Tatici participanti la nastere

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui cdp

@beren: nu e vorba de afi tata in general. Nu e vorba de nopti nedormite. Sa fim seriosi, l-am privit ore intregi din noapte minunandu-ma. Am alergat cu el prin spitale, l-am bagat sub dus cand a facut 40+. Eu vorbesc de momentul nasterii.


Mi se pare acelasi lucru. A fi tata.

Ajutor DC | www.savethechildren.net/romania/copiii_romania/legislatie/legislatie_acteinternationale.html" target="_blank">Drepturile Copilului | www.salvaticopiii.ro/index.html" target="_blank">Salvati Copiii | R.A. Rescue | Quackwatch | www.math.caltech.edu/code/petition.html" target="_blank">"Mistere" | www.tolkiensociety.org/ts_info/mallorn.html" target="_blank">Mallorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cygni spune:

inaioana eu am nascut la mult comentatul cfr2 in care nu numai ca i s-a permis sotului meu (fara spaga!) sa fie langa mine la nastere, ba chiar l-a invitat dna dr. repejor inauntru. apoi tot el m-a frecat cu gheata pe burta desi imparteam un salon cu alte femei.
de altfel, nici nu-mi inchipui ca el sa nu fi fost acolo iar daca nu ar fi fost invitat, s-ar fi autoinvitat si n-am nicio indoiala ca i-ar fi stat cineva in cale, fara sa foloseasca forta fizica, sa fim intelesi

nici eu nu pricep cum e sa nu ai capacitatea sa asisti dar cred ca exista si astfel de barbati. nu stiu insa cum se face ca cei mai multi is romani.

in rest, subscriu opiniei lui beren, asa gandeste si al meu sot care totusi nu poate fi gasit pe niciun forum


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

recunosc, m-a shocat un pic subiectul...
Si mi-e ciuda.
Multi barbati asista la nastere, unii lesina, altii viseaza urat dupa nastere, altora le este greata... se mai intampla, nimic deosebit.
Insa mi-e ciuda, pentru ca ei au dreptul sa fie nepregatiti.
Noi nu.
La prima crampa sau semn, trebuie sa intram in sala de nasteri. Indiferent daca suntem pregatite sau nu.

In rest, dau punctaj maxim subiectului, e un punct de vedere interesant. Macar taticii care citesc pe aici si vor sa intre in sala de nasteri de acum incolo, se mai documenteaza pe net, se mai uita la cateva filmulete "de groaza" sa stie cam ce ii asteapta. Si asa, dupa nastere, nu vor mai visa furtun de cauciuc alunecos, ci vor putea spune, ca au avut ocazia sa-si vada propriul copil nascandu-se, au fost alaturi de sotie in aceste clipe minunate si de neuitat.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Cred ca depinde mult si de mediul in care am crescut, in Ro numai de curand s-a dat dreptul tatilor sa asiste la nastere, pe vremuri nici nu se concepea asa ceva.

Sota-miu(american) nici nu concepe sa nu asiste, daca as spune nu ar fi total ranit dar a crescut stiind ca tatii participa la nasteri, mama lui a avut 6 copii la a carori nasteri au participat toti, nu in sala de nasteri ci imediat dupa ce mama a fost "reparata".


Adriana 22+ si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Cygni, si eu am nascut la CF2 (cat si la Universitar) dar tatal nu a putut fi prezent la nastere din doua motive. Primul ar fi ca oricum tatal nu vroia, iar al doilea ca asistenta tatalui la nastere la CF2 se acorda doar in anumite cazuri si doar daca e vorba de nastere naturala, eu avand cezariana.Stiu pentru ca m-am interesat intens inainte si am aflat de mame care au putut obtine sa participe si tatal la nastere acolo, iar la cezariene la Nayel unele au obtinut ca sotul sa se poata uita pe geamul de la sala de operatie.Oricum, repet, asistenta tatalui la nastere este o situatie exceptionala, perpetuata si de faptul ca barbatii in general pur si simplu nu sunt interesati de asta.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Cred ca depinde mult si de mediul in care am crescut, in Ro numai de curand s-a dat dreptul tatilor sa asiste la nastere, pe vremuri nici nu se concepea asa ceva.

Sota-miu(american) nici nu concepe sa nu asiste, daca as spune nu ar fi total ranit dar a crescut stiind ca tatii participa la nasteri, mama lui a avut 6 copii la a carori nasteri au participat toti, nu in sala de nasteri ci imediat dupa ce mama a fost "reparata".




Mai, eu asta nu pricep. Si eu am crescut in Ro cu povestile generatiei parintilor, dar nu mi-a dat prin cap sa traiesc la fel... fiecare cu viata lui, nu? Alta generatie, alta mentalitate, blah blah.

Ajutor DC | www.savethechildren.net/romania/copiii_romania/legislatie/legislatie_acteinternationale.html" target="_blank">Drepturile Copilului | www.salvaticopiii.ro/index.html" target="_blank">Salvati Copiii | R.A. Rescue | Quackwatch | www.math.caltech.edu/code/petition.html" target="_blank">"Mistere" | www.tolkiensociety.org/ts_info/mallorn.html" target="_blank">Mallorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
in Ro numai de curand s-a dat dreptul tatilor sa asiste la nastere,


De cand si cum? Ca e prima oara cand aud asta...
Stii, nu e absolut nimic oficial, dimpotriva.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Un subiect de nota 10, mai ales ca sotul meu va avea mereu regretul ca nu a putut sa imi fie alaturi in acele momente. A stat singur pe culoar si a plans auzind cat ma chinui. In general are fobie la vederea sangelui, dar nici un moment nu si-a pus problema sa nu isi doreasca acest lucru. In cazul nostru insa, nu a fost posibil.

Editez, ca sa mai adaug un lucru: nu cred ca ar fi fost in stare sa faca poze sau sa filmeze, ci doar sa ma sustina in acele momente. Si chiar aveam nevoie de acest lucru, in contextul in care moasa nu a pierdut ocazia sa se poarte exact asa cum nu ar fi trebuit in asemenea momente (vorbindu-mi rastit, adresandu-mi remarci rautacioase), noroc cu o infirmiera (nici nu stiu cum a ajuns in sala de nasteri) care m-a tinut tot timpul de mana in timp ce incerca sa ma incurajeze.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Poate sunt eu mai putin empatica si intelegatoare cu necesitatile bietilor viitori tatici, dar zau ca nu inteleg cum adica unii barbati sunt slabi si nu pot sa vada sange, sau nu sunt pregatiti?? Pai oare TOATE femeile care nasc sunt pregatite?? Sau credeti ca nu exista si femei "slabe de inger" care lesina cand vad 2 picaturi de sange? Ele de ce trebuie sa fie gata de lupta si viitorul tata nu?

Si nu inteleg nici de unde ideea ca femeia uita experienta nasterii, cu toate femeile cu care am vorbit n-am intalnit nici macar una care sa fi uitat ceva.
Rolul sotului nu este acela de a se entuziasma in fata miracolului nasterii (asta poate sa faca acasa, in fotoliul din fata televizorului), ci acela de a ajuta cat mai mult posibil, eventual sa ceara explicatii si sa se lupte pentru ca mama si bebe sa primeasca un tratament cat mai adecvat.

Beren, tot respectul pentru atitudinea si stilul tau de a gandi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Si al meu sot (canadian si el) a fost extrem de suparat ca nu i s-a dat voie sa participe la nastere (cezariana), la Universitar. Nu concepea pur si simplu sa nu poata intra in sala de operatii si sa nu fie acolo cand s-a nascut copilul. Multa vreme dupa a fost inca suparat pe chestia asta, si-a dorit tare mult sa participe si s-o tina in brate cand s-a nascut.
Mi se pare stupid sa li se interzica tatilor sa fie alaturi de sotiile lor in acele momente, daca ei isi doresc acest lucru si mi se pare de neinteles pentru un tata sa nu-si doreasca sa fie acolo.
Pe el nici nu l-a lasat sa vada fata la cateva minute dupa nastere, cand au scos-o din sala de operatii. Cand s-a dus apoi in salonul unde erau bebeii, a avut un soc: fetita era vanata, nespalata, inerta, moale iar asistenta vorbea la mobil. El s-a speriat cand a vazut-o asa, a facut un taraboi acolo de au venit cei de la paza sa-l potoleasca, a fost primul lui contact cu sistemul sanitar de la noi si a ramas si acum cu sechele, ii este realmente frica sa nu fim nevoiti sa ajungem prin spitale pe aici.



_
www.immunocal.ro" target="_blank">Despre glutation si Immunocal

Mergi la inceput