FIV la Sibiu (13)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Bun gasit fetele!

Michelle,cuvintele nu-si au rostul,dar tu stii ca noi iti sintem alaturi,caci doar noi stim cel mai bine prin ce treci.
Mocanitza,imi pare rau ca nu am putut sa-ti raspund la mail,dar nu am mai intrat pe net ca am fost plecata si acum nu-ti mai sint de folos raspunsurile,iti doresc mult noroc la FET.
Anda,felicitari pt sarcina,intradevar o minune!
Johanes,sa dea dumnezeu sa fie lipiciosi embrioniii
raisa,mult succes!
alecori,iti tin pumnii,luni erai la usa cabinetului in jur de ora 12-12.30????,ieri cum a fost la eco?si eu am fost ieri la Sb.

toate fetele si mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Eu am finalizat si FIV 2,din pacate aceeasi soarta ca la FIV 1
miercuri am inceput inhibarea si de joi stimularea,luni la prima eco aveam un folicul f mic,am continuat inca 3 zile stimularea sa vedem ce se intimpla,dar din pacate nu a vrut deloc sa creasca,dupa 7 zile de stimulare avea 4,8 mm si endometrul iarasi linie,m-am rugat sa fie un luptator sa creasca mare si sa ramina cu mami,dar din pacate nu a fost sa fie,poate dumnezeu ne ofera ceva mai bun,simt ca nu mai am putere sa ma lupt inzadar,dl dr mi-a fost alaturi si ma rugat ca niciodata sa nu-mi reprosez nimik,ca am mers pina in pizele albe si nu isi da seama de unde am gasit atita putere sa nu pot renunta,a mai intilnit cazuri dar nici unul ca al meu la 33 ani ,din pacate la mine nu a avut nici un efect nici cele 20 sapt de DHEA .
Sper ca dumnezeu sa-mi dea putere sa trec peste toate si sa-mi gasesc si eu fericirea alaturi de un copilas.


Va urez mult noroc si nu renuntati niciodata la visul vostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Camryna,am citit ce ti s-a intimplat,imi pare f rau,dumnezeu sa-ti ajute incontinuare sa-ti indeplinesti visul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

bitzy, vrei sa-ti spun ceva? Eu nu cred ca nu vei reusi! 33 de ani e o varsta frumoasa si tanara. Ai incredere in continuare in corpul tau si in Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Bytzi am citit pe undeva o poveste adevarata spusa de Dr Dracea. A avut o pacienta tanara care a incercat FIV cu ovulele ei dar nu a raspuns la stimulare. A facut pana la urma cu ovule donate. Dupa nastere ... a ramas gravida natural. Crezi in sansa ta! Nu zic ca astfel de cazuri sunt dese...dar ceva pentru tine e pus undeva.

Te imbratisez cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa75 spune:

Michelle99 , Bytzi- imi pare nespus de rau pentru voi, este groaznic. Abia asteptam vestile buna ca sa ne motiveze si pe noi cele care suntem in pregatire pentru FIV.Din pacate plecam din start cu sansa de reusita mici, dar speram sa nu ne incadram in acel procent de nereusite, dar ..........
Eu tocmai am primit rez la spermograma , care m-a bulversat total. De la oligospermie (4,3 mil)anul trecut, acum totul este normal(60 mil), dar eu ca este o mare eroare pentru ca la nici o spermograma nu am avut valori mai mari de 22 mil, asta acum 4 ani .
Ar fi trbuit sa trimit rez pe mail la clinica dar sunt debusolata, cu aceasta valoare nu ma mai incadrez pentru Fiv(oligospermia severa fiind singura cauza a sterilitatii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaisa20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bytzi

Eu am finalizat si FIV 2,din pacate aceeasi soarta ca la FIV 1
miercuri am inceput inhibarea si de joi stimularea,luni la prima eco aveam un folicul f mic,am continuat inca 3 zile stimularea sa vedem ce se intimpla,dar din pacate nu a vrut deloc sa creasca,dupa 7 zile de stimulare avea 4,8 mm si endometrul iarasi linie,m-am rugat sa fie un luptator sa creasca mare si sa ramina cu mami,dar din pacate nu a fost sa fie,poate dumnezeu ne ofera ceva mai bun,simt ca nu mai am putere sa ma lupt inzadar,dl dr mi-a fost alaturi si ma rugat ca niciodata sa nu-mi reprosez nimik,ca am mers pina in pizele albe si nu isi da seama de unde am gasit atita putere sa nu pot renunta,a mai intilnit cazuri dar nici unul ca al meu la 33 ani ,din pacate la mine nu a avut nici un efect nici cele 20 sapt de DHEA .
Sper ca dumnezeu sa-mi dea putere sa trec peste toate si sa-mi gasesc si eu fericirea alaturi de un copilas.


Va urez mult noroc si nu renuntati niciodata la visul vostru



Draga Bytzi, cuvintele sunt de prisos! As vrea doar sa cred ca vei gasi puterea sa depasesti acest moment! Trebuie sa faci asta pt tine si pt sotul tau! Si cred ca Dumnezeu vrea sa iti arate ca trebuie sa cauti alta cale spre copilul mult asteptat!(fie Fiv cu donatoare, fie adoptie, fie putina rabdare pana gasesti calea ta catre puiut!), dar oricare va fi calea, tu trebuie doar sa iti pastrezi increderea! As vrea sa iti spun atatea, dar tu singura trebuie sa iti gasesti motivatie de a merge mai departe! Un om ca tine cu un asemenea suflet va avea parte-mai devreme sau mai tarziu- de o minune Dumnezeiasca!

danaisa20 fericita 17+
cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Fetelor multumesc din suflet pt vorbele frumoase

raisa,cum adica pleci din start cu sanse mici,nici nu trebuie sa te gindesti la asa ceva,daca la noi asa a fost sa fie,nu inseamna ca si la tine va fi la fel.Mie dr I mi-a zis din start ca sansele la mine sint aproape de 0,dar eu tot am sperat pina in ultimul moment ca va fi bine,am plecat la drum cu un optimism de nedescris ,asa trebuie si tu sa fii,optimista si vei reusi!

ella,da,am citit si eu exemplul dat de dr Dracea pt cei care isi pierd speranta si tot timplu ma gindesc la el,caci este aproape indentic cu cazul meu,il pun si aici poate mai incurajeaza pe cineva

"Un caz pe care il dau uneori exemplu persoanelor care isi pierd speranta este cel al unei paciente de 33 ani, fara sarcini in antecedente, cu ciclu regulat, dar cu valori hormonale foarte modificate (FSH 35 – 40 UI/ml in ziua 3, valori persistente in ultimii 3 ani). Nu a reactionat la medicatia de stimulare la primul ciclu de tratament. A doua oara am obtinut un ovocit care s-a fertilizat, dar nu a ramas insarcinata. In final a efectuat FIV cu ovule de la o donatoare si a nascut un copil. Dupa nastere i-am prescris un tratament de substitutie hormonala pe care l-a intrerupt dupa 2 luni. La 5 luni de la cezariana, a ramas spontan insarcinata si apoi a nascut al doilea copil. In prezent, dupa cativa ani de la a doua nastere, are valori hormonale normale. Este un caz care reflecta foarte bine cat este de dificil de a intelege toate mecanismele fertilitatii si cate necunoscute exista. Pe de alta parte, poate sa ne incurajeze sa nu ne pierdem speranta nici dupa mai multe nereusite."

Un weekend placut!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns johanas spune:

Bytzi m-ai emotinat tare,imi pare nespus de rau .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle99 spune:

atena_77,bonsai,johanas,danaisa,anda,persi,bytzi,raisa_75 va multumesc mult , am simtit intr-adevar gandurile voastre, si asta inseamna mult pentru mine pentru ca stiu ca voi ma intelegeti.
Am fost si sunt inca daramata, pentru ca acum eu am fost cel mai aproape, mi se parea ca mai e putin si mi se indeplineste visul la care sper de la 28 de ani, eu am acum 41. Ani de zile m-am chinuit cu tot felul de tratamente si naturiste si de tot felul. Nici un medic nu ne-a zis ca am avea ceva care sa ne impidice sa avem un copil. O singura data mi s-a spus ca am trompele infundate, am urmat tratament la Sovata si la intoarcere trompele erau amandoua permeabile, am si acum radiografiile de dinainte si de dupa. Permanent m-am procupat de asta, am ajuns la FIV destul de tarziu, cand nu mai speram altceva, si totul a mers foarte bine pentru varsta mea, asa mi s-a spus si cred ca doctorul avea dreptate, nu am ce sa ii reprosez, un adevarat profesionist! Si totul s-a naruit brusc, asta e. Sper sa am din nou curajul, pentru ca imi e frica de moarte de un nou esec, sa o iau dela capat. In fine, destul cu lamentarile
Vroiam sa va inttreb fetelor, Bonsai, tu am vazut ca ai spus ca se recomanda laparo ininte de FIV, de ce? Poate ceva sa impiedice FIV-ul, si acel ceva sa fie descoperit la laparo?
Si mai e ceva, va tot spuneam eu in saptamana de dupa ET ca am febra si ca e de la utrogestan, ei bine, nu mai iau utrogestan de o saptamana aproape si febra a revenit, ceea ce ma face sa cred ca asta a dus in mare parte la nereusita mea. Doctorul ma averizase ca daca am febra e putin probabil sa se mai prinda ceva, bine, el zisese febra mare, dar...se pare ca nu a contat! Acum am dde gand sa descopar cauza si Dumnezau sa ma ajute si sa ne ajute pe toate in incercarile pe care le avem!
Bytzi, te rog sa ai curaj, esti fata tanara, medicina a evoluat destul de mult si sunt sigura ca ai sa reusesti intr-o buna zi sa iti strangi copilul in brate, nu renunta sa speri!
La fel si celelalte fete, prea ne dorim mult sa fim mame ca sanu reusim!
Sper ca nu am fost patetica, va doresc un weekend placut!


Mergi la inceput