FIV la Sibiu (13)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle99 spune:

Bitzy, la stimulari a zis ca am raspuns bine pentru varsta mea, vreo 10-11 foliculi, dar doar 6 contineau ovocite. Asta mi-a confirmat si dr.Ispasoiu , am fost la el o data pentru ca nu era dr.Chicea , pentru monitorizari, de fapt prima monitorizare. Acum de ce vrea el sa stie, probabil din cauza varstei m-a pus , sa stie daca mai am sau nu rezerva ovariana. Sincer si eu consider Polisano din Sibiu clinica cea mai ok, sunt seriosi, amabili, profesionisti, ceea ce nu gasesti in Bucuresti. Si faptul ca ei colaboraza cu un profesor austriac , asta m-a decis sa merg acolo. Singurul lucru, doctorul nu prea a fost comunicativ, dar oricum amabil . O sa merg sa vorbesc cu el, personal, asa prin telefon... oricum nu ii stiu numarul. Voi scrieti pe adresa de la clinica?
Problema mea a fost de implantare, si din ce am inteles de le Arina , cei din Viena fac un studiu inainte in privinta asta. Dr. de la Sibiu a fost evaziv aici, oricum toti ti-o spun pe aia cu varsta.
O sa merg la Sibiu deocamdata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle99 spune:

Bonsai, nu ma intelege gresit, mie omul mi-a facut o impresie foarte buna, altfel nu m-as fi dat pe mana lui. Am cunoscut si eu o gramada de medici la viata mea si de unii am fugit ca de raie!
El a facut tot ce a tinut de el , se pare ca la mine e o problema de implantare, asta as fi vrut sa discut mai mult, sa ma lamureasca daca nu as putea exclude ceva care impiedica lucrul asta. In rest tot respectul, nu a promis nimic , nu a vorbit fara acoperire, a fost chiar sceptic la inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Michelle,de la al 2-lea,al 3-lea fiv incepe sa se caute cauza,informeaza-te cit poti inainte de a face pasul urmator(nu ca nu ai fi) ca sa stii ce intrebari sa-i pui sau cum sa-l abordezi pe dr.Oricum al 2 lea FIV e ok sa-l faca acelasi dr ca el stie cum a decurs primul si incearca sa inbunatateasca situatia.

Daca e vorba de implantare,sint atitea cauze,atitea analize de facut:trombofilie,NK ...dar eu cel mai tare cred ca totul vine de la dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Subscriu la ceea ce a spus Bytzi. Dr I este un om minunat. Eu si acum comunic cu el despre orice ma framanta. Daca 2 dr de aici imi spun sa iau nush ce tratament nu-l iau pana nu imi zice si dr I ca este ok. Si ar putea sa-si vada de treaba pentru ca, cazul meu este inchis. Ma roaga sa-l tin la curent cu tot, dupa fiecare ecografie. Intr-adevar dr C are mai multa experienta dar tocmai de asta este mai ocupat si nu sta la taclale ca dr I. Am facut o inseminare cu dr C cand a lipsit dr I si am vazut si eu ca este mai inchis. Acum normal ca rezultatul conteaza dar mie imi place bibilita.
Da Arina, eu am fost un caz fericit. 2 embrioni transferati si s-au prins amandoi, din prima. Dar sa stiti ca si psihicul conteaza foarte mult. M-am dus plina de sperante si cu foarte multa incredere.
la toate dragutele!

fericita!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Citat:
citat din mesajul lui bonsai
pe mine ma intereseaza rezultatul,si voiam fiv "pe loc",cand am fost la sibiu,si ma gandesc ca daca voia sa-mi ia banii faceau fara sa mai aflu cauzele nereusitelor.

Asta este exclus,nici nu ne-am gindit la asa ceva,ma repet,sint prea seriosi sa se intimple asa ceva.Mai ales ca atunci cind din anumite cauze nu se poate continua procedura,nu se plateste nimik.
Si de reusite la dr Chicea am auzit f multe,nici nu pun la indoiala expierenta lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonete spune:

Bytzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle99 spune:

Fetelor, sunt de acord cu voi, rezultatul conteza, de aia vreau sa fac cat mai multe teste inainte de a incepe alt FIV. O sa il intreb de analizele de trombofilie si ce mai poate fi cercetat. Ma gandesc ca poate sa imi spuna totusi ce a mers prost, in afara de varsta mea matusalemica, timpul inapoi nu pot sa il dau. Oricum nici nu ma gandeam sa incerc in alta parte in Romania, Sibiul mi-a facut o impresie deosebita. Am o prietena care anul trecut a incercat si desi dr.C s-a opus sa ii faca FIV pentru ca avea un fibrom si trebuia operat intai, ea a insistat si , surpriza, s-a prins un embrion din 2. Din pacate sarcina s-a oprit din evolutie la 3 luni tocmai din cauza acestui fibrom. Acum incearca din nou, mai avea 2 embrioni congelati, dupa operatie bineinteles. Deci eu aveam referinte foarte bune despre ei. O sa imi pregatesc setul de intrebari si o sa merg sa il vad pe dr. Cele care sunteti pacientele lui, vorbiti la tel direct cu el sau ii scrieti pe mail-ul de la Polisano?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicuta32 spune:

Michelle-eu chiar la inceput i-am scris pe adresa de email de la Polisano,de vreo 2 ori,mi-a raspuns destul de promt,dar dupa aceea am "comunicat"prin Vichi.
Sa stii ca ultima data cand am fost la Sibiu(adica luna asta) ,a fost mai comunicativ ca de obicei,chiar a insistat sa-mi explice din nou unele aspecte. O fi avand si el saracu zile mai bune,zile mai proaste,ca noi toti de altfel.Oricum cel mai bine e sa mergi sa discuti direct si deschis cu el.In rest, cum au zis si fetele,poate nu trebuie sa existe neaparat o cauza pt. nereusita,si eu cred ca e voia lui Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

'neata fetelor,

Pe scurt: In 2008 am ales Polisano pt FIV pt ca mi-a facut o impresie buna. Niciodata nu m-as gandi ca dr. Chicea ar alerga dupa avantaje materiale, cum zicea si Bytzi, asa ceva e exclus. Sunt ff corecti. Problema mea a fost comunicarea inca de la inceput. S-o mai fi schimbat omul intre timp, nu stiu. Un lucru e cert: au reusite multe si asta e excelent. Ca n-am reusit eu cu ei, sunt convinsa ca nu e din cauza comunicarii. Problema la noi e probabil altundeva si trebuie cautata.
Bytzi, despre dr. I nu pot sa spun absolut nimic, nu am interactionat cu el dar ma bucur ca iti explica.

Yarrina, punct ochit, punct lovit. Felicitari inca o data pentru ca ai reusit din prima si n-ai trait experienta unui rezultat negativ!

Bonsai, sa inteleg ca pe mine Dumenezeu nu ma prea iubeste din moment ce nu am reusit la 2 FIV-uri si 2 inseminari?? As fi foarte dezamagita daca asa ar fi...In alta ordine de idei, doctorul potrivit pentru tine poate fi nepotrivit pentru altcineva. Ca eu am avut rezultat negativ cu dr. C si n-am comunicat prea bine, e absolut irelevant. Daca tu esti pe aceeasi lungime de unda cu el si iti ofera incredere, atunci cu siguranta el e medicul tau.

Eu urez succes tututror fetelor, indiferent de doctorii pe care i-au ales.

Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mocanitza spune:

Multumesc pentru incurajeri fete dragi
Am fost marti la Sibiu, endometru bun...triplustratificat, frumusel foc. Punctia a durat 5 minute cu totul si nu a fost dureros. Dl doctor are maini tare usoare. Marti pe 25.05. ora 12.00 sunt programata pentru FET! Ceva sfaturi de ultima ora aveti?

Din pacate am o problema cu transportul...caut pe cineva care sa ma transporte cu masina miercuri la pranz de la Sibiu la Bucuresti. Eu merg la Sibiu singura cu masina dar nu este bine asa ... sa conduc si la intoarcere. Deci caut pe cineva cu masina sau fara, carnet sa aibe si sa fie sofer serios.

Daca aveti voi alte idei ...cum sa rezolv cu transportul, va rog sa-mi spuneti.

O zi frumoasa si plina de reusite!

Mergi la inceput