FIV la Sibiu (13)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionecoman spune:

Cristina,

Si eu am aceeasi problema: iau tot marvelon si acum in ultima zi de CM imi curge ceva maroniu. Ai avut cumva ceva probleme cu cresterea sanilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle99 spune:


Bonsai, legat de Sovata, acolo se trateaza problemele de ostructie tubara in special. Se fac impachetari cu namol, tampoane cu namol, bai in apa sarata adusa din lacul Ursu, irigatii cu apa aia, cam asta. Eu m-am simtit foarte bine dupa tratamentul respectiv, trompele devenisera permeabile si nu mai aveam nici o urma de vreo anexita sau asa ceva.
Legat de cazare , am stat prima data la hotel Alunis care pe vremea aia nu avea baza proprie de tratament, acum are si apoi la hotel Danubius( fost hotel Sovata), luat de niste unguri si adus la standarde occidentale. Recomand ambele locatii, desi ultima e mai luxoasa indtraevar.
Dar cel mai mult mi-au placut locurile, lacul Ursu si celelalte lacuri, parcul superb din jurul lui , natura, parca sunt rupte de realitate, o zona de poveste. si oamenii sunt foarte de treaba acolo.
Recomand cu caldura zona indiferent daca ai sau nu probleme de sanatate.
Din pacate la mine nu s-a lasat cu sarcina, dar multe fete au reusit sa ramana insarcinate chiar acolo dupa multi ani de incercari. Oricum vara e cel mai frumos. Daca mai doresti amanunte intreaba-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Michelle, spune-mi si mie te rog, ti-a trebuit trimitere de la medic, cum ai procedat sa ajungi acolo? Sau te duci acolo si te examineaza cei de acolo si-ti prescriu tipul de tratament?

Spune-ne si noua pasii, te rog!
Merci frumos
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle99 spune:

Arina, poti fie sa iei si trimitere de la medicul de familie, asta in cazul in care iti iei un bilet de tratament de la serviciu, asa am facut eu a doua oara, era compensat 65% din valoarea totala si de aceea aveam nevoie de aceea trimitere. Dar poti merge si direct, oricum si cu trimitere si fara treci pe la medicul lor de acolo, de la baza de tratament inainte de a incepe orice procedura. Medicul iti prescrie apoi procedurile respective, in cazul afectiunilor ginecologice, se cam precriu 3-4 proceduri, tampoane cu namo, impachetari, bai in apa incalzita din lacul ursu si irigatii cu aceeasi apa. Tratamentul dureaza 10 zile, fara sambete si duminici si se face dupa ce a trecut CM, deci nu trebuie sa fii la menstruatie acolo, nu se face tratament in aceasta perioada. Daca mergi fara bilet iti poti lua cazare acolo si masa, si procedurile le platesti separat. Daca ai bilet e mai convenabil financiar.
Hotel Danubius este cel mai scump, dar eu prima data am fost la Alunis cu cazarea si masa, tratamentul l-am facut la vechea baza de tratament de langa lac, care nu era intr-o stare foarte buna, dar era curat si mai ales ce e cel mai important a fost foarte eficient, atunci trompele mele au devenit foarte permeabile, dupa 10 zile de tratament. Doctorul meu mi-a zis ca nu asta este totul, trompele trebuie sa fie si functionale nu numai permeabile.
Oricum iti recomand cu caldura statiunea, merita sa mergi, daca mai ai ceva de intrebat iti stau la dispozite.
Fetelor care sunteti acum in focuri va doresc sa aveti reusita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Multumesc Michelle

Deci eu practic pot sa-mi fac rezervare la Danubius 14 zile si cand ajung acolo sa le zic (cui??? probabil la receptie!) ca vreau sa fac si proceduri pentru afectiuni ginecologice. Ma duc la medicul lor, ma consulta si imi recomanda ce e mai potrivit pentru mine. Danubius are baza de tratament proprie, nu? Eu asa am inteles din site-ul lor. Tot din site-ul lor inteleg ca au o gramada de activitati de recreere, gen sala, sauna, piscine etc. Astea pot sa le folosesc daca fac tratament? Ma gandesc numai sa nu ma plictisesc 2 saptamani acolo, mai ales sotul Asta in cazul in care ne hotaram sa mergem.

Mersic inca o data
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Arina,la Danubius au si sala de agrement(sauna,piscina...)care anul trecut in iulie cind am fost eu era 50ron/zi,camera la Danubius era 350ron/zi(mi se pare cu mic dejun inclus) si mai ai Lacul Ursu care e chiar linga hotel si acolo e f frumos.
Poate iti va fi de folos Sovata,mai ales ca problema la voi este infertilitate inexplicabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Mocanitza,azi sintem cu gindul alaturi de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Da bytzi, asa ma gandesc si eu, ca poate ne rezolva Sovata. Sincer, ma gandesc in toate directiile: sa mai fac un FIV, sa merg la Sovata, sa mai incerc natural??? Nasol e ca timpul trece si noi nu intinerim.

Dar Sovata ar fi o idee pe care sunt tentata s-o incerc. Deci ziceti ca Danubius e OK (curat, mancare OK-micul dejung ca nu ma tenteaza sa iau all inclusive, nici macar DP). Ma incanta ideea, siner...

Pupici
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

michelle99,

eu vreau la alunis ca au preturi rezonabile:170 la camera de 3*,care arata bine(am vazut-o).la danubius e foarte scump.

dar ce sa fac cu tratamentul,unde sa aleg?la baza veche,care nu stiu unde e?sau la danubius?ca nu trebuie neaparat lux,ci efectul conteaza...
si cam care sunt preturile la tratament?pt 10 zile lucratoare,ca mai mult nici nu cred ca pot sta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle99 spune:

Arina cand te duci la Danubius le spui la receptie sa te programeze la doctorul bazei de tratament, care e o tipa foarte draguta, te consulta, daca ai analize ii arati, oricum ea iti recomanda procedurile. Acum, ce sa zic cu plictiseala, depinde cat de activi sunteti voi, statiunea e relativ mica, dar foarte frumoasa, Danubius iti ofera si masaj si piscine, atentie ca aia cu apa rece nu e bine sa o folosesti tu in timpul tratamentului, o sa iti spuna doctorita, poti face si sala, dar cam astea sunt activitatile, plus excursiile in zona , care e superba, pueti merge si la Tg.Mures. 14 zile de tratament sunt ok.
Bonsai la Alunis am mers si eu prima data si a fost ok, curat, mancarea buna, pe vremea aia nu aveau baza de tratament si am mers la consultaie la doctorita bazei vechi de la hotel Mures. Acum am inteles ca si hotelul Alunis are baza proprie, care mai e si noua, si iti poti face procedurile acolo. Presupun ca au si medic. Oricum poti suna la ei sa te interesezi. Mie mi-a placut si acolo.

Mergi la inceput