Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (158)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui mi_bebelina

Lorich, cu mancarea stam la fel de prost, iar cu constipatia.....uneori da, alteori nu. Dar mai mult da. Daca reusesc sa-i bag cateva seringi de suc de portocale, e ok cu kk, daca nu ne chinuim. Mai am 2 saptamani si incep munca, o iau si pe ea cu mine si poate daca vede ceilalti copii mancand, se apuca si ea de treaba.

Cleo, hai ca poate nu e astm. Spera si va fi bine!

Va pup, fug la trebi!

Deliutza Broscutza

Deliutza micutza



Victoria papa ff bine (inclusiv carne rosie si bea lapte) la locul de joaca, cu copiii. Acasa nici nu se uita la ele (carne si lapte, ma refer). Eu cred ca si Deliuta o sa pape bine cu copiii, ei se indeamna unul pe altul si e de ajuns sa pape 1 bine si papa toti, dar la fel, daca 1 zice ca nu-i place, apoi nu o sa mai pape niciunul...


Ylari, am zis ca o mai las un pic cu olita sa vad daca cere ea si daca nu si nu, atunci o sa incerc sa fortez, macar un pic.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Buna dimineataaaaaaaaaaaaaaaaaaa ...

Uraaaaaaaa, e vineri (ziua mea preferata) si vine sora'mea la noi.










Dani, mami de

Vlad Andrei 23.06.2008 si Andra Elena 31.03.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Catinca-Maria si Bianca, sa fiti fericite si sanatoase si norocoase!

Deliutza Broscutza

Deliutza micutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Ylari, ma sperii mai....asa obosita o sa vin si eu de la munci? Deja mi-e teama..of, ce repede au trecut 2 ani.

Danicris, si eu sunt bucuroasa ca e vineri...dar e si ziua mea cea mai incarcata. Fac mancare pentru week-end, curatenie...Deocamdata am terminat de epilat. Cum te descurci cu piticii? Iesiti afara?

Desiree, eu daca m-as duce cu mancarica in parc as avea acelasi insucces pentru ca fiica-mea vrea sa bage doar ea in gurita, n-o pot pacali deloc. Si cum e ocupata cu joaca in parc....ioc mancare. Asa ca asteptam inca 2 saptamani sa incepem gradi. Ciudat, fiica-mea si constipata numai la olita putea sa faca...

Laurita ma bucur ca ai mai trecut pe la noi! Hai ca poate va ajuta DD sa il dati la cresa pe Mirci! Succes!

Deliutza Broscutza

Deliutza micutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Citat:
citat din mesajul lui mi_bebelina

Danicris, si eu sunt bucuroasa ca e vineri...dar e si ziua mea cea mai incarcata. Fac mancare pentru week-end, curatenie...Deocamdata am terminat de epilat. Cum te descurci cu piticii? Iesiti afara?


Deliutza Broscutza

Deliutza micutza



Daaaaa, iesim la plimbare zilnic, sunt foarte fericita ca reusesc asta. Spor la treaba, te imbratisez.











Dani, mami de

Vlad Andrei 23.06.2008 si Andra Elena 31.03.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Desiree: Eu am citit multe articole pe tema asta si toate sfaturle erau date de medici. Mie mi se pare tare grea manevra asta, probabil ca un medic va sti cum sa faca sa nu rupa coastele copilului, pe de alta parte ma gandesc ca mai bine cu coastele rupte decat mort.
http: // www. s f a t u l m e d i c u l u i. ro /galerii-foto/manevra-heimlich-manevra-de-salvare-de-la-sufocare_258

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui mi_bebelina

Ylari, ma sperii mai....asa obosita o sa vin si eu de la munci? Deja mi-e teama..of, ce repede au trecut 2 ani.

Danicris, si eu sunt bucuroasa ca e vineri...dar e si ziua mea cea mai incarcata. Fac mancare pentru week-end, curatenie...Deocamdata am terminat de epilat. Cum te descurci cu piticii? Iesiti afara?

Desiree, eu daca m-as duce cu mancarica in parc as avea acelasi insucces pentru ca fiica-mea vrea sa bage doar ea in gurita, n-o pot pacali deloc. Si cum e ocupata cu joaca in parc....ioc mancare. Asa ca asteptam inca 2 saptamani sa incepem gradi. Ciudat, fiica-mea si constipata numai la olita putea sa faca...

Laurita ma bucur ca ai mai trecut pe la noi! Hai ca poate va ajuta DD sa il dati la cresa pe Mirci! Succes!

Deliutza Broscutza

Deliutza micutza



Iubita, la noi "locul de joaca" e un fel de gradinita CU parinti, adica e ca o gradi, dar parintii stau cu copiii, au o clasa (ca la scoala), unde deseneaza, citesc, se joaca si o sala de sport cu masinute, triciclete, mingi, etc. si au si piscina mare. Acolo mergem noi aproape zilnic si si papam lunch acolo (de la ei). E super, e la 5 minute de mers de acasa si e si gratuit tot.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenuca spune:

Va pupam fete dragi ! Noi suntem mai bine dar asta pentru ca am trecut pe antibiotic, dupa prima doza deja se vedea diferenta . Viroza initiala s-a complicat cu o suprainfectie cauzata de volumul mare de secretii din nasuc si gat, dar mai ales de cele de la baza nasucului, deja infectia urca spre sinusuri si asta determina si febra peste 39,pe care foarte greu reuseam sa i-o scad, pe undeva pe la 38,3, 38,4. AU FOST NOPTI DE COSMAR, n-am dormit mai deloc, se sufoca in somn si nu mai respira, inghetam in momentele alea...Of.. speram ca au trecut noptile de groaza, azi noapte a dormit legat, fara sa se mai trezeasca. Mai tragem de nasuc si mai tusim spart,dar e muuult mai bine. Urata viroza, oricum ma felicit ca desi aveam recomandarea doctorului nu am mai stat pe ganduri si am trecut pe antibiotic, cine stie ce se intampla... A, da, am doi copii bolnavi, tati e destul de lovit si el, febra, rosu in gat, tuse, nas infundat, iar de ieri am inceput si eu sa ma resimt dar lupt in ceaiuri cu miere si lamaie, sper sa fiu mai tare eu sa pot avea grija de ei. Am adus-o si pe mama de la tara pentru ca nu ma descurcam, eram terminata de oboseala, abia stateam in picioare, plus ca nu puteam sa fac nimic, Liz vroia doar in brate la mine, era maraita. Mda, a inceput dansul... de luni sau marti sper sa reluam cresa, nu se stie pentru cate zile, speram insa sa fim mai puternice de data asta.
Belleane si eu stiam de metoda asta, ca se aplica si la copii insa de persoane care stiu ce fac, mie tare mi-e teama sa nu ma pierd in momentele alea sau sa fiu prea brutala... Oare exista cursuri de acest gen? M-ar interesa de exemplu cum sa procedam in anumite situatii, sa existe simulari- cum era la Crucea Rosie, cand eram mica aveam astfel de cursuri si simulari, eram fruntasa la cursul asta. Dar a trecut mult timp de atunci, am uitat mare parte din ele...
Luminel felicitari pentur job, o sa fie bine , ce ti-am zis eu?
Lyly, voi cum mai sunteti cu otita?
Lory, pupam Robertel, au trecut mucii?
Prag, multa sanatate ,am citit ceva de gips? sper sa nu fi citit bine.
Msbb, ti-am mai spus ca imi place cafeaua facuta de tine? Ce mai face printesa? mai sunt mai putin de doua saptamani de gips nu? apoi trebuie recuperarea manutii, usor, usor muschiul trebuie sa se refaca sa revina operational. Multa rabdare mami!
Cleo, eu nu cred ca are astm, sau daca are vreo alergie, care sa-i declanseze starile respective, trebuie luate prin eliminare cauzele care ar putea-o determina. Oricum nu arunca inca nimic, incearca sa o tii la socrii vreo saptaman si vezi cum e, apoi acomodeaz-o usor cu lucrurile din casa. Pisica mai exista? da-i drumul in padure,fa-o salbatica , glumesc acum, dar si ea ar putea fi un factor alergen. Uf, hai nu dispera, usor si cu calm si nu te mai gandi ca esti natanga ca nu esti! Nu te mai invinovati, esti o mama minunata si Mara e o norocoasa sa te aiba.
Ylary, felicitari pentur atitudine, ai inceput in forta vad, o sa fie mai greu primele doua saptamani apoi vei intra in ritm. Esti puternica, ce naiba... Iar cu fufele alea, da-le de pereti daca merita,sa se trezeasca la realitate. Ce mai face Eva? Voi n-ati avut probleme cu cresa, nu? ma refer la acomodare si imunizare.
Nu stiu ce vroiam sa mai zic, inca nu sunt recuperata dupa atatea nopti fara somn...
Multa sanatate puiutilor bolnavi, La multi ani sarbatoritilor acestor zile, multa rabdare si calm mamicilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

ELENUCA.deci in final nu ati scapat de antibiotic..Oricum era datoria ta sa astepti sa vezi cum e,ca nu se da din prima daca nu se vede infectie.acum macar stii in ce s-a transformat si stai mai linistita .cu noptile e greu,stiu,noi si cand am luptat asa fara antibiotic 4-5 zile la fel pateam,in final aveam noroc si nu se infecta..dar la voi vad ca nua ti avut noroc.of..recuperare rapida !
Sper sa aveti nopti mai linistite.
de asta imi e cel mai urat de boala,ca noaptea parca incepe mai rau ..



25+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

elenuca of, of ce nopti urate ati avut. Ma bucur ca acum Lizuca e inspre bine si bine ca acum esti impacata cu antibioticul.
Juliei ii aspir nasul (pardon, il aspira singura ) de n ori pe zi.Febra nu are, desi nu-i mai dau antitermic de ieri dimineata, de tusit mai tuseste pt ca mai are secretii in gat, iar pt otita ii pun picaturi in urechi.De mancat mananca destul de bine, ceea ce zic eu ca e semn bun.
Si noi astia mari suntem bolnavi, dar m-am obisnuit.Cand e bolnava Julia, ma imbolnavesc si eu, iar dupa 4-5 zile apare si tati in "grupul" nostru

Multa sanatate tuturor.
Weekend placut.

Lilly, mami de Julia (30.05.2008)

Mergi la inceput