapa asta? Aaaa, de fapt simonapro a zis ca piticul ei nu cere...asa si noi, stiu ca-i trebuie cand ii e somn, dar si atunci sta..."emotionata" si asteapta para malaiatza, nu ma pipaie:)))
Aoleu, Florinela, zic si eu ca pisigri: si eu am citit peste tot ca in caz de enterocolite, cazuri de diaree etc alaptatul e mana cereasca, fiindca copilul refuza sa manance altceva (si nici nu poate) dar faptul ca bea lapte matern ii e foarte benefic, mai ales ca il salveaza de la deshidratare! Sau in acel caz mama avea diaree, nu copilul?...O fi avut ceva crocobaur pe care i l-a transmis prin lapte? Ca ai zis ca nu stiu ce s-a intamplat dupa ce mama a cedat si l-a alaptat: te rog, ca eu sunt genul care moare de curiozitate, cand ai un pic de timp liber detaliaza: ce s-a intamplat? de ce i se interzisese mai exact mamei sa alapteze bietul copil care oricum nu manca nimic?...
Sa va mai povestesc ceva de-ale Sophiphicai...ieri am vazut parca prima reactie de copilas mai maricel...Am fost in parculetul cu singurul leagan "chilot" din oras; in el se dadea un baiat la vreo 3 ani si bunica-sa i-a zis ca uite, s-a dat destul, si vine "bobica"(Sophiphi, tinuta lejer de manutze, se indrepta atza spre leagan). Bun, se da baiatul jos, dar la rand era de fapt o fetitza de vreo 2 ani care normal ca s-a repezit sa ocupe leaganul. Eeeei, n-ati vazut voi ce i-a sarit tzandara lu' Phiphi, ce s-a enervat, ce proteste, ce inceput de plans...imi venea sa rad. Tatal fetitzei a luat-o repede pe fiica-sa:"hai s-o lasam pe bobica blabla". Am refuzat categoric, era randul ei si in definitiv ce daca e ceva mai mare, tot copil e, mi se pare foarte nedrept sa pui un copilas sa-si "cedeze" drepturile in favoarea altuia, numai fiindca e mai mic, doar tot un sufletel e si copilul mai mare!
In fine, i-am distras rapid atentia maraitei mele si n-a fost problema, si-a asteptat randul

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN!
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Citat:
citat din mesajul lui carla28

Acum am pus pozele la semnatura.

Laptele il bea din cana sau cu bibe? Ai avut noroc cu David daca dupa 2-3 zile ati ajuns aici. Bafta in continuare

www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE



Este super simpatic Raul i sta bine tuns scurt. Voi totusi nu sunteti chiar cheliosi ca noi.

Laptele il bea dintr-o fel de cana (Primii Pasi), dar care seamana f mult cu biberonul, dar nu este biberon

Olga, mamica lui David iepurasul

stiu cum arata ca avem si noi, dar prefera sa-i dau jos capacul cand bea.

www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Ilinca ce m-ai distrat cu "bobica" N-am mai auzit de asa apelativ



Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
mi se pare foarte nedrept sa pui un copilas sa-si "cedeze" drepturile in favoarea altuia, numai fiindca e mai mic, doar tot un sufletel e si copilul mai mare!
In fine, i-am distras rapid atentia maraitei mele si n-a fost problema, si-a asteptat randul

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN!
Manole forever


al meu cere tzitzi de pe la 11 luni si tot de atunci ma trage de bluza
imi place ca ai lasat-o pe Sophiphi sa isi astepte randul, la fel procedez si eu cu Raul cand se joaca cu alti copii mai mari si cere o jucarie cu care se joaca alt copil

www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Stiti ceva de remedii babesti care "ard" laptele? Am auzit ceva de usturoi si ceai. Nu mai tin minte ce fel de ceai. Daca poate cineva sa ma ajute

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

He he, io tot asteptam raspunsul Ilincai

Mai, dar al meu e singurul bleg care nu se entuziasmeaza la jocuri, nu se supara daca ii ia un copil jucaria sau daca nu i-o da pe a lui? Leaganele cu chilotei is cahhh, nu ne mai plac, pe tobogan e bine, nu se duce singur sa-mi arate ca vrea acolo... si daca se suie pe scari (si da, se suie singur pana sus) apoi are chef de coborat, nu de dat pe tobogan. Cred ca daca ar avea o surubelnita s-ar apuca sa-l desfaca

Interesant e ca acasa face crize de personalitate daca nu ii dau ce vrea, in parc insa e foarte calm, ii ia un copil jucaria, gaseste el alta sau se duce si si-o ia inapoi. Rar protesteaza la faze de-astea.

Adevarul e ca io nu i-am cultivat simtul proprietatii. Nu i-am zis niciodata "nu ne jucam cu asta ca nu e a noastra", ci am cerut voie sau, daca nu era nimeni, am pus mana si am luat. Ca doar in parc e o lege nescrisa ca jucariile se pun la comun.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Sa va zic si o mareata realizare: ne-am luat un pat mare in care incapem toti 3 Adicatelea noi incepem cosleepingu' adevarat la varsta la care copiii sunt de obicei mutati in patut sau in camera lor. No, bine ca nu ne-am iscusit cand isi face baiatul buletin!

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Bravooo, monnvas!! Buna achizitia! Spor la coslipinguit extins!
Olishka, la noi asta e apelativul cel mai des folosit pentru bebelusi/copii mici, provine din maghiara ("bobo" se pronuntza, cred ca se scrie "baba") si a fost romanizat si transformat in "bobica"
Din cate ziceti s-ar putea sa scap de trasul de bluze, Phiphi nu da niciun semn. Carla, asa mi se pare si mie firesc, eu in general detest "bagatul in fatza" pe criterii de pile/shpaga/varsta
Sa va zic o faza care m-a intristat ieri:
- eram cu caruciorul pe bulevard si in fatza erau o mama cu un baietel cam la 3 ani-3 ani jumate, baiatul mergea in fatza. Mai in departare trotuarul era intrerupt de o stradutza ce dadea in bulevard. Copilul a luat-o la fuga (nu f. tare) si femeia a inceput sa strige dupa el,sa se opreasca la strada, nu stiu de auzea copilul de galagia de pe bulevard, dar tot fugea. Mama a luat-o la fuga dupa el (baiatul nu vedea ce face ea). Ei, cand a ajuns la strada baiatul S-A OPRIT regulamentar si s-a intors catre mama cu MANA INTINSA, semn de:"hai da-mi mana sa trecem impreuna strada". Si ma-sa, gafaind din urma, il ajunge (baiatul statea deja de ceva timp cu manutza intinsa) si primul lucru ii arde una tare la fund si se isterizeaza ca "gata, mergem acasa". Adica io inteleg ca se speriase si s-a racorit pe copil, dar daca baiatul s-a oprit, ce sens mai avea lovitul si isteria?! In loc sa-l laude, ca uite ce bine ca a asteptat-o sa treaca impreuna strada...Am ramas asa cu un gust amar...
Mi-am amintit de prima regula legata de cateii neascultatori, pe care am aplicat-o cu Manole...regula spune ca atunci cand chemi cainele si nu vine la tine, oricat te-ar enerva, atunci cand in sfarsit vine tu nu trebuie sa te razbuni si sa-i "dai o lectie" ci sa-l lauzi si sa-l mangai, sa apreciezi ca a venit, sa nu asocieze faptul ca (pana la urma) te-a ascultat cu faptul ca mananca bataie sau cearta...Of, si unele mame nu pot aplica asa niste reguli simple cu copiii lor

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN!
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

Off, Ilinca, m-ai intristat cu povestea ta, nu suport sa aud, dar sa vad ca cineva loveste un copil. Eu sunt contra corectiei cu bataia , sau cu zgaltaitul, urlatul, isterizatul, etc indiferent de varsta sau ce a facut copilul. Imi amintesc ca bunica prietenei mele, ne-a spus ca copilul care nu se indreapta din vorba buna nu se indreapta nici cu bataia.

www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput