Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (90)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns princess spune:

Buna, fetelor!

Chiar daca nu sunt atat de vrednica la scris, totusi am intrat sa va mai povestesc cate ceva despre noi, ca sa nu ne uitati si ca sa nu ne stergeti de pe listuta.

Vestile sunt si bune si rele: pe 28 am avut o noua consultatie si ecografia morfologica de trimestru 2. La eco valorile IR-urilor pe arterele uterine si cerebrala au iesit maricele, motiv pt care dr. mi-a dat trimitere la Fundeni, la hematologie, ca sa fac analize mai complexe referitoare la coagularea sangelui. Atitudinea dr a fost destul de descurajatoare. Cu toate ca mi-a zis ca pana acum bb este ok, bine dezvoltat, a adaugat si faptul ca datorita faptului ca sangele meu este mai vascos, bb nu se oxigeneaza si nu se hraneste bine. La Fundeni, rezultatele analizelor au iesit usor modificate. Am primit tratament injectabil cu Clexane (pe care trebuie sa mi-l fac singura in picior) si Aspenter, pe care il voi urma zilnic pana la nastere si inca sase saptamani dupa.

Nu m-am multumit cu explicatiile si parerea dr mele si am cerut si o a doua parere. Am mers la un prof. Dr. de la Spit. Univ. care mi-a refacut ecografia. Parerea dumnealui a fost ca acele valori au fost gresite si ca bb este foarte bine dezvoltat pentru varsta sarcinii.
Intre timp m-am mai documentat si pe net despre tratamentul cu Clexane. Am aflat ca nu afecteaza bb deloc si ca este foarte important sa fie facut atunci cand este necesar. Am decis sa fac tratamentul macar pana la urmatoarea consultatie (pe 12-13 mai) si sa vad cum ies urmatoarele analize si urmoatoarea ecografie si ce imi recomanda medicii (dr. ginecolog si dr. hematolog).

Nu stiu daca vreuna dintre voi face tratament cu Clexane sau daca are probleme asemanatoare cu a mea… Mi-ar prinde bine sa discut cu cineva care este in tema, ca sa zic asa.

Dincolo de toate aceste probleme, ne-am bucurat sa ne vedem baietelul la ecograf. Este asa de frumusel si seamana cu fratiorul lui, Rares, chiar foarte bine. Cand am venit acasa, i-am pus si fratiorului dvd-ul si am comentat amandoi despre bb. Rares a ajuns la concluzia ca bb este stangaci pt ca se tragea de nasuc cu mana stanga. Abia asteptam sa il vedem! Desi stau cu frica in san, sper si ma rog la DD ca bb sa fie sanatos si sa se nasca la termen!
In afara de problemele pe care le-am expus mai sus, ma confrunt cu dureri de bazin si am observat ca mai sunt gravidutze cu aceeasi problema. Dr. mi-a zis sa iau Magne B6 si cate un No spa atunci cand durerile sunt foarte mari.

Am tot discutat cu tati referitor la numele lui bb si ne-am hotarat oarecum, avand pana in momentul de fata doua variante : Denis Gabriel (pe care am vrut sa il punem initial primului baietel) sau Darius Stefan.

Am rugamintea sa fiu trecuta si eu in listuta cu baietel si mai sunt inca doua greseli, depsre care am mai scris : dpn-ul este 29 august, iar data nasterii mele este 11 octombrie. Multumesc antcipat pentru modificari!

Am pus cateva poze noi in albumul meu (pentru cine doreste sa le vada), printre care si una cu BB AICI

Va pup cu drag pe toate si va doresc sarcini usoare in continuare si bebelusi sanatosi si nascuti la termen!


Alina mami de RARES NCHOLAS - 20 septembrie 2006
23+ cu

RARES are...


BEBE



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Citat:
citat din mesajul lui racusor2010

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

Noi de 1 mai am stat acasa,am facut gratarel cu parintii,baut bere,eu am copt niste cornulete cu gem si in 4 oameni am dat gata 3 tavi imediat .
Iar ieri am iesit la o plimbarica noi 3,insa cand am venit acasa am vomitat de am rupt.Nici azi nu ma simt asa bine,stau in pat momentan si nu suport nimic.
Sambata seara juniorul nervos ca m-am luat de el ca niciodata nu misca cand e tata,a facut un show de nedescris.Pe la 10 cand facea sotul masaj la picioare (l-am educat tare bine ),bebe s-a mutat spre dreapta in asa fel incat sotul a zis ca mai avea un pic si iesea cu capsorul din burtica.Am ramas stupefiati,el de la ce vazuse eu de la senzatii:parca era o râmá care se intindea
Si am o intrebare mai rusinoasa pentru voi,dar sa nu radeti de mine.Voi faceti pisu pe voi?Eu sincer am momente cand ma apuca deodata si nu reusesc sa ajung la baie fara sa ma ud
Ieri cand vomitat ma pisam pe mine mai ceva ca un bebelus
Sa nu radeti de mine va rog,mama a zis ca e ceva normal in ultimul trimestru



29+cu Paul Christian...IUBESC 2 BARBATI
Us
My Baby Boy


este incotinenta urinara....sa incerci sa faci exercitii kegel, ca sa antrenezi musculatura perineului...altfel dupa s-ar putea sa fie mai grav adica mai mult pisu scapi...

Bulina 30+ cu poznas

Doamne ajuta sa ajungem cu bine la termen si sa fim sanatosi!!

Mersi Racusor de info,o sa vorbesc cu dr mea pe aceasta tema



29+cu Paul Christian...IUBESC 2 BARBATI
Us
My Baby Boy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna delfinariu
fetelor dar scrieti nu gluma, aveti motorase la degete
eu sunt ok, 9 ovocite bune, maine ma suna sa mi spuna cum s au iubit si cati embrioni avem.
i au decat utrogestan, aspenter, magne b6, 5 zile flamexin, 5 zile antibiotic si cam atat;
cred ca voi face si niste progesteron injectabil....acum sa vedem ce valoare o avea in ziua transferului.

eu va pup pe toate si multumesc de gandurile frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

buna delfinariu
fetelor dar scrieti nu gluma, aveti motorase la degete
eu sunt ok, 9 ovocite bune, maine ma suna sa mi spuna cum s au iubit si cati embrioni avem.
i au decat utrogestan, aspenter, magne b6, 5 zile flamexin, 5 zile antibiotic si cam atat;
cred ca voi face si niste progesteron injectabil....acum sa vedem ce valoare o avea in ziua transferului.

eu va pup pe toate si multumesc de gandurile frumoase



Felicitari si sa dea DD sa ne dai o veste buna.Vroiam sa te intreb de pret: cat te ajunge totul?Sora mea ar avea nevoie de FIv,insa momentan e la planul de cercetare



29+cu Paul Christian...IUBESC 2 BARBATI
Us
My Baby Boy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheritra
A, si inca ceva, mamele de fetite, vad ca nu pomeniti de cercelusi, cand ii cumparati? Vi-i pune la maternitate cand plecati ca sa nu se "ciordelis", e o tanti care face gaurici in urechiuse. Uitati-va si dupa ei ca-s mii de modele unul mai frumos ca altul, sau daca vi-l cumpara nasa sa-i aduca la maternitate. La mine nasa fetei (cu care nu colaborez deloc din pacate) a venit cu ei acasa, asa ca mi-au pus ate in urechiuse, le-am taiat eu cu forfecuta cand a binevoit madam sa vina in vizita!

Shery 28 & cu inimioara Alesia (30.10.2007)


eu la printesita mea i-am pus la o luna, a venit asistenta acasa si i-a facut gaurile, i-am pus cerceii pe care i-a trimis socrul din Israel, iar ai nasei au ramas de rezerva. acum nu stiu cum o sa fac, nu stiu daca mi le face aici la spital, daca nu la oricare farmacie ma costa 15 euro cu cercei antialergici inclusiv...




29+
Hannah Isabela & printesa Anca-Maria (26.06.2001)
http://picasaweb.google.com/rodyka.es

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

Mirela Doamne ajuta, vesti super bune!!!!!

Letizia
Doamne Ajuta-ne!!!
26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Sheritra, multumesc de sfaturi cu privire la biberoane. M-am dus linistita la farmacie, ca iau de sticla de la Avent, si am avut un soc cand am vazut cate sunt, erau 3 rafturi pline,...am facut cale intoarsa si am zis ca va intreb pe voi, ca eu habar nu am.
Si de suzeta are nevoie de la inceput sau nu?Sa o cumpar de acum sau sa astept o perioada dupa ce se naste?
Mirela, de abia astept vestile bune, sa dea Domnul sa fie totul bine

Paula, 28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

am ajuns acasa de vreo jumate de ora si stau cumintica in pat...am luat 2 no-spa si un scobutil, sa vedem daca au efect

momentan durerea m-a mai lasat...tot simt, dar mai putin...iar bebe la fel de agitat. si la birou am mai avut cateva contractii..

mai merg si saptamana asta la birou,ca sa pun totul in ordine pe acolo...sper sa fie ok ca mai merg inca cateva zile

oricum miercuri o sa intreb din nou ce am voie si ce nu mai am voie sa fac de acum incolo....care sunt riscurile de nastere prematura...la ce simptome sa ma impacientez si sa ma duc la spital

pana la urma nu am inteles prea bine ce e mai grav, ca am dureri jos de burtica sau ca am contractii....contractiile astea nu sunt dureroase, adica nu au legatura cu durerea care o simt eu in continuu...dar totusi e cam devreme pentru ele

intr-adevar in weekend am facut cam multa treaba...si inainte am fost agitata la birou, poate s-au adunat toate astea

o sa ma rog la Doamne Doamne sa il mai tina pe bebe in burtica inca 6 saptamani macar eu il astept la inceputul lui iulie, dar macar sa trecem de 37 saptamani, ca sa creasca si el mare

michelle, parca tu intrebai de sport...e ok sa faci pana in luna a noua daca totul este in ordine...daor ca sa iti asculti organismul, sa nu faci mai mult decat poti..sa te odihnesti mereu...


Carmen te asteptam cu vesti bune despre Leti

[red]mycya[/red bine ca ai scapat de contractii! sa ai grija

am uitat ce mai voiam sa spun

multumesc tuturor burticilor pentru incurajari! Doamne ajuta ca toate sa avem bebei sanatosi si sa ajungem cu bine la termen!

Bulina 30+ cu poznas

Doamne ajuta sa ajungem cu bine la termen si sa fim sanatosi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

luana081985, bine ai venit in delfinariu!

victo, eu parca as mai vrea din cand in cand ,pozitii se mai improvizeaza , dar pe mine sotul m-a avertizat ca nu vrea sa-i faca rau delfinasului asa ca o mai rarim, eu nu protestez ca daca imi vine pofta, dau eu un semn-doua... pana se prinde

29+
Hannah Isabela & printesa Anca-Maria (26.06.2001)
http://picasaweb.google.com/rodyka.es

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

btz_ovi, nu mai stiu ce e rusinos la o femeie gravida... marea majoritate a chestiilor care ni se intampla sunt normale ptr varsta noastra de . eu folosesc protector ptr chilot in caz ca ma ia o tura zdravana de stranutat, in rest ma descurc binisor...

29+
Hannah Isabela & printesa Anca-Maria (26.06.2001)
http://picasaweb.google.com/rodyka.es

Mergi la inceput