FIV la Sibiu (13)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle99 spune:

A, si pretul pentru tratament, acum 4 ani am dat vreo 5-600 RON numai pe tratemnt la baza veche, acum 2 ani la Danubius mi se pare ca era destul de mult o procedura, parca 20RON. Daca suni la Alunis poti sa si intrebi costul unei proceduri, daca socotesti 3-4 proceduri pe zi, 10 zile iti poti face o idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daria76 spune:

Danaisa20,am si eu o rugaminte. Mi-ai putea recomanda un ginecolog bun in Craiova? Eu mergeam pana acum la Tm, dar nu prea imi permite serviciul sa pot pleca in cursul saptamanii, iar Craiova imi este mai aprope, eu fiind din Mehedinti. Si eu sunt pacienta lui Ispasoiu la Sb. Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

daria,ma bucur sa 'te vad',cum mai esti?cum ti-au iesit anal de trombofilie?pe cind FET? iti doresc mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle99 spune:

Fetelor , stiti cumva la ce se refera analizele inhibina B si hormonul antimullerian, am citit eu pe net ca ar avea legatura cu rezerva ovariana, dar a facut cineva asa ceva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonete spune:

Da , ambele arata rezerva ovariana , mai bine faci AMH (h. antimullerian ), inhibina mai variaza.
Eu nu le-am facut , nu vreau sa am motive de depresie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaisa20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui daria76

Danaisa20,am si eu o rugaminte. Mi-ai putea recomanda un ginecolog bun in Craiova? Eu mergeam pana acum la Tm, dar nu prea imi permite serviciul sa pot pleca in cursul saptamanii, iar Craiova imi este mai aprope, eu fiind din Mehedinti. Si eu sunt pacienta lui Ispasoiu la Sb. Multumesc mult.



Daria, eu ti-o recomand cu caldura pe Mihaela Vasile. Eu merg la ea inca din 2006 si e singurul medic din Craiova care mi-a atras atentia ca problema poate fi si la sot. Si a avut dreptate! Ea se ocupa si de probleme de fertilitate si e super ok - comunicativa si foarte hotarata - daca iti zice sa faci ceva ascult-o ca stie ce vorbeste.
Dupa ce am reusit la Sibiu acum imi urmaresc sarcina la ea. Stia multe despre cei de la Sibiu si m-a mai intrebat si pe mine despre ei. Du-te cu incredere la ea!
Daca vrei sa iti dau telefon si sa iti explic unde e spune-mi (e foarte aproape dupa ce intri in craiova dinspre severin)
Tu cum mai esti?

danaisa20 fericita 17+
cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonete

Da , ambele arata rezerva ovariana , mai bine faci AMH (h. antimullerian ), inhibina mai variaza.
Eu nu le-am facut , nu vreau sa am motive de depresie .


si tin pumnii pt ce va urma,sint alaturi de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Multumesc Michelle pt detalii. Cum am zis, inca sunt foarte nehotarata incotro sa o apuc: FIV Austria, FIV Sibiu, Sovata, natural...
Ma rog la Dumnezeu sa iau decizia potrivita pentru mine si sa nu ma pripesc.
Ideea e ca o sa ma programez si la Chicea sa vedem cum abordeaza el un nou FIV, macar sa-mi fac o idee. Poate picam pe aceeasi lungime de unda si comunicam mai bine de data asta.

Va pup si va tin pumnii
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle99 spune:

Arina, tu ai facut un FIV cu el ? Daca da, cum a fost abordarea? Ai reusit sa obtii foliculi, ai cumva vreo explicatie de la el de ce nu a reusit? Eu cu el am facut si acum ma macina o mie si osuta de intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Michelle, da, am facut cu Chicea in ianuarie 2008. La stimulare am raspuns bine (noi teoretic n-avem nicio problema evidenta), cica as fi raspuns prea bine pentru varsta mea atunci (34). Am facut stimulare cu Gonal, 3 injectii si am obtinut 18 foliculi, dintre care 12 fertilizati 'natural', dintre care cica toti s-ar fi dezvoltat frumos si mi-au transferat 2 blastocisti dintre care unul era aproape de eclozare. La transfer au fost probleme pentru ca Chicea pur si simplu nu a putut face transferul, habar n-am de ce. Era si Prof. Strohmer atunci si a facut el transferul. Poate a fost si din cauza mea, ca am fost fff incordata, habar n-am, ideea e ca nu am obtinut nicio sarcina. Nu mi s-a congelat niciun embrion, ca nu au fost buni. Explicatii nu mi s-au dat, dar adevarul e ca nici nu m-am dus sa cer.
Urmatorul FIV l-am facut la Vienna, in oct-nov 2008, tot nereusit. NU mai intru in detalii.
In ianuarie si martie 2010 am facut 2 inseminari la Sibiu, pe ciclu natural, mai mult asa, sa nu stau degeaba. Evident nereusite. Am reusit sa stau un pic de vorba cu Chicea la a doua inseminare sa aflu despre posibilele cauze de nereusita la noi si mi-a spus initial ca TOTI embrionii nostri au probleme cromozomiale, ca de fapt la noi fertilizarea are loc dar embrionii au defecte (noi avem amandoi analizele de cariotip OK). Dupa aia l-am mai tras eu de limba sa aflu si alte motive pentru care n-as fi reusit, gen ratarea fereastrei de implantare, si ca poate ar fi fost mai bine transfer la ziua 3. Din nu stiu ce motive, mi-e greu sa comunic cu el, m-am gandit ca poate sunt eu mai ciudata din moment ce toate fetele sunt f f multumite cu abordarea lui. L-am intrebat ce ar propune pentru un nou FIV si nu mi-a zis exact. Am zis ca incerc sa merg la el sa discutam pe concret ce propune pt un nou FIV si in functie de feeling-ul cu care plec de acolo, ma hotarasc daca sa merg sau nu la Sibiu.

In cazul tau cum a fost?
HAi ca m-am lungit, sorry!
Arina

Mergi la inceput