FIV la Sibiu (13)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Arina,parerea mea,mai incearca un FIV in Austria,la aceeasi clinica unde l-ai facut si pe ultimul,acum iti stie cazul si poate v-a fi cu reusita.Sovata...natural...cred ca e pierdere de timp si timplul lucreaza in defavoarea noastra,doar o minune dumnezeiasca daca se intimpla vei reusi prin aceste metode. Sovata face bine in multe cazuri ,dar nu o lua ca pe o metoda de a reusi,daca iti piermiti ia-o mai mult ca pe o vacanta si poate iti va aduce un plus la urmatoarea procedura,dar e fix parerea mea.Iti doresc sa iei decizia cea mai corecta si mult noroc in ceea ce vei face,eu te urmaresc.Am citit si parerea dr-lor despre cazul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Bytzi, multumesc, apreciez parerea ta, e foarte logic argumentata. Cred ca aveam nevoie de o asa parere Cred ca nu vreau sa recunosc anumite lucruri, si ma tot ascund...
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle99 spune:

Arina, Bytzi are dreptate cu Sovata. Acolo nu se intampla minuni decat daca vrea Dumnezeu, in rest , e posibil ca relaxarea sa iti aduca copilasul, sau poate tratamentele de acolo in cazul in care ai probleme inflamatorii. Dar nu e sigur. Ia-o ca pe o vacanta daca poti, acolo e frumos si relaxant.
Cat despre mine, FIV-ul a fost hai sa zic, o incercare, marea cu degetul. Dr. nu a vorbit foarte mult nici cu mine, mi s-a parut totusi competent si destul de amabil daca il trageai de limba, el nu e prea vorbaret. Eu am obtinut 6 ovocite din care s-au fertilizat 4 (cu ICSI) si ei au zis ca sunt super OK embrionii, fara segmente si mi-au transferat 3, din cauza varstei, am 41. Al patrulea am inteles ca nu s-a mai dezvoltat, deci nu au avut ce congela. Am ajuns in situatia ca , dupa acest FIV, sunt ca inainte de el, adica fara nimic cert, fara embrioni ramasi. Explicatii nu am cerut, ca nu am avut cui, nu am telefonul doctorului, am sunat la clinica, i-am zis asistentei ca nu am reusit, si am rugat-o sa il intrebe pe doctor ce analize as mai putea sa fac, pentru a le avea la o viitoare intrevedere cu el. M-a suant si mi-a zis sa fac inhibina B si hormonul animullerian, care am inteles ca masoara rezerva ovariana. Sincer nu stiu ce sa fac, imi e tare teama ca si daca obtin embrioni buni, iar ii pierd , si iar sufar, stii tu tot coregiul. Si daca tot incerc, am auzit ca unele fete au incercat si 4 FIV-uri si tot nu au reusit, pe langa nervii consumati ma gandesc daca nu fac cumva rau organismului cu atatea stimulari si de pomana. Sotul meu a fost mai dezamagit ca mine si nu prea mai da semne ca ar vrea sa repetem .
Cam asta ar fi, eu vreau peste vreo luna sa merg sa vorbesc cu dr., sa vedem ce mai zice, dar moralul meu e destul de jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Michelle, inutil sa-ti spun cat de rau imi pare ca n-ai reusit. Eu zic sa mai incerci un FIV, dar daca te hotarasti tot pt Sibiu, sa incerci sa vorbesti cu el pe larg si sa eliminati pe cat posibil cauzele nereusitei de la primul FIV.
Mie asta mi-a placut la Viena, ca dupa ce le transmiti rezultatul, nu te lasa de izbeliste, se intalnesc si discuta cazul tau si-ti trimit email cu posibilele cauze ale nereusitei. Lucru pe care la Sibiu n-ai sa-l vezi.
De asta stau eu in cumpana acum: pe de o parte mi-ar fi extrem de comod sa fac la Sibiu si inteleg ca au si ei destul de multe reusite, dar pe de alta parte la Viena mi s-au parut mai interesati in pacient dar cand ma gandesc la drum si la cat trebuie sa stam pe acolo...Ideea ca nici una dintre clinici nu ne-a rezolvat problema, asa ca avem pros si contras in ambele cazuri.
Si in cazul meu sotul a fost foarte dezamagit, mai ales la FIV-ul de la Viena unde nu se astepta la un esec. Dar noi mai incercam...poate reusim la un moment dat.

Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle99 spune:

Merci mult Arina, si mie imi pare rau pentru toata lumea care nu a reusit pentru ca stiu ce inseamna.
Dar daca tot ai pomenit, poti sa imi dai si mie niste amanunte despre clinica din Viena? Cum procedeaza ei, ce analize cer, costuri, cat trebuie sa stai acolo, daca pun vreo limita de varsta? Cum se face programarea ?
Cam care a fost abordarea la tine?
Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Michelle, eu pur si simplu am scris la clinica office@wunschbaby.at, le-am explicat cine sunt si ce vreau si am sugerat o programare pe o anumita data. Ne-am intalnit, 150 sau 115euro consultatia facuta ca la carte (mie mi-au facut si ceva extra pe langa eco transvaginal si stat 2 ore de vorba, adica o simulare de ET dupa ce le-am spus ca am avut probleme la primul FIV) si atunci mi-au facut si protoculul pentru ca oricum luna urmatoare am facut FIV-ul.
Un FIV simplu costa in jur de 3000euro. Eu mi-am facut socoteala si ajungem cam la 6000-6500euro cu FIV, tratament, cazare 2 saptamani, transport masina (eu am o problema cu avionul) plus sa ne simtim si noi bine in Viena.

Dar cel mai bine le scrii si iti vor raspunde foarte prompt la intrebari.

Daca te mai pot ajuta cu ceva, cu mare placere.
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Hello gagici,
Va citesc din umbra si va tin pumnii la toate!
La acea clinica din Viena este si prof Strohmer care colaboreaza cu cei de la Sibiu. Mi se pare un pic cam mult 6000 de euro...dar acum fiecare cum stie ca-i mai bine pentru el. Eu am dat in jur de 3000 de euro pentru tot (tratament, fiv, cazare). Stiu ca la unguri este si mai ieftin ca la noi si au rezultate foarte bune si ei.
De Bubu mai stie cineva ceva?

fericita!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Yarrina, prof. Strohmer e la alta clinica (Kinderwunsch pare-mi-se), nu la Wunschbaby.

Da, e mai scump decat in Romania, categoric. Si asta ar fi un aspect pentru care as opta pentru Sibiu mai ales ca eu as avea 10% reducere pt ca am primul FIV la ei nereusit. O sa le pun in balanta si o sa vad inspre care din ele inclina.

Tu esti una din fericitele care au reusit din prima, felicitari!

Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Arina21
Mie asta mi-a placut la Viena, ca dupa ce le transmiti rezultatul, nu te lasa de izbeliste, se intalnesc si discuta cazul tau si-ti trimit email cu posibilele cauze ale nereusitei. Lucru pe care la Sibiu n-ai sa-l vezi.


Ma mira,nu stiu cum procedeaza dr Chicea,dar eu am vorbit personal cu dr Ispasoiu de fiecare data,mi-a explicat si am discutat tot ce am mai putea face in cazul meu,de fiecare data cind aveam o nelamurire sau imi mai venea o idee il sunam sau ii scriam mail si ma suna tot timpul si cazul meu chiar nu a fost unul usor,nu as avea niciodata ce sa-i reprosez,probabil comunica mai bine cu pacientii ,de aceea este dr la care am stat cel mai mult dupa vre-o altii 3 la care am fost inaintea lui.Pt noi a fost mai mult de cit un dr,l-am simtit aproape si discutam cu el orice.
Si cel mai mult m-a surprins ,atunci cind eram disperata si voiam sa renunt la tot,am primit un telefon de la el,ca a discutat cu prof Strohmer despre cazul meu si mi-a dat indicatii ce as mai putea face.
Nu zic ca Austria nu e mai tare,fac de atitia ani FIV normal ca au expierenta mai multa ,dar in RO nu am gasit nicaieri atita seriozitate si implicare ca la Sb,zic din propria expierenta ca am fost la ceva clinici si din ce am citit pe forum(exclus clinica Biogenesis care am inteles ca e tare).

Michelle,daca ai raspuns prost la trat, e ok sa faci inhibina B si AMH,dar pe mine ma mira cu ce l-ar mai putea ajuta pe dr o data ce stie raspunsul tau la stimulari si eu am vrut sa fac inhibina b la inceputul anului trecut(pe atunci nu se facea AMH la noi) si dr Ispasoiu mi-a zis sa nu mai arunc banii degeaba ca el stie cum raspund la stimulari si nu-l ajuta cu nimik,chiar si atunci cind tot repetam FSH -ul.Nu zic ca acum ma bate si pe mine gindul sa fac un AMH pt cunostintele mele,dar nu-l mai intreb pe dr ca stiu raspunsul lui,am inceput sa-l cunosc f bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

fetelor,

am citit tot ce ati scris si ce pareri aveti de dr.C.
tot la el sunt si eu,si stiu ca are o fire inchisa si comunica mai greu decat altii,dar ce sa-i faci omului daca asa e firea lui?

pe mine ma intereseaza rezultatul,si voiam fiv "pe loc",cand am fost la sibiu,si ma gandesc ca daca voia sa-mi ia banii faceau fara sa mai aflu cauzele nereusitelor.

pe de alta parte,cred ca exista acel procent de nereusita la orice fiv,acel procent care tradus inseamna ca dumnezeu ne iubeste mai putin decat pe altele....

pe de alta parte stiu de multe cazuri reusite la el,multe prietene de ale mele,si de aceea am facut aceasta alegere.

Mergi la inceput