Mamici si Gravidute Italia -70-

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Da, sa stii ca banuaim ca asta a fost motivul schimbarii ... nu atunci il banuiam, cand nu se intelegea ce spuneai, ci acum, cand ai devenit mai inteleapta.

Vazut dinafara ... da, erai tipul de adolescenta/tanara mai razvratita, care nu a dat de greu, ca sa zic asa. Venita in Italia, cu familia ta, ai inteles ca nu e chiar ca la mama acasa ... ai avut acele experiente si neintelegeri cu parintii, cu casa, cu sarcina pierduta etc. si ai inceput sa vezi lucrurile altfel. Cum s-ar zice, ai dat cu capul de pragul de sus si ai aplecat capul ... ceva de genul.
Si esti de apreciat ca ai reusit sa vezi astfel de greseli din viata ta, din comp. tau si al altora, pt. ca unii persista in prostie si nu se schimba. Si mai ales ca esti tanara si ai toata viata inainte.
Asta am vazut eu, asta e parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

si ca sa nu mai spuneti ca am fost mandra,acum citind si voi prin cate schimbari am trecut eu in cativa ani,pot spune ca numai dupa vreo 5 luni dupa nasterea copilului,am inceput sa ma schimb,recunosc,si acum mai fac greseli mari,deh,doar la 23 de ani ce poti cere...si gata.punct...si de la capat
In casa adie un miros de cacatel,va las,cineva are nevoie de mine...
petro,stii cum a fost chestia la mine,ca eu din moment ce am hotarat sa io scot,i-am scoso.nu am dat inapoioricat ar fii plans,mioralit..a fost pt binele luiacum fiecare cum considera,urmeaza pampersul in septembrie,apoi biberonul
gata,scuzati greselile de ortografie,sper ca am fost clara

Anul 2010 va fi anul nostru,in care toate visele prind contur,toata tristetea dispare iar viata isi urmeaza cursul ei lin spre implinire...

momente din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Sa zicem atunci ca eu is mai slaba de inger si nu am putut sa fiu asa drastica ... dupa 2 zile fara suzeta am vazut clar ca e mai nervoasa, mai agitata, pana a inceput sa planga, cerand-mi suzeta si a facut pipi pe ea de plas ... eu nu am rezistat sa nu i-o dau inapoi in conditiile astea. Nu vad de ce m-as fi incapatanat sa o fac, stiind, vazand ca e o situatie de disconfort pt. ea. Eu asa sunt, prefer sa o ascult pe ea. Mai ales ca nu o vad asa "periculoasa" suzeta ... trebuie scoasa, dar nu cu orice pret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

nafi - vroiam sa te intreb: cum mai esti cu anemia? Ti-ai mai facut analizele de sange?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Hello,gagici!
Mai frate,dar am crezut ca-mi trebuie vreo 2 zile sa recuperezSi la mine timpul liber e scurt!

Petro,welcome back!Se pare ca de cand ai revenit,se misca forumul mai cu viata

Aproape ca nu mai stiu ce am citit...am vazut si poze...

Apropo de bb 2,la noi tot din cauza lui Anais a inceput,sa aiba si ea pe cineva.Apoi,dupa ce am ramas insarcinata (si chiar din prima,Georgy ),orice strangere de inima referitoare la sarcina,nastere sau cum ma voi descurca cu 2 m-a parasit.Minunea din burtica are darul de a te ridica la un soi de stare de gratie.Indiferent de greturile de inceput..indiferent de kg care se aduna.Voi,mamici la puterea a 2-a,stiti la ce ma refer!

Bravos pt renuntarea la pampers,Katia si Petro...eu nici nu am incercat inca,habar nu am cum sa procedez,mai ales ca Anais nu sta o secunda,nu va accepta niciodata sa stea cateva minute pe olita..ma gandesc ca e micuta inca si ca va veni si timpul acela.

Cu suzeta,eu nu m-as panica,daca e un mod prin care se linisteste copilul,e ok,o s-o lase singur.Anais suge degetelul,mai ales cand isi vede jucaria de suflet cu care doarme.Nu ii zic absolut nimic,altfel risc s-o fac sa se incapataneze si mai si...De la Spock citireTatal ei si-a supt degetul pana a ajuns in scoala si asta numai pt ca parintii au incercat cu orice pret sa-l opreasca.In definitiv,care-i treaba?Ca ies un pic in fata incisivii centrali superiori?Si la Anais se vede putin,dar acestia sunt dintisorii de lapte,poate pana la dantura definitiva trece si obiceiul

Va pup si va doresc o seara buna!

Raluca

de Anais Iasmina si +25

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51e87b128f6d33e1755853&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">povestea noastra

cum a venit pe lume Anais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Giulia vorbeste prin somn si eu "forumez"putin!Nu indraznesc sa ma bag in pat ca atunci cand e somnul mai dulce...incepe Giulia sa planga.
Are gingiile foarte umflate la maselute si mititca e data peste cap tare.
Sper sa iasa mai repede ca tare imi e mila de ea!

Raluca sunt convinsa ca asa va fi.Eu nu imi mai doresc un copil,,in ideea unei surioare/fratior pentru Giulia ci mai veau unul pentru mine .Atat de minunata mi se pare experienta/meseria de parinte ca vreau sa o mai repet o data.

noapte buna!Sper sa dormim si noi!

Georgiana

mami de Giulia (12.03.2009)
Giulia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely2304 spune:

nafi,alexandra,kemsy,katia,roxali,georgy,nelia...MULTUMIM frumos pt urari...multi de la DENISE...

v-am citit pe orizontala,k nu mai aveam rabdare sa ajung la zi...am vazut multe pozici...toate ff frumoase...mi-a placut palariuca GIULIEI de GEORGY....falcutele lui RICCARDO...as mai avea de vizionat pozele ABRAMBURICAI...dar am pierdut sirul nu mai am nici rabdare sa ma bag iarasi la citit..poate vad ceva pe parcurs!

nici nush ce sa va spun mai intai....

am avut pbl cu net-ul din cauza timpului si a ploilor torentiale...aseara cand am reusit sa intru pe net nu aveam chef..am reusit asta-seara cu chiu cu vai...mi-au inghetat degetele pe mouse cate pagini am citit ,credeam k nu se mai termina

ZIUA de nastere a broscutei am petrecut-o acasa cu familia la pranz..apoi mai pe seara am invitat cativa prieteni la un pahar de vorba si o feliuta de tort..(asta pe 2 mai)pe 3 mai am sarbatorit in formula de 3...am papat,am deschis o sticla de sampanie si am baut in cinstea noastra a tuturor!pe 1mai am fugit la mare...a fost ceva fugitiv,ne-am hotarat dimineata in funtie de vreme..a fost frumos...o sa pun si cateva pozici cand am timp...sau dk ma lasa Denise!

I-am facut vaccinul de 1an,mititik a plans..plange si acum cand isi aduce aminte..cred k s-a speriat rau..mai avem un vaccin in iulie pt rosolia,morbillo si nu mai stiu ce..si gata pana la 4-5 ani parca...
ne-a mai iesit un dintisor,per-total avem 3..se pregateste gingia pt al-4-lea...sper sa iasa fara pbl...a inceput sa se ridice singurica,face pasi lateral,danseaza..rade de mama focului,ma striga non-stop iar in ultima perioada plange ff des...ce-i drept o cam stresez...k face numai prostioare,cred k o sa o las mai moale k deja e mai slabuta de ingeri nu vreau sa o chinui si mai tare...pbl e k sunt obosita,stresata eu si ma "descarc"pe cine nu trebuie uneori

de papat nu mai papa papinele ei de 15-20 zile..papa cam ce papam noi,dar fara sare..aseara a papat pizza i-a placut la nebunie..nu-i place pestele deloc nush ce sa mai fac,mi-e ciuda k este bun pt sanatate...adora lactatele,papa iaurt gras jumatate de borcan de 500ml..sottillete,i-am facut orez cu ficatel,cu ciuperi(am fost criticata pt asta)dar nush ce sa-i mai dau cateodata,k mititik e pofticioasa si vrea ce pap eu..dk aveti de spus ceva legat de subiect accept idei,sugesti,critici...
legume,paste,strachino...ii plac la nebunie...

cu somnul e mai greu noaptea...k se trezeste dupa primul somn la 3-4h...apoi spre dimineata trage sa se ridice din pat in jur de 8.30 dar o mufez si dorm in continuare,uneori ea se joaca langa mine,rade vorbeste,imi baga degetele in ureche,nas numai sa ma trezescimi vine sa o pap e asa dulcik dar uneori dorm pe mine...

trimit apoi sper sa mai apuc sa scriu cevak se apropie ora de trezire...

ely mamica ....MARINA-DENISE


pozici cu noi

nasterea broscutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely2304 spune:

legat de pampersi noi folosim TOUJOURS sunt din austria,ii luam de la lidl,sunt ff buni putin grosuti dar ff buni nu s-a oparit nicodata,mai folosim pampers baby-dray cu aloe..i-am luat in oferta 225 de bucati,Huggies nu-mi plac pt k au un miros neplacut,iese pipi din el...cei buni erau marimea 2 de la huggies..restul lasa de dorit...de la chicco am folosit la inceput,pt pipi erau buni,pt pupu mai putin pt k nu absorbeau..alte marci nu cunoastem,mai greu este cu servetele umede k folosim f multe si sunt scumpute,nush ce sa mai cumpar...am luat in oferta de la pampers cele care se pot folosi pt manute si pt fata sunt bune dar cum spuneam se duc repede ...

ce detergenti folositi voi pt baita?sampon?


noi folosim de la chicco,altenativa pt sampon gama jonshons dar nu ma multumeste...astept sugestii...precizez k este f sensibila la piele...as opta doar pt cele de la chicco dar sunt scumpute...iar pt corp folosim uleiul DERMON(12€ STICLA)de cand a avut dermatita,nu mai folosim altceva,iar pt spalatul funduletului am cumparat acum infasil pt bblushi,este bun vad...cert este k nu credeam k imi voi bate atata capul cu toti detergentii astia...

trimit k simt ceva...cred k se va trezi curand!

ely mamica ....MARINA-DENISE


pozici cu noi

nasterea broscutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely2304 spune:

pt dimineata k am ramas datoare!

pt puiutii,mamici si graviduta din dotare (asteptam pe georgy cu vestea)si un week-end placut!

pt dim am program incarcat,de gatit,spalat..sper sa ma furisez printre picaturi sa vad ce faceti!

gata fug la nani....

ely mamica ....MARINA-DENISE


pozici cu noi

nasterea broscutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Neata fetele!!! e gata!!!

Noi am avut o noapte de aia ca atunci cand avea Giulia cateva zile! Ne-am trezit sin ora in ora ca scancea mereu.Nu stiu daca de la masele sau burtica..dar oricum dorm pe mine acum!

Ely eu folosesc produse Nivea,crema, ulei, sapun...toata gama, dar noi nu am avut probleme cu pielea.
Un la bulanasele vaccinate a Denisei.
Ce bine ca manaca, de acum e mare e normal sa guste din fiecare, usor usor i le introduci pe toate( chiar si ciuperci).Si Giulia a manacat pizza cu ciuperci si nu a patit nimic.

Iar despre perioada stresata...te inteleg, ca si eu sunt cateodata mai irascibila si ma mai iau de Giulia desi imi dau seama ca gresesc ca ea e mica.Eu o las sa mai faca nebunii desi strang dupa ea toata ziua.Mai ales daca e vremea urata su nu putem iesi...ce sa faca si ea ziua intreaga inchisa in tre 4 pereti....nebunii
!
la amandoua! Si spor la treaba!

la toate fetele...noi dupa amiaza plecam la ziua unei prietene de-a Giuliei care face un an !

Georgiana

mami de Giulia (12.03.2009)
Giulia!

Mergi la inceput