Mama este f. suparata!

Mama este f. suparata! | Autor: b.nica

Link direct la acest mesaj

Sunt convinsa ca sunt persoane pe acest Forum,cu pregatire de specialitate(presupun in Drept Comercial),care sa o lamureasca pe mama de ce v-a avea diminuata pensia!
Mama sustine ca ea timp de 34 de ani cat a cotizat nu a negociat print-un contract cu Statul,a dat din salariu cat i s-a cerut si acum nu intelege de ce Statul dispune cata pensie sa i se dea,dar mai rau, cat sa i se ia.
Este lamurita ca Statul este falimentar dar nu este lamurita de ce Statul nu mai prezinta o garantie!
Daca Statul nu mai prezinta garantii atunci de ce il mai platim prin taxe?

Poate cineva sa-i dea mamei niste raspunsuri?
Daca nu sunt raspunsuri atunci noi cei tineri trebuie sa ne gandim mai bine cum ne asiguram batranetile!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

da ne-a intrebat cineva daca vrem sa platim impozite la stat?

mie pur si simplu mi se iau, nu am semnat nicaieri ca as fi de acord

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

B.nica, nu stiu de ce dar pana sa dechid subiectul eram sigura ca despre aceasta problema spinoasa este vorba din titlu mi-am dat seama.
Chiar nu stiu ce sa-i raspund mamei tale, in aceeasi situatie sunt toti pensionarii si ma refer aici la cei cu pensii exagerat de mici care si asa se descurcau greu;la aceasta situatie nu credeam ca se va ajunge si mai ales sa iei de la gura unui biet pensionar care abia traieste de la o luna la alta din putinii bani pe care ii da statul ca pensie.
La fel si bugetarii, nu stiu ce va fi dar bine nu prea vad ca o sa fie din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Daca nu plateam niciun impozit pana acum si imi plateam singura "beneficiile" oferite de stat contra taxelor si impozitelor cred ca la ora asta imi faceam cumparaturile pe la Paris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Christel,vad ca locuiesti in Germania,pot sa spun ca d-na Merckel merita toata lauda,a gasit solutia problemelor financiare, acestui conducator de Stat!
La noi tot amaratii sunt buni de plata, ca aia cu conturi in paradisuri fiscale nu au probleme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

B.nica, sa-i tragem o revolutie!



Eu raspunsuri n-am...nu mai am nici intrebari. E trist.

Florina si Elise (9 iulie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Daca nu sunt raspunsuri atunci noi cei tineri trebuie sa ne gandim mai bine cum ne asiguram batranetile!


Corect!



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Este tristete,dar eu fac apel la legalitate!
Daca nu este legal si Instantele din Ro nu-si fac datoria,sa ne adresam acelor Instante din tari care sunt capabile sa faca dreptate si nu acelora de aici care fac circ TV ca sa ne abureasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Asa te vreau b.nica!
Flutura carticica rosie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Capcaunule,nu am inteles ce ai vrut sa spui si cum stiu ca esti putin cam suparat pe mine te rog sa fii mai explicit ,dar nu prea rau ca sunt in toane proaste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Asa te vreau b.nica!
Flutura carticica rosie!

capcaunule, ia zi drept , carnetele de membru PDL ce culoare au?



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput