FIV in Ungaria 104

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

mami vreau..ne luam de manuta cu acest cumplit diagnostic HIDROSALPINX..dehhhhhhhhhh urata boal#259; si cu traume marii..

am emotii diseara il sun pe nenea dct sa vad cand are loc si ptr mine...

anul 2010 va fi anul meu de reusita.... caci doamne doamne ne va ajuta si vom fi si noi parinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

gabrielarusu merci, am intrebat si in mail, astept sa primesc o confirmare de la ei si poate-mi scriu si cum se ajunge.
mami_vreau sa te ajute DD cu interventia pe care o vei face
pogonici eu tot timpul ma gandesc la cat noroc avem ca suntem in sec. XXI, ca medicina a evoluat atat de mult si ca avem posibilitatea financiara de a face toate interventiile posibile pentru a fi parinti.
paunas maine dimineata fac primele analize la ML. Am sa-ti zic cat vor costa cele de maine, caci cele din ziua 2-3 a CM costa 38 lei, fiecare, dar iti voi spune cand le voi face si pe acelea. Vezi ca ML-ul are toate preturile pe site. Spermograma sotului e 80 lei, iar rezultatul vine in 3 zile.

Cand voi fi mamica, JUR sa nu-mi ranesc pruncii nici cu vorba, nici cu mana, nici cu fapta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

paunas..posibiltatea financiara de a fi parinti in zilele noastre e ff greu..sau imposibil...........
intradevar medical a progresat medicina mai ales in situatii ca a noastre..dar ne trebuie ffffffffffffff multi baniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii..care nui avem..

anul 2010 va fi anul meu de reusita.... caci doamne doamne ne va ajuta si vom fi si noi parinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamolnar spune:

Petruta
DD sa-ti dea putere sa treci peste momentul acesta atat de greu. Va iesi soarele si pe strada mea


MTHFR - A1298C,genotip homozigot,3 sarc oprite in ev(5s,5s,7s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamolnar spune:

Mami Laura LA MULTI ANI! cu intarziere, dar din toata inima. Sa dea DD sa ti se implineasca cea mai mare dorinta ,,... Va iesi soarele si pe strada mea


MTHFR - A1298C,genotip homozigot,3 sarc oprite in ev(5s,5s,7s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ngh21 spune:

Info consulatatie

Buna fetelor,

Ieri seara ne-am intors de la Budapesta.

A fost f bine la consultatie:)

Am fost la PK, care a fost f dragut si ne-a raspuns la toate intrebarile. A fost super dragut si ne-a trimis si la un medic genetician (gratis:)) care ne-a raspuns la intrebarile noastre legate de PGD.

Si acum cu PGD-ul. Ne-a spus ca in cazul nostru nu este recomandat sa facem PGD caci nu avem probleme atat de grave. Adica microdeletiile sotului meu sunt in zona AZFc adica daca vom avea baiat va fi normal, doar ca s-ar putea sa aiba aceasi problema ca sotul meu (adica sa nu poata face copii pe cale naturala). Ne-a zis ca in cazul asta, si la cum evolueaza medicina azi, peste 25 de ani va fi o problema minora. Mai grav era daca avea deletii pe zona AZFa si AZFb, care dau anomalii grave (gen sindrom DAWN).

Ne-a mai zis ca daca facem PGD s-ar putea ca embrionii sa nu poata sa traiasca atatea zile, si in urma procedurii sa moara. Ne-a mai zis ca contrat teoriei, practica le-a aratat ca rata FIV+PGD este mai mica decat in cazul FIV simplu.
Ne-a zis ca aceasta practica se foloseste la cuplurile care pot avea copii cu malformatii grave. Ce are sotul meu nici nu se cheama malformatie.

In plus, ca sa se poata face PGD trebuie ca eu sa am vreo 10 foliculi ca sa aiba de unde sa ramana embrioni pt PGD. Ca daca sunt doar 3...nu are nici un rost sa ma gandesc la PGD.

Asa ca noi cred ca vom renunta la PGD. Ce-o vrea D-zeu!

Probabil ca pe la sfarsitul lunii iunie voi fi acolo. Dupa calculele mele ar trebui sa fiu acolo pe 21 iunie. Astept urmatorul CM pentru a incepe tratamentul.


Mi-a dat lista clasica de medicamentatie cu AC si apoi Gonal F.

Aici am o mica nelamurire. Pe foaie scrie Gonal F 2amp/zi.

Eu in oras am vazut Gonal F 450 sau 900 UI. Cum se face echivalenta? Imi spune pe stilou care e echivalenta dintre UI si amp?



[red]aristica[/red la clinica se ajunge asa: de la gara se ia metroul M2 pana la Moszva(cred ca asa se scrie) si apoi autobuzul 90 sau 90A pana la clinica. Exista bilete de 1 zi avantajoase ( costa 1555HUF) care sunt valabile pe toata reteaua lor de transport. Ai grija ca trenul are intarziere vreo 2 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paunas spune:

fetele

am uitat sa intreb : cand faci punctia si et ,trebuie sa ai de acasa halat+papuci+camasa? sau iti dau de la clinica.
la debrecen aduci tu de acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

alina multumesc mult!

paunas nu ai nevoie de nimic... iti lasi hainutele tale la vestiar si iei camasuta si ceasaf de la ei... asa ca nu-ti bate capul ca nu trebuie sa iei nimic cu tine la clinica...

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Citat:
citat din mesajul lui paunas


ptr fetele care au facut 2 sau 3 fiv-uri consecutive cu pk :

la ce distanta unul de altul poti sa faci(luni) ? ma refer la fiv.

mercic


2-3 cicluri intre fivuri.

Adi +9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

petruta, sa fii tare. nu am alte cuvinte. ma cam sperie ce citesc pe aici. cum ti-ai dat seama?

sonya, as face tot ce ma nelinisteste, inclusiv trombofilia. pk o sa iti zica sa nu le faci, ca abia dupa 2-3 fivuri nereusite sa faci.dar cine are chef de atatea incercari?

paunas, la budapesta te duci fara halat&co.

Adi +9

Mergi la inceput