Mamici si Gravidute Italia -70-

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

SERUS!
NAFI, nu stiu cum sa te sfatuiesc. Eu am fost singura de vineri dimineata pana duminica seara. M-am descurcat in cele din urma. Nu zic ca nu eram obosita, dar a trecut. Inainte sa plece sotul mi-am facut de mancare, sa fie, si am cumparat niste laptic pt micut, de cumva nu se satura si sa-l "indes" sa doarma. (daca sunt tare obosita nici laptic nu se face...cum dorm cum deja curge din titi). Eu am prins si vreme naspa si nu am iesit deloc din casa. Daca e vreme buna mai trece cu o plimbarica.
Nu e atat de greu drumul (noi am fost nevoiti sa ne plimbam cu el si a fost ok) cat schimbatul atmosferei, sa nu-l dai iar peste cap.
In total am pus in sarcina cam 17 kg, deja de la spital am venit cu vreo 10 mai putine (mai ales ca eu 3 zile am mancat doar perfuzii), restul le-am dat jos ca nu aveam nici timp sa mananc de asta micul. Eu insa am de dat niste kg dinainte de sarcina (urmarile unui job bine platit, dar care imi lua toata ziua, iar eu daca nu fac sport...se pun kilele si se pun repedeeeee). Oricum nu am de gand sa tin inca dieta ca mai bine sa aiba laptic micutul, cum am stat pana acum cu kilele astea, mai stau eu cateva luni, doar nu vreau sa devin chiar acum fotomodela.

daaaa... Ali eu eram cea cu pampersurile...inca testez la ele.
Eu astept sa se termine astea de nr 2 ce le avem si apoi cred ca trecem si noi la numar mai mare.

NAFI, mi-am amintit sa iti zic. Mi-a adus sotul din Romania apa contra colicilor (water gripe), de cand ii dau se simt imbunatatiri, ragaie mai usor si face parturi si totodata doarme mai bine. Am observat ca daca nu ragaie cat trebuie nu doarme, se trezeste instantaneu cum e pus la orizontala. Sper sa dureze calmul.

As fi scris mai multe, dar intre timp tocmai ce a reusit sotul sa introduca o surubelnita dintr-o parte in alta in deget, acum a plecat la urgente si astept sa vad ce si cum. Offffffffff! ca pe mine ma doare
va las

Mami de Printisor - Alessandro (15.04.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camicreata spune:

Buna.Da eu stau pe langa ponssaco.Problemele mai sunt si acum si inca sunt in it.Cred ca voi ramane aci pana pamantul ma va chema.Bine m-am saturat sa vb despre asta,si acum in momentul asta sunt cu moralul si nerviiiii la pamant.Va multumesc pentru primire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

cami - daca vrei sa povestesti, cand ai chef, suntem aici.
Parca ai un baietel, nu? Spune-ne despre el, poate te mai inseninezi si nu te mai gandesti la necazurile tale.

nelia - mare dreptate ai! Si iarasi ma mir cat esti de inteleapta . Glumesc, desigur, dar asa e ... pe alocuri am fost si eu slaba la S., imi pare rau si astept acum sa recuperez la bb2. In special ma refer la alaptat, ca aia ma doare pe mine. Nici nu vreau sa generalizez sau sa ridic statuie celor care alapteaza exclusiv, dar da, sunt de apreciat. Se creste si cu lapte praf, cum sa nu ... dar e ceva special si alaptatul asta. Creeza o legatura speciala intre mama si bb ... numai ca, atunci, dupa nastere, slabita finnd si stresata, poate nu realizezi, de aia cazi usor in capcana laptelui praf. Nu ma refer aici la cineva anume, vb la modul general.

alexandra - eu mi-am bagat in deget acul de la masina de cusut prin clasa a 6-a asa. Vroiam sa invat sa trag la masina , in lipsa mamei, evident. Nu mi-a ramas nici un semn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Olaaa!
M-am saturat de stat numai in casa cu vremea naspa. Si ma apuca se o stare depre...
Nafi, eu am vazut ca bb se agita unde sunt multi oameni, locuri noi,, peisaj schimbat.Poate v-ar fi mai bine acasa, chiar si singurei.
Cami, bine ai venit!

katiapam, am vazut pozele cu tine blonda. Iti sta bine.

Am o stare , Loris s-a trezit azi noapte o data la o ora, chiar si mai des. Pentru prima oara l-am luat in pat la noi, pe la 5 dimineata, cu gandul ca asa se linisteste, ceea ce a si facut. De fapt mai maraia, dar puneam mana pe el si se linistea .
Am nevoie de o pauza.


Gianina, fericita de strengar Loris Stefan (02.10.2009)

Asa s-a nascut Loris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

Buna ziua fete dragi!
ce de ati scris,am ce recupera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

RALUK, DRUM BUN SI VACANTA PLACUTA!!
Nelia, sa stii ca ai dreptate...Suplimentul cred ca face sa dispara treptat, laptele matern.
cred ca 100 g e bine. Eu l-am cantarit pe Loris pe la 4 luni, sa vad cat mananca, si...shoc:80 ml. Dar era satul.
Acum, bebelusii sunt diferiti, isi regleaza programul de papica, sau pur si simplu sunt niste flamanzi mici .
Oricum, cresterea in greutate e f buna in primele luni, apoi scade avantul. Si Loris a luat in prima luna 1,2 kg.
Legat de kg pierdute, nafi, pediatra ta exagereaza. In primul rand ai dat la nastere, macar vreo 6 kg. Si nu tii nici dieta, care e problema ei, ce sa faci, sa mananci fortat?

Aseara, dupa atata urcat-coborat din pat, deja planuiam sa incep sa-i introduc masa de seara mai repede, sunt obosita cu ritmul asta. Dar cred ca si varza mancata de mine a contribuit la trezirile lui



Gianina, fericita de strengar Loris Stefan (02.10.2009)

Asa s-a nascut Loris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

Nafi-si eu tot asa ma gindesc ca nu e prea bine sa mergi in alta casa cu baietelul mai ales daca e atita lume in jur
se agita si mai tare si tu pe linga el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

Raluka-vacanta frumoasa! sa va relaxati si profita din plin!
La multi ani sotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

Ely-eu zic ca e bine sa-i dai sa guste cite putin
de cina ai inceput sa-i introduci masa sau inca nu?
Kemsy-cum e cu masina noua? te descurci?
lasa ca macar daca ai nevoie sa iesi cu vremea asta ploioasa macar ai masina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

Cami-aici esti bine primita oricind
multe fete sint pe listuta care nu mai scriu
poate se simt deoparte sau se gindesc ca aici e format un grupulet si nu scriu
Kemsy-tu ce ai inceput sa-i dai?
supica? pasta ii faci?
Nafi-si eu zic ca e bine 100 ml la o masa
inca nu are o lunita

Mergi la inceput