Mamici si Gravidute Italia -70-

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Buna fetelor!

Intru pe fuga ca am scapat de plangacios cateva minute. Soacra a venit aseara ptr 2-3 zile si l-a scos la cumparaturi acum..sa ma scape un pic de el ca mi-a pus creierul pe bigudiuri de atata plans!

Sotul se intoarce maine seara asa ca in noaptea asta sper sa doarma ca de nu...vai si-amar...Soacra-mea este ea bine intentionata dar nu prea rezista la oboseala si clacheaza exact cand da bebe sa adoarma...si il pune in pat cu 10 minute prea devreme si tot efortul de 1 ora de a-l adormi se duce pe apa sambetei

Azi am fost cu Riccardo la pediatra ca nu mai stiam ce sa-i fac. Mi-a zis ca e bine si ca plange asa mult ptr ca ii este foame. ca trebuie sa-i dau supliment caci bebe e mare si mananca mult. Mi-a zis sa inchiriez un cantar de la farmacie si sa monitorizez cat mananca in urmatoarele 24 ore.

Am fost la farmacie, luat cantar si la prima "cantareala" a rezultat ca a mancat 100 gr. Destul de mult! dar dupa o ora, in care a stat linistit in brate dar nu a dormit...a reinceput show-ul. I-am dat 45 gr supliment si pe urma a inceput sa doarma pe bucatele..cateva minute, se trezea plangand...iar hutza hutza...iar dormea...si tot asa pana l-a luat plansul de-a binelea si l-a scos soacra la aer.

Acum cand se intorc trebuie sa-l alimnetez din nou...

ALEXANDRA - ma bucur ca ii merge bine pustiului . deja e maricel nu gluma! a luat bine in greutate! Pe Riccardo l-am cantarit vineri si avea 4190 . acum cred ca deja are in jur de 4.250.

Sa vedem cum ii va merge cu suplimentul. Mie mi-a zis pediatra ca am slabit prea mult 8 kg (din totalul de 15) dupa nastere. suna a repros!! dar eu nu tin dieta! mananc cat pot de mult doar ca nu am pofta de mancare. mananc precum robotul ptr ca stiu ca trebuie ca sa fac lapte...Am cumparat carne de vitel sa mananc in seara asta...incerc sa mananc carne in fiecare zi desi e n-am fost niciodata mare fan carne...

KATIAPAM - am vazut repejor pozele si iti sta foarte bine blonda! Iar creztulina ta e delicioasa!

Acum incerc sa-mi trag sufletul un pic inainte sa vina fomila!
Mai citesc ziarele online ca sa ma minunez de cate se mai intampla in tara! cu reducerile astea de salarii si pensii chiar e nasol rau! o sa ajunga toti in sapa de lemn!! Fratele meu lucreaza in armata si cumnata asistenta la maternitate...deci amandoi loviti de scaderea cu 25% a salariului...Mai descurca-te daca poti cu 2 copii! Bina macar ca nu mai au credite la banca!

Va pup dragelor si sper sa apuc sa va mai scriu inainte de miercuri cand e programat sa plec la soacra-mea langa Roma, ptr 7-10 zile...caci are sotul o perioada mai aglomerata si soacra nu poate sta mai mult aici caci pe 14 ii vine baiatul cel mic in vizita de la Dublin si nu l-a mai vazut din noiembrie...asa ca nu puteam s-o tin aici sa nu-l vada!

Sa auzim numai de bine!

http://s809.photobucket.com/albums/zz14/nafi_photos/project_bebe/
[

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

NAFI eu am dat 13 kg jos...si asta fara sa tin regim...daca nu tii dieta nu asta e problema, intradevar s-ar putea sa ii fie inca foame, ti-am zis ca al meu a avut zile cand toata ziulica vroia tata, tata si iar tata. I-am dat si apoi a crescut si laptele...asa ca eu zic sa il tii cat rezisti la san, dar daca vezi ca nu se satura mai incearca sa ii dai si supliment cat vrea, dupa ce papa de la san.
trimit ca ii e foame

Mami de Printisor - Alessandro (15.04.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Salut,gagici!

Mda,vremuri tulburi in tara,bine ca n-a crescut si TVA-ul in acelasi timp.

Nafi,esti simpatica cu "plangaciosul" tauOare de ce nu se satura,nu ai destul lapte sau e vorba de consistenta?

Petro,rozinchinele cresc si ele intr-o tufa,sunt rosii, grupate in ciorchine si au gust acrisor.Deocamdata,toate sunt pleostite,nu s-au adaptat inca,iar noi plecam maine si nu le mai pot uda..sper sa ploua,sa nu moara!

Alexandra,felicitari pentru grasunel!Asa face si Anais,isi mangaie nasul.Si cand era si mai mica,cu cealalta mana facea rotocoale prin par,acum il tine pe Tete (jucaria preferata) de gat si-i infige si lui un deget in gura

Andreea,n-ai mai scris nimic,sper ca sunteti bine.

Vedeti sa nu scrieti romane,altfel o sa-mi fie greu sa recuperez la sfarsitul lunii
Va pup,fetelor,aveti grija de voi si de prunci!Tineti-ne pumnii sa putem zbura!

Raluca

de Anais Iasmina si +25

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51e87b128f6d33e1755853&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">povestea noastra

cum a venit pe lume Anais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

RALUCA...scuze...eu undeva m-am pierdut pe drum,,,nu stiu unde mergeti, dar sa aveti zbor placut si distractie placuta (presupun ca mergeti undeva in concediu). Si da, da Doamne sa zboare avioanele, ca trebuie sa vina mama cu fratele la mine (oricum ma bucur ca au zburat pana acum, ca altfel nu stiu cand ajungea sotul acasa).
Astept sa se trezesca printul...sa o luam de la capat...
Noi va uram Noapte buna!

Mami de Printisor - Alessandro (15.04.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

NAFI, am uitat sa te intreb pe unde anume sta socrela ta, ca si noi tot pe langa Roma stam.

Mami de Printisor - Alessandro (15.04.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Buna!

Nelia ma bucur sa aud pe cineva care isi recunoaste partile urate sau greselile

Petro noi folosim cei de la coop , la pampers se irita rauuuu , huggis cand e oferta





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camicreata spune:

Buna fetele.Ce mai faceti?Eu tot intru aici va scriu mesaj apoi nu mai intru.O sa incerc sa intru mai des.Nu e nimeni care sta la Pontedera,ponsacco pe-aci pe langa mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Ciao fetele!

Am 5 minute asa ca am intrat sa va salut, sa va spun ca Riccardo a dormit ceva mai bine asta noapte, de la 2 am la 5 am si pe urma de la 6.30 pana pe la 9.30 . asa ca sunt ceva mai odihnita si chiar ma gandesc sa nu ma mai duc la soacra ptr ca mi-e cam teama sa plec cu un bebelus de 21 de zile intr-o calatorie de 6 ore cu masina, inr-o casa noua lui, cu multi oameni noi care vor vrea care mai de care sa stea cu el...ma ingrozeste gandul!! mai degraba risc sa stau 4 zile singura si s-o iau razna de oboseala! voi ce credeti ca e mai bine?!!ca eu nu mai stiu!

Am gasit o fata care ma poate ajuta cand am nevoie , ma vad in seara asta cu ea . voi aveti idee cam cat cere o babysitter pe ora? ca asta am de gand daca stau singura...cand sunt rupa de oboseala, o chem 2-3 ore asa ma odihnesc un pic...

ALEXANDRA - socrii mei stau la Rieti. acum am trecut la pampers de 4-9 kg , i-a luat sotul in oferta de la Famila si sunt haiosi cu uresuleti, pisicutze pe ei...Vad ca ii merge bine cu ei.super ca ai dat 13 kg jos, cate ai luat in total? oricum, acum ca vine vara se vor topi si restul de kg fara mare dieta

CAMICREATA - unde stai tu e pe langa Pisa nu? cred ca era cineva care statea pe acolo dar nu-mi aminesc numele acum!

RALUK - unde zburataciti voi printre norii de cenusa?! Stai linistita ca nu cred sa fie probleme ,mult zgomot ptr nimic! Drum bun si multi pupicei

KATIAPAM - noutati cu gradinita? sper sa gasesti ceva convenabil!

Restul fetelor...pe unde sunteti, ce mai combinati?!

Fug sa gatesc ceva ca din pct asta de vedere nu ma impac cu soacra care e f brava la toate mai putin cand e vorba de facut mancare asa ca fac eu mai bine decat sa risc sa mor de inanitie cu mancarea ei ptr bolnavi

pe curand...sper!



http://s809.photobucket.com/albums/zz14/nafi_photos/project_bebe/
[

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Ciao!

nafi - nu as sti ce sa te sfatuiesc. Ai dreptate si tu cu schimbatul mediului, mai ales ca e pt. cateva zile, nu pt. o perioada mai lunga. Insa ai si nevoie de odihna, de un mic ajutor. Cat despre baby-sitter ... eu as fi mai sceptica, da' na, asa sunt eu. Adica nu as avea incredere. Ca presupun ca tu vei vrea sa te odihnesti sau sa iesi in timpul asta sau eu stiu ... deci nu vei fi prezenta si tu cat sta cu baby-sitter (ca nu mai are rost atunci), iar Riccardo mi se pare prea mic pt. a fi lasat cu cineva daca nu e 100% de incredere. Nu stiu ... asta gandesc eu.

cami - bine ai (re)venit! Citisem pe la varii sb. ca aveai ceva probleme. Acum s-au rezolvat, esti in Italia sau Ro?

roxali - nu intrebasem eu de pampers, ci Alexandra.

Despre noi ... nimic nou. Doar ca se anunta in we o imbunatatire a vremii si sper sa iesim la iarba verde. Aia da, veste buna .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

Buna
Intru scurt...
As spune multe...referitor la nedormitul copiilor, nou-nascutilor...hm..asta cu consistenta sau prea putin,nu le prea cred...ca din moment ce ii dai lapte praf,o sa se duca tot lapte pe care sperai sa il ai vreodata...multa oboseala,si timp petrecut in pijamale...hm...eu m-am lasat de alaptat pt ca"credeam" ca nu mai am lapte destul.ha ha.cine e interesat de alaptat si cum se face,se sporeste productia sa citeasca mult si sa puna in aplicare...cine nu mai vrea pentru ca nu mai "poate",sa ii dea direct lapte praf si gata...iar cu cantaritul,pt mine personal,cred ca e o prostie,din moment ce papa la o masa 100 de ml e destul de arhisuficient pt un bebe de 2 sapt,stiti.stresul se mai si face de la sine,de la propria persoana,o sa vedeti cand o sa aiba copilul 2 ani,si o sa recunoasteti ca in anumite posturi ati fost"slabe"v-ati lasta invinse de oboseala,de dorinta de a dormmi ca omul noaptea...eu as contacta-o pe Andreea mai des ca e un exemplu enorm,alaptat non-stop Ambra,non-stop Giorgio,nema stres,nema soacre,nema vaitaturi...
ps:si eu m-am tot vaitat cand era asta mic,de mi rusine sa mai recunosc,dar tot nu am cerut ajutoare,unu la mana ca nu am avut de unde,doi la mana:cine statea in calea mea il faceam praf cu ideile mele,daca nu punea sotul drept copilul cum vroiam eu,eram crizata...si uite cum trece timpul,si acum as mai vrea sa indrept unele chestii,sa simt si eu copilul la piept sa ii dau sa suga lapticul meu varza,putin,mult oricat,slab concentrat...numai sa simta el caldura corpului meu nu caldura biberonului din tetinele de zeci de euro
Raluca,sa va distrati,si aveti grije de voi
pup

Anul 2010 va fi anul nostru,in care toate visele prind contur,toata tristetea dispare iar viata isi urmeaza cursul ei lin spre implinire...

momente din viata

Mergi la inceput