Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(57)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

Irina ..am inteles . Deci imi mentin acelasi sfat : cauta si a treia parere si vezi ce spune in leg cu operatia . Intr-adevar e tare dubios cu Ca 125 , daca zici ca apare chist e clar ca e endometriozic , ai incercat cu niste naturale ? Chiar si cu anticonceptionale dar nu triregol , ceva mai usor .......eu una asa asa incerca 2 luni cu anti si cu naturiste ...si daca val ar fi in continuare asa mare ... m-as opera dar laparoscopic , repet este un sfat ! pup


maia ..cu placere , sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor
vad ca discutati incins despre metoda de operatie, vin si eu cu parere asa ca musca in lapte.....eu am clasica pt ca cica nu se putea altfel, m-am indoit si eu prima data si dupa o discutie foarte sincera cu dr. mi-a explicat ca aceste chistulete sau chistoaie...sunt foarte alunecoase si ca ii fug din mana si atunci cand face clasica si ca a avut rezultate mai bune prin operatiile clasice decat prin laparoscopie, adica sarcini obinute, eu am avut incredere si m-am operat asa si nu regret nimic in oct am 2 ani de la operatie, nu -sa refacut nika pana acum, nu am avut dureri de burta in afara primei zile de menstra si alea suportabile inca n-am inceput cu anti-inflamatoare si cateva intepaturi la ovulatie.......Deci cel mai important este sa ai incredere in medicul tau, eu cred ca optimismul si faptul ca am mers pe mana doctorului cu incredere m-a vindecat, insa n-am mers orbeste la primu' venit primu' servit m-am informat si eu...
aaaaa si inca ceva Irina daca este chist endo intreba-i daca exista riscul sa se sparga ...la mine a fost riscul asta chiar am avut o criza inainte de operatie, dar am avut noroc ca nu s-a spart.....te puuup si bafta in a lua decizia cea buna
si puup si toate fetele frumoase

didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

ce faci mai didisor? nici nu mai stii cum sa o dai , vb ta tb sa simti ca ceea ce urmeaza e bine si tb sa ai incredere in dr tau , conteaza mult si asta . Depinde si de norocul fiecaruia , fiecare org e unic , deci nu se aplica regula la fiecare .

endomumoaselor ??? pe unde umblati ?

pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

ce sa fac mai aditza pe la munca ...am o zi mai buna nu ma mai simt obosita parca m-a bagat in priza weekendu asta cu nunta si botezu, nu am fost nasa doar invitata, dar cel putin la nunta am dansat pana la 6 dimineata....si miscare face bine, te simti mai fericit , atat sa scapi de febra musculara...iar despre endo chiar n-am nici un semn in afara de operatia aia care arata ca o zgarietura si de faptul ca nu raman nu ma resimt....acum parca incep sa mai dau si jos cateva kg, dar nu specraculos....astept joi vesti ecografice ca merg la dr.
va puuup iarasi

didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Buna fetelor. Referitor la operatie, eu am facut laparoscopic. Sincer insa, imi pare rau ca m-am operat. N-am avut chisturi mari: pe fiecare ovar cate unul de 2/3. Nu stiu de ce insa, din ovarul stang mi-a fost taiat destul de mult. Probabil dupa cum spunea una din fete inainte, chistul e alunecos si n-or fi putut altfel sa-l scoata... Cert este ca in urma operatieim nu nai ovulez decat pe ovarul drept si rezerva ovariana, fsh-ul de fapt mi-a crescut de la 7,4 9atat era inainte de operatie) la 10. Asa ca daca as fi in locul cuiva care trebuie sa se opereze, l-as intreba pe medic cum e cu taiatul din ovar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

Dragele mele, va multumesc tare mult pentru sfaturile voastre. Inseamna foarte mult pentru mine sa comunic cu voi.
Aditza, asa ar fi normal, sa mai merg la un medic. Dar, oricat de greu pare de inteles, efectiv nu mai am putere. M-a daramat psihic si pierderea sarcinii si CA-ul asta. Si nu mai am putere sa o iau de la capat cu inca un medic...nu acum, cel putin.
Cum zicea Didi, trebuie sa ai si putina incredere, si noroc...
Acuma, noi am facut un consiliu de familie, si am decis sa mergem pe mana acestei doamne de la municipal. Am luat decizia asta pentru ca stiu ca cei care m-au dus la dansa tin foarte mult la mine si au mare incredere in dansa, incredere construita si dovedita de-a lungul multor ani. Zic eu ca e mai bine decat la un medic pe care nu-l cunosti deloc.
Azi am intrebat-o pe doamna doctor ce rost are sa mai astept, pentru ce sa mai fac un CA. De ce nu ma opereaza mai repede, daca tot e vorba de operatie, macar stim o treaba. Si mi-a zis asa: draga mea, daca aveai peste 40 ani, erai deja operata pana acum. Si daca eu consideram ca nu trebuie amanata operatia sub nici un chip, iarasi erai operata. Dar tu esti tanara (am 28 ani) si trebuie sa mai faci copii si tocmai de aia eu nu sar cu cutitul. Trebuie sa fim foarte atenti si sa lucram cu rabdare, astfel incat aparatul tau reproducator sa fie cat mai putin afectat in conditiile date. Astea au fost vorbele ei, mai mult sau mai putin.
Acuma, legat de operatie, este al doilea medic care imi zice sa fac op clasica, nu laparo.
Mie oricum mi-e o frica de operatie de nu mai stiu de mine, de oricare ar fi ea. Am cosmaruri legate de chestia asta. Nu mi-e frica de durere, ci de faptul ca te adoarme si te taie si cand te trezesti cine stie ce veste iti da. Mi-e groaza, ce sa zic, speram sa scap, dar vad ca nu prea am sanse...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

alina tu ai luat tratament hormonal?
pentru ca si eu am avut probleme cu fsh-ul cu menstra si cu ovulatia pe ovarul stang din care s-a taiat cel mai mult, insa la mine problemele au fost din cauza menopauzei induse, mi s-au infibat foarte tare ovarele si abia dupa un an si 2 luni de la operatie am avut menstra naturala...eu cred ca imi ovuleaza si ovarul stang de vreo 2 -3luni, cel putin inteapa acolo in perioada ovulatiei, joi vad mai multe...mai incearca sa faci analize tu ai facut atm si inhibina B? si mai iei hormoni? mie cel putin asa mi-a zis tutu ca daca am luat hormoni inainte de anlize le-am facut degeaba.....la un moment dat eram suspecta de insuficienta ovariana si imi spusesera ca voi intra la menopauza(si am 25 ani), eram paucifoliculara la ambele ovare, asta era prin octombrie anu trecut si in martie eram super ok la eco si n-am luat nici un tratament pentru normalizare , m-am calmat si mi-am revenit
bafta si puuup

didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Hey gagici!
Hop si eu

Saptamana viitoare ma operez laparoscopic de chist endometriozic sub 1 cm si posibil chist dermoid de 2 cm.

Sper sa am rezultate bune dupa operatie. Mi-e foarte teama pt ca e prima interventie pe care o fac.
Vad ca si voi discutati...si mie imi e ff teama sa nu-mi taie din ovare. Eu ovulez cu amandoua, chiar daca asta se intampla rar. Ce e nasol la mine e ca asa-zisul chist dermoid e inauntru ovarului drept....sau cel putin e o formatiune asemanatoare unui chist dermoid...offfff.

Doamne ajuta!
Va pupic dulce si revin cu vesti dupa operatie.
Bafta multa dragelor!

Panseluta felicitari pentru minune!

Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

aaa, si, aditzule, am uitat sa-ti zic ca da, incerc cu naturiste, chiar din ziua in care am pierdut sarcina. Iau asa:
- tinctura de coacaz negru dimineata si de mladite de zmeur la pranz si seara
- donavital dimineata
- 3 cani/zi ceai cretisoara plus coada soricelului in parti egale
- cam 1 litru ceai de napraznic (din acela preparat special)
- 3 capsule napraznic/zi
In plus mai beau si ceai de galbenele, cand mai intra.
Asta iau in fiecare zi, cu mici exceptii, cand plec din oras. Atunci iau doar tincturile si capsulele. Mi-e greu sa ma car cu toate dupa mine.
Doctorul zice ca pot sa le iau (nici nu ajuta, nici nu strica, in opinia ei)
Acu' nu stiu ce sa zic. Am trei chisturi. Din ele doua au dat inapoi,poate chiar din cauza tratamentului naturist. Al treilea, cel mai problematic, a crescut.

toate fetele si sa aveti o seara frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Am inteles, ca mai nou acum, se face intai tratamentul cu Diphereline si daca chisturile nu se absorb in urma tratamentului, atunci se intervine laparoscopic.

12+
Mami de baiat

Mergi la inceput