Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (158)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Sanatate multa puiutilor si parintilor bolnaviori!

Deliutza Broscutza

Deliutza micutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

salutare si de la noi,

Noi aseara am ajuns la Gr. Alexandrescu la Urgenta Chirurgie. Am gasit fata cu ditamai cucuiul si julita pe frunte si nas. A impins-o un copil si a cazut de pe tobogan; Nu pare sa aiba complicatii dar ne-am speriat rau mai ales ca am sunat doctoresele noastre si ne-au trimis acolo. Una dintre ele chiar voia sa vina sa o vada pe la 12 noaptea cand s-a mai eliberat.

Elenuca: bine ca si-a revenit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

'Neatza de mijloc de dupa-amiaza...nu, nu am chiulit dar a dat o viroza in mine si nici acum nu sunt departe de a tasta cu nasul de somn si oboseala...

Povesti...

Miercuri am fost la respectivul eveniment. Cu mult noroc ne-a iesit experimentul perfect la momentul oportun asa ca din punctul nostru de veder a fost un mare succes. Acu' sa povestesc despre eveniment.

S-a tinut in sala de sport a unui "hoge school" echivalentul romanesc cred ca e colegiu universitar, pentru copii de "secundair" adica liceu, dar nu clasele 7-8 ci echivalentul romanesc 9-10. Sala era amenajata aproape ca o discoteca, adica cu spoturi de lumini colorate, glob cu oglinzi, muzica la maxim de unde am dedus ca am imbatrinit, fiindca am iesit varza dupa trei ore de muzica din aia, scena, pe care era juriul si experimentele demonstrative, tun de fum etc. Echipele de la mai multe licee din flandra, erau asezate la mese, fiecare masa o echipa din 6 oameni (au fost 120 de elevi) si cate un profesor care statea separat. La masa aveau apa minerala si plata, sucuri si chestii de rontait. Intrebarile erau proiectate pe doua ecrane mari, aveau in preambul ori un film, ori un experiment care nu se termina, elevii dadeau raspunsurile pe niste telecomenzi si dupa ce toate raspunsurile erau inregistrate se facea experimentul pana la final sau se prezenta partea a doua din film si apoi unul dintre profesori le expliuca de ce se intampla asa. Au avut doua seturi de cate opt intrebari, la fiecare set pentru ultima intrebare aveau de calculat. Intre seturile de intrebari de "cultura generala" cum ziceau ei au avut o proba practica. Defapt doua, una pentru elevi si una pentru profesori ambele se punctau si se adunau scorului grupei.
Profesorii au avut de gasit centrul de greutate de la o forma geometrica complect neregulata din lemn si apoi de pozitionat chestia asta pe un bat. AVeau defapt trei bete, unul mai gros unde era destul de usor de gasit echilibrul, unul mai subtire si in final unul gen scobitoare. avea punctaj maxim cel care reusea sa puna "amiba" de lemn pe scobitoare si sa o tina mai mult de un anumit numar de secunde in echilibru.

Proba practica a elevilor.
Fiecare echipa a primit un pachet cu cate un bat de care era lipit un surub cu doua piulite (m10), surubul si piulitele reprezentau capsula soiuz. Mai primisera doua folii de aluminiu, una de panza de otel si cateva fire de cupru. Taskul era sa construiasca o scut protector pentru "capsula soiuz" in vederea intrarii in atmosfera. Deci au avut de "construit" din bucatile pe care le-au primit ceva care sa se prinda de capsula lor si care sa o faca rezistenta la frecarea cu atmosfera, simulata de o flacara. Primea punctaj maxim echipa care construia in asa fel incat surubul lor sa stea cel mai mult lipit de batul de lemn. atsa a fost o proba care s-a repetat si la final. In prima faza aveau punctaj de genul intre 0-10s nici un punct, 10-30s 1 punct, 30-50s 2p, 50-70s 3p, 70-90s 4p si 5p daca tinea peste 90s. In a doua incercare punctajul s efacea de la cea mai buna la cea mai slaba echipa si deci cea mai buna echipa putea lua 19 p si cea mai slaba nimic. Pentru exemplificarea "caspulei soiuz in atmosfera" v-am pus cateva poze aici.

La final au primit toti premii. Au avut niste pungi cu cart si Cd-uri pentru toti participantii, apoi primele trei locuri au avut cate un premiu foarte consistent, de aceeasi valoare dar diferite ca continut. Unii au avut o excursie de 3 zile all in la paris pentru toti membrii echipei, altii teste pe circuitul de la zolder pe durata unei zile in masini renault series, si ceilalti doua zile intr-un parc de distractii din belgia. Locurile 4-6 au primit cate un wii suplimentar, 7-9 cate o colectie de Cd-uri DG Galaxy si nu mai stiu ce si restul doar pungile cu goodies.

Noi am primit cate o bere facuta in braseria coelgiului organizator (sticla de 750ml) foarte buna dealtfel si lubenitele ramase .

A fost o experienta senzationala si am ramas cu gustul amar al regretului ca nu am facut si eu scoala in acest fel...Cat de mult conteaza sa fii varf la nivel international in matematica si fizica dar in rest sa nu ii inveti pe oamenii aia despre aplicabilitati? Pacat, zau asa...

Dupa cum v-am spus toate experimentele au fost facute cu materiale ieftine, usor de gasit si folosit...adica lebenita in loc de cap de om, surub in loc de soiuz, au fost si doi pestisori intr-un acvariu si o camera termica, ceva experimente chimice spectaculoase cu sapun si nu mai stiu ce, un osciloscop si doi magneti, un burete de bucatarie din acela cu plasa metalica la exterior...adica pe cuvant chestiid e cumparat de la magazin sau din dotarea oricarui liceu. Ma rog...si oameni cu suflet. Ca sa nu va ganditi ca profii aia sunt platiti suplimentar sa faca chestii din astea, nici poveste...nici cei din juriu nu sunt platiti si au avut si un VIP flamand cum s-ar zice, nici al a nu a fost platit. Stiu ca ne-au intrebat cand am plecat daca nu vrem sa le dam bonurile sa ne plateasca lebenitele si drumul pana acolo si proful nostru a zis ca nu incape discutie i-a palcut experienta si aia 30 de euro ii da fara probleme el. Cica el e deacord sa fie si anul viitor in juriu.

Bon iar am scris un roman foileton (norii negri )

o seara faina,

esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Citat:
citat din mesajul lui BELLEANE

salutare si de la noi,

Noi aseara am ajuns la Gr. Alexandrescu la Urgenta Chirurgie. Am gasit fata cu ditamai cucuiul si julita pe frunte si nas. A impins-o un copil si a cazut de pe tobogan; Nu pare sa aiba complicatii dar ne-am speriat rau mai ales ca am sunat doctoresele noastre si ne-au trimis acolo. Una dintre ele chiar voia sa vina sa o vada pe la 12 noaptea cand s-a mai eliberat.

Elenuca: bine ca si-a revenit.


Uuuf, sanatate maxima! E sub observatie?

Apropo Elenuca tarziu vad si io... noi folosim in continuare cu succes la inceputuri de raceli Pulmex baby si supo cu eucalipt +1 an. Ambele mi-au fost recomandate de medicul de familie tocmai ca sa nu ajungem la suprainfectii (da, stiu acu' nu prea mai are valoare informatia). Supo eucalipt se pune seara si efectul lui e eliberarea cailor respiratorii, cu mult noroc si cu acest supo noi nu am avut nopti in care ea sa nu doarma din cauza infundarii nasului si Pulmex are aproape acelasi efect dar lucreaza extern. Din cate stiu eu pulmex este si in romania, supozitoare nu cred. Sanatate maxima!!!

esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

inainte de a pleca acasa, cetii si io. Tre sa zic lui aldaesme ca m-a impresiionat.
Si norii negri a fo numit Potopul - o carte care taaare mi-a placut (de fapt trilogia..) dar au trecut atatia ani ca am uitat si numele personajelor... cu greu pronuntz si sienkiewicz


edit: auleo, au cetii de cazatura piticului de Beleane..



o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenuca spune:

Belleane- Ce cosmar...si cum e pitica, acuza dureri de cap? o sa continuati investigatiile legat de hematon? Ai ideea cum a cazut, de la ce distanta? cred ca as fi innebunit daca o vedeam plina de sange.
Pupam capsorul lovit, uf...
Apropos de asta, o citeam pe Miss zilele trecute si m-am cutremurat de ce i s-a intamplat lui David, a cazut si are dintele din fata intrat in gingie.Nu vreau sa stiu prin ce au trecut si ei cand l-au vazut plin de sange.
Repet intrebarea, exsta pe undeva cursuri pentru parinti in ceea ce priveste primul ajutor in diferite accidente, am scotocit si pe net dar n-am gasit mare lucru...

Esme, mi-a placut mult cum ai relatat experientele de la Hoge school, cat depsre experiente, eu si acum imi aduc aminte de extazul pe care l-am avut in liceu cand am privit prima oara aripa unei muste prin microscop !!! Sau <cercurile> pe care le frecventam, era unul de biologie unul de carturi-unde am fost doar o data si la prima iesire in decor am luat-o la fuga la propriu -si mai era unul de mecanica, unde surubaream tranzistori, lipeam si faceam tot felul de chestii sofisticate, (aici recunosc ca mergeam mai mult pentru un coleg de-al meu de care eram indragostita) .Doamne ce in urma suntem cu atat de multe si nu vorbesc doar despre mentalitate ci si despre inovatie, despre openmind, despre creativitate, despre a face diverse lucruri benevol, in sprijinul unor tineri care isi incep drumul in viata, fara sa ai pretentia sa-ti fie recunoscatori (desi iti sunt daca faci treaba bune) si la sfarsit pleaca cu alte conceptii despre lume si viata, li se deschid alte porti spre cunoastere)... uf... iar ma ambalez, acum mai nou de cand vad cat de repede evolueaza copiii nostrii si cat sunt de curiosi la ce e in jur sunt parca si mai croita sa ii ofer Lizucai posibilitatea sa studieze in strainatate, cu orice pret, de ar fi sa-mi iau un second job sau sa mananc paine goala. E altceva , zau... Esme, vezi ce-ai facut? vezi, ma intind cat o zi de post cand e vorba de educatie si scoala... Cat despre supo cu eucalipt, am auzit de ele tot de pe la voi, dar m-am trezit tarziu sa o rog pe Simonix sa-mi aduca si mie cand a adus la fete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenuca
Cat despre supo cu eucalipt, am auzit de ele tot de pe la voi, dar m-am trezit tarziu sa o rog pe Simonix sa-mi aduca si mie cand a adus la fete...



Deci putem oricand sa iti trimitem! Nu doare zau asa un drum la farmacie si posta sunt una langa alta Numa' zi acolo in pm unde sa trimit si saptamana viitoare sunt la posta! Maine nu ca sunt la nunta si duminica si de ar fi deschis pe undeva tot franta as fi prin casa...ascunsa sa nu ma vada lumina...sper sa nu produc febre mari ca IO VREAU LA NUNTA!

pup,

Esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenuca spune:

Esme, sarumana mult, am dat PM.
Distractie placuta la nunta, asteptam poze !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salut!

Belleane Doamne ce ati patit ...Off Doamne bine ca nu s-a lovit rau...chiar povesteam cu o mamica de o fetita care a patit acelasi lucru si si-a rupt rau mana... Doamne fereste!

Cleo que tal? Cum fu? Cam lluvia...dar la delfini era fain.
Ce rau imi pare si de Mara...sper ca e ok! Multa sanatate!

tuturor sarbatoritilor

ANDREI - EVA MARIA
ANTONIA MELISA
CATINCA-MARIA

Sa cresteti mari!


Pup gasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Seara buna fetelor.
La fel de obosita, dar mai vioaie un pic.
Mi_bebelina, eu sunt mai sclifosita asa, poate de aia ma reacomodez mai greu.
Elenuca, asa si fac, azi iar am dat de pereti cu aceeasi tipa. Hm... tare obraznica e... In fine, sunt sigura ca o sa se aranjeze lucrurile pana la urma. Doar ca intr-adevar s-au schimbat multi din colegi, nu mai sunt lucrurile asa cum le-am lasat si... parca am un gust amar. O sa incerc sa imi fac treaba si atat. Partea nasoala e ca eu trebuie sa fiu lupul cel rau. Si sincer mamicia m-a schimbat si pe mine.
In fine...
Belleane imi pare rau de incident. Pupam cucuiata. Sunteti ok?
Esme, m-ai lasat masca cu povestile tale! Supertare! Felicitari.
Apropo de masti, fetelor, unde gasesc de cumparat masti venetiene? Am nevoie ptr teambuilding, o sa avem intr-o seara carnaval si asta e tematica... Am trimis cateva mailuri dar nu am primit raspuns... Esme nu ma pune sa confectionez ca eu abia ma mai vad in oglinda... neaparat trebuie sa o cumpar. Ar trebui de fapt costum, dar ni se pare aiurea asa ca am stabilit sa avem doar masti...
Maine la prima ora dau fuga la piata sa cumpar una-alta sa am ce gati. Vreau sa fac ciorbitza, varza calita (o sa o fac cu aripioare de pui) si ardei umpluti. Poate si un chec sau tarta sfaramicioasa de la esme
Noi suntem bine, Eva e ok, inca mai are muci, in seara asta am pus iar ophtamesone iar maine si poimaine ii voi da si nurofen poate scapam de ei. Ii trecusera dar nu stiu de ce au cam intors-o, a fost vantul asta, cine stie... Bine ca nu tuseste, nu stranuta, n-are temperatura...
Metoda aia anti inec a folosit-o mama cu succes de 2 ori ptr tata.
Supozitoarele cu eucalipt desfunda nasucul?
Of... va pup pe toate, va iubesc si imi lipsiti, ma gandesc la voi ziua la servici...

YLARI

EVA mea

ticker

POZE

Mergi la inceput