Mamici si Gravidute Italia -70-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

Ambraburika-asa asa cu patul altuia merge
de ex azidimineata s-a trezit si nu a facut deloc in scutec,si-a pus chiloteii si a facut la wc
daca vad ca nu mai vrea nici seara cred ca o las cum vrea
cumpar salva materazzo am bazut ca este pe o parte cauciucat pe alta ca prosopul si nu fasaie deloc si il pun in pat
a mea a refuzat olita de la inceput
nu i-a placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Buna dimineata!
Azi sunt ceva mai odihnita. Pruncul a dormit azi noapte cate 2 ore legate si sper sa il tina naravul...caci pana duminica suntem singurei acasa. Sa imi tineti pumnii.
Sa aveti o zi superba.

Fetele care v-ati facut certificatul de nastere romanesc, unde l-ati apostilat, si m-ar interesa daca trebuie programare, ceva pt apostila, cat dureaza, ce altceva ar mai trebui sa stiu, sau ce acte ar mai trebui sa am la mine, doar pt apostila. Mersi.

Mami de Printisor - Alessandro (15.04.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Nu mai stiu exact ce acte trebuie pt. apostila ... certificatul plurilingv si nu mai stiu. Se aportileaza la prefectura de unde apartii. Aici la noi era cu in anumite zile ... parca martea si joia. Trebuie sa suni si sa intrebi acolo ce program au. Specificat exact pt. ce, ca sa nu te duci degeaba.

katia - da, eventual pune ceva dedesupt vreo cateva seri ... ca sa fii tu linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Mersi, Petro. Am certificatul prulingual...sau cum ii zice...
Am gasit site la cei de la prefectura si o sa sunam sa vedem exact ce si cum, ca e mai sigur asa.

Mami de Printisor - Alessandro (15.04.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

Alexandra-pt apostilat nu ne-au cerut nimic
am dus doar certif si l-au stampilat
nu a cerut timbru si nici taxa
asa mai bine suna sa fiti siguri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

buna..
Sa adorm copchilu si apoi va explic eu din ce cauza nu intelegeati voi ceea ce spuneam eu acum 3 ani si de ce vedeti o diferenta enorm fata de ceea ce scriu acusica...
Petro,cu suzeta eu am avut de furca pana la 1 an juma cand mi-a racit si nu putea respira pe nes,gura o avea ocupata cu madamee suzeta....dintii cum ii are silvia?are ceva urmari de la suptul suzetei?
revin

Anul 2010 va fi anul nostru,in care toate visele prind contur,toata tristetea dispare iar viata isi urmeaza cursul ei lin spre implinire...

momente din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

sa incep de acum:
se poate numi:jurnal de adolescenta

-acum trei ani vine si cornelia in italia,de la mama de acasa,unde nu imi convenea nimica,mancarea pusa de-a gata si incalzita,fara multumesc la sfarsit nici tu pupa-ma in ...c.u.r nimic
-vise cat casa,o facultate inceputa si lasata balta,ca multe lucruir pana atunci ...nici anul nu l-am ingetat,eram la zi,fara plata...deh....dar nu aveam bani...
M-am pus pe facut bani,ha,salariu fr mic,altele luau 7 mil eu 3,2 mil
Seara veneam de la munca,mancat,dus,dormit un pic,discoteca sau bar,tigare,prietene cu carul..
-razvratita pana in pantecele albe de tot ceea ce mi se intampla?=de atata libertate fericire,si toate ce le aveam si eu credeam ca sunt nefericita....
revin

Anul 2010 va fi anul nostru,in care toate visele prind contur,toata tristetea dispare iar viata isi urmeaza cursul ei lin spre implinire...

momente din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

Astea le faceam eu in romania,dupa ce am terminat liceul,plus niste chestii naspa care au avut loc in familie si care m-au urmat peste tot,soramea cea mare a plecat in spania,si-a lasat copilul acolo pana la un anumit timp,cealalta a plecat de acasa cu un colorat care ne ameninta,iar eu fiinta care am mai ramas acasa,asteptam sa imi iau si eu zborul a ma saturase,aveam atatea vise chiar daca am trecut prin multe chestii,chiar ma miram,dar nu stiam sa pun linie intre vise si posibile impliniri pe fortele proprii...calcam totul in picioare pt a-mi atinge scopul,lasam serviu,nu anuntam,ma durea in cot,plecam la prietene zile intregi,lasam mama ingrijorata si un tata care o urla zi si napte(de face cris il bat)si ma intorceam acasa vesela si luam totul de la capat...
au fost fr multe,la vartsa aia(nu ca acum am mai mult ani adunati)eram visatoare,vroiam totul fara a zice multumesc

Anul 2010 va fi anul nostru,in care toate visele prind contur,toata tristetea dispare iar viata isi urmeaza cursul ei lin spre implinire...

momente din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

nelia - bun ca ai prins momentul sa elimni suzeta. Eu am avut 2 tentative pana acum, dar nu ... e mult mai agitata si nervoasa fara. Asa ca o las tot pe ea sa decida cand n-o s-o mai vrea. Si cu siguranta se va intampla cand va merge la gradinita. Presimt eu.

Eu nu sunt impotriva suzetei, ba pt. cine o accepta (pt. ca sunt si copii care nu o vor) e o metoda de consolare atunci cand apar dintii, de confort ... Si cum cele de acum sunt studiate si ras-studiate pt. a nu strica datura, sunt de toate formele, materialele, varstele ... nu vad de ce ar dauna. Asta ca sa iti raspund cu dintii. Nu are dintii strambi, e ok. Oricum, pana apare dentitia definitiva (adica pe la 5-6 ani) sigur nu o sa mai aiba suzeta. Stiu ca sunt cazuri, am mai vazut in giro, dar alea sunt exceptii si eu sper sa nu ajungem pana acolo.
S. avea momente cand o lua numai la somn (dupa-amiaza si noaptea). Acum i-au mai iesit si ultimele 2 maselute si lua suzeta non-stop. Am lasat-o, asa cum spuneam, era o consolare pt. ea, eu neputand sa o ajut altfel. Acum, i-au spart maselele ... gata, incercam sa o scoatem din peisaj. Numai ca acum e mare si furbina , nu pot sa o mai duc cu zaharelul. Si ceea ce ma deranjeaza e ca, fiind o vorbareata inraita, vorbeste cu suzeta in gura si nu intelegi nimic .
Dar avem o intelegere ... afara nu o luam sub nici o forma ... in casa i-o ascund sa nu o gaseasca la indemana ca o tenteaza, daca ma intreaba de ea ii spun ca i-a luat-o Doamne-Doamne pt. ca ea este fetita mare si nu trebuie sa o tina decat la nani. Iar in momentul cand trebuie sa mearga la nani o gaseste pe perna, i-o aduce inapoi Doamne-Doamne. Am incercat si cu ciupitul ei si cu ardei iute (o sugea mai cu pofta, are gusturi strane ) si cu luat catelul, nu merge. Performanta cea mai mare a fost 2 zile fara, dar nu va spun ce nervoasa era. Si ea si eu ... dura vreo 2 ore sa o adorm pt. ca vorbea continuu, vrute si nevrute, fara legatura, isi spunea povesti singura, ce facea peste zi etc. Asa ca ... mai rabdam un pic si cautam alte metode.

alexandra - mi-a amintit katia ... mie mi-a cerut marca da bollo (timbru) pt. apostilat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

Credeam ca viata mea de familie va fii alta,si ca toti vor face ca mine(adica sotul,copil)ca eu stiu mai bine...ha ha
credeam ca o sa am un sot model,ca niciodata nu va fii ca tata
credeam ca imi va aduce flori,ma va ocroti,niciodata jigni...ha ha
Ca voi fii fericita zi de zi cu sotul pe care mi l-am ales(doar ca m-am pricopsit si cu un cumnat)

SI ca sa nu mai lungesc atata,mi-am dat seama singura,ca viata bate filmul,telenovelele,si ca de multe ori ajunge sa fim ca persoanele de care ne feream sa fim,facem lucruri pe care stim ca le regretam dupa 5 minute,nu ne mai gthidam dupa motto-uri reusite,si incerc sa duc viata mderata,azi cu bune,maine cu rele,multumind la DD ca nu a fost mai rau,ca se putea!!!!Acum incerc sa fac totul bine pt fiinta pe care am aduso pe lume(nu pt mine),incerc sa fac lucruri de care sa fie mandru de mine mai tarziu,sa fie mandru ca are o mama care vrea cat mai multe pt copilul ei(inclusiv materiale dar cele de baza e sa nu devina el un retras,ganditor,sa reflecte toata ziua in loc sa traiasca viata asa cum e ea,sa isi doresca sa cunoasca mai multe lucruri in viata ca sa ii fie utile si sa aibe cu ce il ajuta mai tarziu...
mai scriu ceva mai tarziu si gata...

Anul 2010 va fi anul nostru,in care toate visele prind contur,toata tristetea dispare iar viata isi urmeaza cursul ei lin spre implinire...

momente din viata

Mergi la inceput