FIV in Ungaria 104

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

petruta, imi pare tare rau pt ce s-a intamplat si iti multumesc din suflet pt incurajari. Doamne ajuta sa treci peste asta si sa ai putere si incredere in sansa ta!

cristal, nici nu stii cat de mult ma voi gandi la tine. o sa zic o rugaciune pt tzitzicile tale.

mirela, te urmaresc! cu sufletul la gura!

va pupa fata

Adi +10


ma lupt cu hiêrstimularea
am o burta de 7 luni

ce ti fac bebeii??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

roxi25, sa te lamuresc cu punctia, ca te inteleg ca la fel de terminata am fost si eu la fiv1. mai ca nu mi-am scris testamentul inainte. cand am iesit, eram atat de usurata ca n-am murit! nebuna, nu alta!
DECI: ESTE FOARTE SIMPLU!!!la budapesta te duci cu hainutele pe tine, faci o echo sa vezi daca sunt foliculii la locul lor, apoi urci in camera unde te schimbi cu papuci si camasa de operatie, plus tichie pt par. astepti sa vina randul tau, maxim 30 min. intri pe masa, te leaga de picioare, iti fixeaza in vena un ac pt anestezic, singura chestie pe care o vei simti. adica un tep ca atunci cand iti ia sange. tu te apuci sa te gandesti la ceva, dupa cateva secunde esti ADORMITA. secunde, maxim 10! maxim, am zis! te trezesti peste 15-20 de minute in timp ce te transporta pe alta masa din sala de punctii inapoi la aia de refacere, in care ai asteptat sa iti vina randul. esti ametita, stai intinsa inca vreo 10-15 minute, in care incepi sa te trezesti de-a binelea. te ridici de pe masa si treci intr-un fotoliu, unde papi de la tanti asistenta covrigei, biscuiti, ceai. citesti reviste (am lasat eu in romana, ceea ce mai recomand si altora, ca s-or fi invechit). poti sa iti iei cu tine telefonul si o revista/carte, le lasi acolo ca nu le ia nimeni cat faci tu punctia. ti se pune o perfuzie cu solutie ringer pt hidratare, la o ora dupa punctie te ridici frumusel, te imbraci cu hainutele tale si cobori la dr sa afli cate ovocite ai avut si ce faceti cu ele, cate cu icsi si cate fara etc. nu curge sange, cel mult cateva picaturi accidentale. nu doare decat ca la o crampa normala de ciclu. ti-e foame de lesini, pt ca 12 ore inainte de punctie nu ai voie sa mananci si sa bei din cauza anesteziei generale. drul zice sa te odihnesti in acea zi, dar stiu eu pe cineva care s-a plimbat cu autobuzul ala care la un moment dat se arunca in Dunare si n-a avut nici pe naiba. deci, dupa punctie, morala e: un fleac, m-au ciuruit!

Adi +10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

mirela, stii ca hiperstimularea e de bine. numai sa nu mai faci ca data trecuta! AMR cat?
bebeii fac bine, au in jur de 3 cm!crescut tzatzele, fundul si nitica burta.tre sa imi iau cantar, cu riscul de a ma apuca depresia kilogramelor! de luni mananc seara numai salate.

Adi +10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

mirela, stii ca hiperstimularea e de bine. numai sa nu mai faci ca data trecuta! AMR cat?
bebeii fac bine, au in jur de 3 cm!crescut tzatzele, fundul si nitica burta.tre sa imi iau cantar, cu riscul de a ma apuca depresia kilogramelor! de luni mananc seara numai salate.

Adi +10


mai un pic
nu ti lua cantar acum, ia l dupa ce nasti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi25 spune:

adipapazi, multumesc pt info

imi poti spune sotul cand trebuie sa dea proba raportat cu punctia mea?

eu am inceput stimularea, am facut progesteronul si estradiolul in ziua 2 a cm(dupa prima injectie de gonal), estradiolul a fost 85 pg/ml, progesteronul < 0,1 ng/ml care este ok

stiti ceva despre valorile estradiolului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marina@ spune:

timea
am aflat rezultatul e bun,ne-au spus sa bem branca ursului 3 luni de zile si poate la toamna mai facem o data(sper ultima)
numai bine la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

roxi, sotul face treaba exact cand tu faci punctia, dupa ce se constata ca ai ovocite. daca punctia e oarba(fara ovocite), nu mai da proba ca nu are sens.

despre valorile estraqdiolului nu prea stiu cum sta treaba. stiu ca mi l-a masurat din 2 in 2 zile si ca trebuia sa creasca proportional cu nr de foliculi.daca E2 creste, e semn ca foliculii nu-s goi. sa respecti la secunda ora ovitrellului/pregnylului.

Adi +10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dent spune:

mirela2, adria42,sa fie cu ochisori!

mamivreau, ai primit rezultatul de la rmn?

crisis81,ti-am vazut albumul,e minunata Teodora si voi bineinteles! Felicitari pt baietel si sarcina usoara pana la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

adria,doamne ajuta sa ai un embrionas frumos,stiu ca aveai un AMH f mic,ce stimulare ai facut de data asta?

luck,incerc sa-mi revin dupa alt esec,fiv 2 aceasi soarta ca la fiv 1,am intrerupt trat ,ca dupa 4 zile de stimulare aveam un foliculas f mic,am mai facut stimulare 3 zile si nu a vrut sa creasca ,a ramas la 4,8mm si endometrul iarasi linie,nu's ce se intimpla,ca luna trecuta am avut un folicul de 18mm in z12 si endometrul de 7,6mm pe CM natural,dr meu a zis ca ovarele mele mai "scapa"cite un folicul la cite un ciclu,dar cu stimulare nu merge deloc.Am vrut sa te sun sa ne intilnim daca mergea trat si ramineam acolo
Sa stii ca sint cu gindul alaturi de tine,doamne ajuta sa scapi de chistulet si sa poti incepe stimularea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

sincere condoleante d-nei ani!

cristal pupici dulci... imi pare rau ca ai gasit nodulii dar treci tu si pe asta cu bine... te inteleg perfect... si eu cand zic "hop" mai apare cate una... da' las ca iese soarele si pe strada noastra... iti tin pumnii pe 31 si ai incredere ca totul va fi bine!

luck tin pumnii si ma rog sa scapi repejor de chist si sa tragi impreuna un cristal un chef pe cinste la budapesta... cu vinishor rosu, bun pentru endometru!

bytzi imi pare rau ca ai intrerupu stimularea! nu e de acord medicul tau sa mergeti pe ciclu natural?

adria probabil maine faci transferul... iti tin pumnii sa fie un embrionas lipicios!

mirelush iti tin pumnii!

dent am luat rezultatul de la rmn dar sunt o gramada de termeni medicali necunoscuti... merg miercuri la elvira bratila sa imi citeasca ea rmn-ul... oricum e clar ca am hidrosalpinx bilateral, ca am chisturi de mai multe feluri (probabil functionale dar posibil si endometriozice), s-ar putea sa fie si un fibrom micut pe-acolo si se mentine (cred) suspiciunea de adenomioza... va mai dau miercuri detalii!










Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput