Mama este f. suparata!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

De data asta b.nica are dreptate !Aici mama sotului meu (va fi peste o sapt dar ce conteaza ) e pensionara (ambii parinti sunt ) si isi permite vacante unde doreste,duce un trai mai mult decat decent ,ne poate ajuta pe noi cu nunta .Parintii mei , ambii pensionari ,abia o duc de pe o zi pe alta si a trebuit sa le platim noi biletele de avion sa vina la nunta noastra ca ei nu-si permiteau dar nu e vorba numai de vacante si luxuri ci si de medicamentele necesare pe care majoritatea pensionarilor din Romania NU SI LE PERMIT .

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914

O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

b.nica, de ce spui ca nu ar fi legal? dupa sistemul lor comunist invechit de pensii probabil ca e.
Si mama e foarte suparata, este incorect ca dupa o viata de contribuit la stat (lasand la o parte faptul ca tata nici n-a apucat sa fie pensionar) e practic in intretinerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Llaura citeste raspunsul anterior si fa o excursie la Barcelona sa vezi acolo cum arata doamnele pensionare spaniole,ca eu am avut un shoc:aveau culoarea unghiilor asortata culorii hainelor.
Bine ca nu era si mama cu mine ca intra in depresie!

De ce trebuie sa suportam umilinta parintilor care dupa privatiunile din epoca comunista acum ne cer bani ca sa supravietuiasca?
Parintii care isi luau de la gura ca sa ne hraneasca pe noi in epoca comunista acum suporta alte umilinte!
Parintii care jinduiau sa calatoreasca dar acum nu au bani sa se duca nici la Timisoara unde au rude!
Spun aceste lucruri pt. ca nici macar nu le-am stiut,eram prea tanara si parintii m-au menajat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

b.nica, nu trebuie sa ma deranjez pana la Barcelona, ii vad pe parintii colegilor mei, traiesc vara aici si iarna in Florida.
E o mare magarie, dar ma indoiesc ca e ilegal (ca, adica, se poate face ceva).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Am citit si eu pe internet stirile despre Romania, cum BAsescu a aruncat o grenada cu cuiul tras in ograda bugetarilor, pensionarilor si somerilor. Este o bataie de joc. Prima data le-a taiat bugetarilor din orele de lucuru si le-a dat 2-3 zile de concediu neplatit de luna, pensionarii nu au cu ce se descurca cu intretinerile, mancare si medicamentele, somerii numai ei stiu cum se descurca, si Base a uitat de promisiunea "sa traiti bine", ca s-a transformat in "o sa traim bine" pentru trepadusii basescieni.
Cireasele de pe tort au fost doua stiri citite pe langa ce-a cu scaderea pensiilor, si anume ca Boc a alocat sume mai mari la biserici decat la invatamant si sanatate, si a doua ca madam ministreasa Udrea a primit din nou de la guvern 3 mil. de euro pentru a face o noua partie de ski pe nu stiu unde ! Asta este strigator la cer ! Nonsalanta politicientilor care isi bat joc !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Marea diferenta fata de cei dati ca exemplu de fete este ca ai nostri parinti au cotizat doar la stat , cei din afara au cotizat la asiguratori privati.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
capcaunule, ia zi drept , carnetele de membru PDL ce culoare au?

verde-albastrui. cianura le-a patat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Capcaunule,,!
Dar de ce te abtii de la comentarii?
Tu din ce o sa traiesti cand vei fi pensionar?
Eu si Bona autorizata,tot ma scot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

B.nica, apropo de taxe si impozite. Ale se platesc oriunde in lume si au de obicei niste scopuri foarte clare. Si efecte vizibile.

Problema in Ro nu este ca vezi doamne platim taxe. Problema este ca targetul final al acestor bani este doar pe hartie, nu si in practica.
Exemplu: platim sistemul sanitar, dar noi n-avem defapt un sistem sanitar. Cotizam la pensie..dar cand ajungem sa strangem roadele ia-le de unde nu-s. UNDE-S BANII? Well...

Abia cand nu se va mai fura ca-n codru, vom putea beneficia de realizarile aparute in urma impozitelor noastre. Stiu ca e deja un refren super arhi mega cunoscut, dar, din pacate asta e: SE FURA CA-N CODRU si se minte cu nerusinare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

capcaunul se face bon autorizat si se scoate si el

Mergi la inceput