Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(57)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Ioana, asa este si prietena mea care a ramas vaduva la 30 de ani cu un copil care nu a implinit inca un an.....E groaznic, e cumplit, e nedrept!

12+
Mami de baiat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

Didi, multumesc tare mult de informatie. Ultima perioada a fost un cosmar pentru mine. M-a mai linistit si Alexa Ioana (ii multumesc iar pe calea asta). Ce sa zic, acum o saptamana am mai facut un CA 125 si a scazut de la 102 la 90. Pana acum am fost la doi medici, in paralel. Unul din Constanta, unul din Bucuresti. Cel din Constanta mi-a recomandat cat mai repede operatie (clasica, nu laparo), cel din Bucuresti mi-a zis sa mai astept. De fapt, maine ma intalnesc cu ea pentru un nou consult, ma duc si cu CA-ul nou si vedem la ce concluzie ajunge. In principiu, m-a sfatuit sa incep din urmatoarea z1 triregol sau triguilar, timp de trei luni, sa vedem daca dau chisturile inapoi. Sa vedem daca maine zice acelasi lucru.
In alta ordine de idei, starea mea e cam ciudata, parca am unele ameteli si nu prea ma impac cu mancarea, in schimb ma umflu ca un cimpoi, probabil de la chistoaiele alea. Sambata am fost la o nunta si toata lumea ma intreba cu zambetul pe buze daca sunt insarcinata. Am ras cateva pahare de vin, altfel izbucneam in plans.
Va pup si va doresc o saptamana superba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

neatza ...va invit la o

Panseluta....ma bucur ca esti ok .Nu tb sa te consideri egoista este f normal sa te bucuri de aceasta perioada , este una din cele mai frumoase perioade ale unei femei. Sa fiti sanatosi amandoi .

irina_d15....nu stiu ce sa iti zic il leg cu CA 125 . SI eu am avut-o mare inainte de op , val era de 70 , dupa op val ei a fost de 9. In leg cu triregol...ai mare grija contine f multi hormoni , eu de la asta mi-am dat org peste cap .

ce faceti fetelor cum ati petrecut de 1 mai ?

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maia123 spune:

Buna fetelor,

Va rog sa ma ajutati, daca puteti, cu urmatoarea informatie: acum o saptamana am terminat ultima injectie cu Diphereline (3 injectii)si de cate zile ma simt destul de aiurea: pe langa bufeuri, greata, am insomnii si la anumite intervale organismul intra intr-un tremurat ce trece dupa cca 10 minute. Sunt ametita, ma simt de parca plutesc, nu ma pot concentra, am senzatia ca imi creste pulsul....cam ca la un atac de panica :(. Ati avut parte de astfel de reactii ca urmare a acestui tratament? Pana acum cateva zile aveam doar bufeuri si doar in prima luna de tratament dureri de cap.

Merci mult!
M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

buna maia ...da si eu am trecut prin stari de genul .
Imi pare tare rau ....incearca sa nu te gandesti , ia niste calciu + mg , fa plimbari in aer liber , bea cat mai multe lichide.

sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

aditza, am citit si eu o gramada despre triregol si m-am cam speriat. Oricum, astazi medicul a schimbat placa. Din ce era destul de decisa sa-mi prescrie tratament, mi-a zis ca totusi trebuie facut un examen histopatologic, ca se astepta ca CA-ul sa fie mai mic. Adica operatie. Clasica. Am citit pe forum ca e mai bine laparo, dar deja este al doilea medic care imi sugereaza operatie clasica, "asa vede cel mai bine ce e acolo".
Acuma, ce nu inteleg eu, este ca ma pune iar sa mai fac un CA 125 peste o saptamana, sa vedem cum evolueaza si dupa aia ia decizia finala de operatie. Sincer, as prefera sa ma opereze mai repede, nu inteleg de ce trebuie sa astept atat. Asteptarea asta face mult rau, mie si familiei mele, din punct de vedere psihic.
Si inca ceva, la eco mi-a spus ca am endometrul cam gros, adica 10,6 mm in z10. Pentru mine asta e ceva nou, nu m-a preocupat grosimea endometrului pana acum. Voi ce stiti despre asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maia123 spune:

Multumesc, aditzaC!
Irina, nu stiu daca te ajuta, insa endometrul meu are valori de genul: ziua 9 (6.3; 6.5; chiar 6), ziua 11 (8.1; 7.6). Nu stiu daca pot fi de referinta aceste valori. Ma gandesc ca daca era ceva in neregula, imi spune dr. Mie Tutunaru nu mi-a zis nimic ca valorile astea au ceva curios, insa la laparo mi-a gasit endometrioza. Pe infertilitate.ro uite ce zice T. "endometrul ar trebui sa fie minim 8mm. foliculii peste 20mm. dar nu este o regula. sunt "dimensiuni" observate statistic".
Cu bine,
M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

irina ..... ma bucur ca nu ti-a prescris triregol , sa nu iei vreodata ..asta ca un sfat . Al doilea sfat al meu ar fii sa mai cauti si a treia parere , sincer . Eu una regret enorm ca m-am operat cand puteam sa gasesc si alte solutii . Iar faza cu op clasica ...na nu stiu ce sa zic ..si la laparo se vede destul de bine ( un profesionist poate scoate si un fibrom mare de 12 cm la laparo , dau un ex ) . intr-adevar este dubioasa analiza asta a ta Ca 125 ..dar ia zimi la ultima op ce ti-a zis ca ai ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

Draga aditza, eu nu am facut nici o operatie in viata mea si nici nu am luat anticonceptionale. In 2008 am nascut pe cale naturala. Chisturile mi le-au descoperit pe 1 martie,
cand eram insarcinata in vreo 3 saptamani. La ambele sarcini am ramas insarcinata foarte usor, intr-o luna, doua. Am pierdut a doua sarcina in data de 15 martie, din cauza acestor chisturi. Apoi a inceput nebunia cu CA-ul. 70, 107, 102 si acum 90. La zecile de eco facute mi s-a spus ca cel mai mare chist, de vreo 4 pe 3 cm e posibil endometriozic. Dupa cum am mai spus, deja sper sa fie endometriozic si nu altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

Maia, am citit si eu . Trebuie sa fie de cel putin 8 mm ca sa ramai insarcinata. Endometrul creste pe parcursul ciclului pana la sfarsit, cand se elimina daca nu se produce o sarcina. Am inteles, tot de pe net, bineinteles, ca ajunge la grosimi de maxim 12 mm, dar asta la sfarsitul ciclului. Iar eu am aproape 11 mm in z10. Deci e gros, dar nu stiu din ce cauza si ce inseamna asta. Sper sa ma lamureasca si pe mine un medic in curand.

Mergi la inceput