Discutii off-topic (la "Taticii ...")

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Gabi eu nu pot fi total de acord cu tine. Adica daca as fi divortata si copilul meu ar dori la tati in weekend nu as avea puterea sa-i refuz asta. Pana la urma daca asta il face fericit, copilul e adaptabil. La fel si seara, daca ar dori sa mearga la tati si tati ar putea sa-l ia nu vad unde ar fi problema, atat timp cat ne putem intelege per asamblu asupra educatiei su regulilor nu vad de ce un copil nu se poate bucura de ambii parinti.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Acum am program de vizitare de vineri pana duminica si jumatate din vacante.
Mama se lupta sa il micosreze (ceva de genul de sambata pana duminica si doar 2 saptamani in vacanta de vara)
Responsabilitatea parinteasca comuna inseamna sa te implici in tot ce inseamna cresterea si educare lui. Nu doar sa il ei odata la 2 weekend-uri ca sa te joci cu el.
Exemplu: cine il duce la gradinita/scoala? Cine il ia? Cine se duce cu el sa ii cumpere hainute pe masura? Cine se duce cu el la doctor?
Cine se intereseaza de teme? Cine il duce in fiecare seara in parc?
Cine are drept sa il interneze si sa dea semnatura pentru el?
Cine are drept sa il scoata din tara fara acordul celuilalt parinte?
Sa mai continui?

Toate astea pot sa le fac si fara sa conteze ca doarme 12 zile la mine si apoi 2 la mama, sau invers.

Dar acum, nu am dreptul sa fac asta.
Iar mama profita de faptul ca nu am dreptul.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

eu am scris doar sa nu mearga in fiecare weekend. Avem nevoie (eu cu copiii) sa fim impreuna si in weekend, sa ne distram, sa ne facem de cap, nu numai in timpul saptamanii, la datorie- adica la lectii, la obligatii de tot felul.
Insa eu sunt pentru un program de vizite stabilit dinainte, pentru ca la un moment dat copilul va invata sa jongleze intre parinti, si daca nu-i convine ora de culcare de la ma-sa, normal ca la 9 seara va face circ sa mearga la tati, si uite asa din lucrusoare marunte se ajunge la un copil care se adapteaza, si face ce-i trece prin minte acolo unde i se permite.
Da, e normal ca tatal sa-si sune copiii, dar mi-e sila cand ii suna in timpul orelor dupa masa, sau seara dupa ora noua cu vreo 300 de coniac la bord, doar pentru ca asa are chef.

Cand eu ca parinte responsabil pt copil ii planific un program de lectii, de activitati extrascolare , un program de somn, nu-mi convine sa-mi tot apara exul la usa cu tot felul de oferte "mai tentante". Si asta nu inseamna ca il exlud pe celalalt parinte din viata copilului, si nu inseamna nici ca-s parinte mai rau sau mai egoist.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Gabi de acord cu tine ca un program e ok. Mai ales in cazul in care nu va intelegeti asupra educatiei, orelor de somn, etc.

Eu tocmai la asta ma refer, ca normal ar fi ca ambii parinti sa se puna de acord asupra detaliilor acestea, sa decida IMPREUNA la ce ora e bine sa mearga copiii la culcare, cand se fac exceptii, etc.

Eu cam asta vad pe aici, parinti despartiti care impart responsabilitatile dar si bucuria de a fi parinte. Si da, cum spunea Simpatic, parintii se pot intelege cine duce copilul la gradi, la scoala, etc.



Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

E prea frumos, cand doi oameni isi cresc impreuna copilul, si ei nu sunt o pereche. Frumos pana-n momentul in care unul dintre ei se cupleaza. Si atunci incep tensiunile, chiar daca persoana a treia accepta copilul, si accepta si exul/exa. Si daca mai apare si la celalalt parinte cineva in peisaj, plus copii in noua relatie, ce se mai alege de copilul comun? Ca atunci nu mai umbla lumea exclusiv dupa el, si tot el are de suferit.
Nu e mai bine atunci custodia stabilita de la bun inceput, cu program care sa convina la amandoi? Asa macar fiecare stie de unde pana unde are responsabilitati, drepturi, obligatii.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

@Gabi_K
Sa inteleg ca responsabilitatea comuna este potrivita pentru copil numai daca parintii nu se implica in alta relatie, deoarece implicarea in alta relatie presupune automat timp mai putin pentru copilul comun?

Cu tot respectul un parinte care "uita" de copil odata ce e in alta relatie nu e parinte. Trebuie sa gaseasca solutii asa incat copilul comun sa nu fie afectat, si sa nu pasese responsabilitatea doar catre celalalt parinte.
Eu cred ca aici exista solutii.

Oricum copilul comun are de suferit orice ar fi.
Sa zicem ca are program de vizitare la un parinte si ambii parinti sunt recasatoriti si au alti copii.
Cine face pastele cand la un parinte cand la altul? Copilul comun.
Cine face craciunul cand la un parinte cand la altul? Copilul comun.
Cine doarme un weekend cu un frate/surioara si urmatorul cu alt frate/surioara? Copilul comun.
Cine petrece jumate de vacanta intr-o famile si jumate in alta? Copilul comun.

Oricum am privi lucrurile copilul comun este cel mai afectat.
Prin insasi faptul ca divortul a lovit in el si nu in frati/surioarele lui care au parte de altceva.
Important este cum minimizam efectele divortului asupra copilului comun.
Eu zic ca parintii trebuie sa aiba intelepciunea sa ramana la fel de responsabili si iubitori fata de copilul comun si daca se recasatoresc.
Copilul nu trebuie sa resimta acest aspect sub nici o forma.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

simpatic, cheia rezolvarii problemei tale, se afla din pacate la fosta ta sotie. legile care sunt in RO au fost facute luandu-se in calcul niste aspecte, la vremea respectiva. vremurile s-au schimbat si legile ar trebui schimbate, mai ales sa fie in favoarea ambilor parinti.

dar legea este un aspect, iar ce-ti face sotia ta este alt aspect. cu totul diferit. crezi ca daca maine legea s-ar schimba, si de poimanine ti-ar fi dat tie copilul prin lege, sotia ta si-ar schimba atitudinea? ma indoiesc. ea are ceva cu tine, pe tine vrea sa te chinuie sa-ti faca rau si pentruca "atata" poate se foloseste de copil.

pana se schimba legea, pana reusesti tu sa-ti poti excercita drepturile de parinte, fara ca ea sa te sicaneze mereu, va curge apa multa. repet, cheia este la fosta ta sotie.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Din pacate ai dreptate.
Nu am ce sa fac decat sa astept schimbarea legilor.
Sper cat mai curand.
Eu cred ca odata schimbata legea si odata cu scurgerea timpului cand va vedea ca nu va obtine nimic din sicana isi va schimba atitudinea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

In locul tau eu as lasa deoparte procesele si metodele mai putin prietenesti si as incerca sa-i devin un partener adevarat in cresterea si educarea copilului.

Dar este posibil deja sa fi pierdut trenul prin procesele de pana acum...pai nici eu nu cred ca ti-as fi tare prietenoasa daca m-ai plimba prin tribunale sa tot dau cu subsemnata pe-acolo, in loc sa te prezinti cu un buchet de flori si sa stam de vorba ce putem face in asa fel incat sa ne fie TUTUROR bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

In locul tau eu as lasa deoparte procesele si metodele mai putin prietenesti si as incerca sa-i devin un partener adevarat in cresterea si educarea copilului.

Dar este posibil deja sa fi pierdut trenul prin procesele de pana acum...pai nici eu nu cred ca ti-as fi tare prietenoasa daca m-ai plimba prin tribunale sa tot dau cu subsemnata pe-acolo, in loc sa te prezinti cu un buchet de flori si sa stam de vorba ce putem face in asa fel incat sa ne fie TUTUROR bine.


chestia asta functioneaza din momentul in care copilul devine mai important decat orgoliile ranite.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput