Suedia (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Anja pai aici spunem fiecare ce si cum vrem despre noi . Dar eu te intreb: cum merge suedeza, daca iti place in Suedia, cum e in Ro in vacanta...din astea....


fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Kari, multumesc M-am dat si eu cu cine am zis ca ma vrea. Eu, ca Elvetia, impartiala
Mihaela, poti sa detaliezi ce e cu SAS-ul? Proful, cand m-am inscris la curs, a zis ca urmeaza Komvux. Adica liceul... Sper ca doar pentru suedeza, ca altminteri imi recunosc (teoretic macar) diplomele.
Dorel, multumesc pentru urare, chiar am nevoie de bafta, ca sunt multi copii aici si e o lista de asteptare la gradinite cat calendarul ortodox. AAAAAAAA si nu am inca 40 de ani, dar ma apropii Deci spune-mi "tanti" cu incredere. Te anunt eu cand poti trece la "mamaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Din momentul in care intri la SAS ai dreptul la bursa. Nu e mare, dar tot sunt niste banuti...dar pentru asta trebuie sa studiezi pe termin 400 de puncte. SAS grund e numai 300 de puncte. Restul de 100 le aduci cu alte materii, nu sunt de liceu ci de grund. Poti lua si de liceu, la mine a fost religia de ex. Eu am facut si mate un termin, matematica pe care o facea si cea mare la scoala , eu am terminat in jumatate de termin si am fost apoi mai libera, dar am obtinut cele 100 de puncte...
Apoi e SAS A si SAS B care sunt cate 100 de puncte(se fac pe rand, deci un SAS pe termin) iar restul de 300 iar le aduci cu din alte materii...de la grund sau de la liceu. Nu e nici vorba pentru completarea studiilor de liceu(asta in cazul in care cumva nu ai nevoie pentru studii superioare de ceva materie care nu s-a facut in Ro, de ex. religia...eu nu de asta a, facut-o ci pentru limba si interes personal).

Eu la Komvux am facut totul...probabil unde faci tu nu au SAS A si B. Astea doua nivele sunt liceul. SAS grund e clasele 7-9. SFI te aduce cu suedeza la nivel de cl. 6-a.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Multumesc pentru explicatii, Mihaela. E clar... Facultate nu stiu daca o sa mai fac in Suedia, as prefera sa fac un masterat in limba suedeza.Ce ma intereseaza pe mine in mod special e doar in limba suedeza. Dar, cum nimic nu e imposibil, se prea poate sa ma reprofilez si sa incep vreo facultate, de ce nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

da si eu am crezut ca nu va mai trebui sa fac scoala...si dupa ce am primit raspunsul negativ de la Socialstyrelsen, cum ca nu pot lucra in laborator la spital cu diploma de inginer chimist(in Ro puteam face asta pentru ca facusem cursul optional de biochimie in facultate care imi dadea acest drept dar aici in Suedia nu e de ajuns) m-am inscris in primavara la programul BMA(biomedicinsk analytiker), o facultate de trei ani si in 30 august incep...Asta e, facultatea imi e recunoscuta, sunt civil ingenjör i kemiteknik, supracalificata cac toti se minunau de diploma mea...dar eu nu am experienta pentru ca in Ro nu am lucrat in domeniu. Aici pe insula nu exista industrie chimica si nu am ce lucra. Laboratorul a fost visul meu, acum lucrez acolo a doua vara ca vikarie, am lucrat in anul asta cand si cand...dar fara studiile necesare nu ma pot angaja definitiv si nici asa sa lucez cu tzaraita nu am chef...nu mai am nici eu 20 de ani, nici chiar 30 asa ca nu am timp de pierdut. dar nu, nu am facut nici o materie in plus pentru ca sa imi dea dreptul sa studiez mai departe...liceul mi-a fost recunoscut si am avut calificativele necesare ca sa pot sa ma inscriu unde am vrut. Mult succes iti doresc si tie, e greu dar merita!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_dorel spune:

Buna, Mihaela,

pai asta presupune sa ai prieteni suedezi si sa stai printre ei , eu din pacate nu am si e greu sa-mi fac , acasa vb romaneste si la scoala in pauze engleza sa inteleaga toata lumea, incercam sa ne imprietenim si noi dar nimeni nu cunoste suedezi sau asa mai departe.
Poate se poate invata daca zici tu daca faci sacrificii sau mai stiu eu dar in mod normal nu poti invata in 3 luni limba iar pe mine nu ma intereseaza sa termin 3c sau 3d ca eu nu urmaresc sa mai fac alta scoala pe aici , eu vreau sa invat limba si nu vreau sa trec peste examene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anja77 spune:

Mihaela, ce sa iti zic, suedeza mea merge bine, in sensul ca inteleg foarte mult; neffind obligata sa vorbesc suedeza de zi cu zi, continui pe engleza. SFI-ul am luat A-ul cu brio, dupa care a trebuit sa abandonez pentru o perioada, pentru ca am avut mult de lucru si ceva evenimente in familie etc. Intre timp insa, am privit multe filme suedeze (trilogia Millenium a lui Stieg Larson, de ex.) cu subtitrare in suedeza, am auzit multa suedeza in general, si imi prinde foarte bine. Daca sunt fortata, leg bine frazele, si vreau sa continui sa ma duc la SFI, ca imi place.
Suedia imi place, insa perioada mea de acomodare se prelungeste. Nu stiu cat a durat la tine, dar la mine intr-un an jumate nu pot spune ca m-am acomodat. Mai am nevoie de inca 3 zic eu. Imi e fffff. greu de sarbatori, cand totul e atat de diferit de la noi. Dar, e normal, acomodarea e cu atat mai grea cu cat sunt civilizatiile mai diferite.
In vacanta in tara nu mai fusesem de 1 an, iar prima saptamana a fost de acomodare , desi mi-era dor.
Cam atat momentan.
La tine cum a fost in primul an? Cat de repede te-ai acomodat? Cum e cand revii in Romania?
Sa auzim de bine si multa bafta in toate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_dorel spune:

Buna,la toata lumea.
Tanti Zavaidoc am cam gicit oarecum vansta , deci nu pot sa-ti zic tanti ca asta ar insemna sa-mi zic nenea si prea-mi place :), iar pt mamaie e mult prea devreme .Dar cred ca putem sa-ti spunem tanti daca asa vrei:p.
Mihaela sunt de acord cu tine ca poti invata limba suedeza in cativa ani sau in cateva luni dar sa nu exageram cu 3 luni, pe asta nu pot sa o cred, si aici ma refer la ce am spus mai devreme sa vorbsti sa poti scrie si sa-i intelegi pe suedezi destul de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Dorel dar nici nu am zis de invatat limba suedeza in 3 luni . Eu am terminat cursurile in 2 ani, ma refer la tot: SFI, SAS grund, SAS A si SAS B. In total, 4 termine. SFI-ul l-am terminat in 3 luni si asta numai la insistentele profesoarei mele, care a vazut probabil nivelul meu de atunci...in rest nu am mai sarit nici eu peste etape, am mers normal zic eu. la asta m-am referit, poate nu am fost destul de clara in explicatii.
Nici eu nu am prieteni suedezi, de asta va spun sa intrati cat de repede pe o practica, e singura sansa a unui strain sa fie timp de 6-8 ore intre suedezi. In fine, sunt parerile mele, eu asa am fost sfatuita, am incercat sa fac cat de repede am simtit ca pot asta si clar a fost foarte bine. Sotul meu de ex. a invatat in Ro suedeza, timp de 8 luni. Apoi a intrat direct la munca, a evoluat rapid de tot...asta numai pentru ca timp de 8 ore pe zi a fost nevoit sa vb/inteleaga/scrie/citeasca suedeza. Si noi vorbim numai romaneste acasa, noi avem si copii si facem asta si pentru ei, ca sa nu uite romana...si nu am facut sacrificii de nici un fel. Am doi copii si tot ce invatam era cat eram eu la scoala si apoi in plus cat timp mai aveam acasa cat erau ele la scoala/camin.
Noa destul cu sfaturile, e felul in care am vazut eu lucrurile si le vad in continuare, dar fiecare merge pe drumul sau...putem aici sa ne spunem griji, nevoi, ganduri, promit sa nu mai dau sfaturi caci poate nu se potrivesc oricui. Dar sunt un bun ascultator .

Anja, eu m-am obisnuit rapid, mie societatea de aici mi se potriveste, am reusit sa intru repede intre ei la un loc de munca si desi mai am inca de studiat, am drumul meu acum, unde nu stiam cand am venit ce voi face. Intoarcerile in Ro nu fac altceva decat sa ne confirme ca am facut bine ca am plecat...ducem dorul locurilor in care am copilarit, am nascut fetele, au crescut ele primii ani din viata, ne-am plimbat tineri indragostiti fiind...avem amintiri din astea dar altfel e greu cand ne intoarcem in Ro...nu prea am inteles eu societatea romaneasca nici cat eram in Ro, acum cu atat mai putin. Poate sunt eu din alt aluat dar simtamintele mele astea sunt...pentru mine familia mea e casa mea, acum e aici si nimic nu mai conteaza. Noi nu sarbatoream altfel decat aici sarbatorile in Ro, nu aveam familie mare acolo, acum au ramas si mai putini...mama vine la noi cat de des poate(e si acum aici pentru doua luni) si e singura dintre parinti care mai traieste...fratii/surorile sunt in alte colturi de lume...noi suntem cumva aparte...
Primul an a fost greu pentru ca suedeza mergea detul de incet fata de cum ma gandisem eu, dar acum daca ma uit inapoi a trecut repede...

si eu toata lumea, multa multa bafta la toti si numai bine!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_dorel spune:

Buna , Mihaela,
cred ca nu are rost sa ne contrazicem ca eu cred ca e oricum putin diferit in fiecare loc, de exemplu la mine nu am auzit de sas sau ce ai mai zis tu ,dupa sfi ar mai fi Komvux parca , oricum nu prea le stiu si nici nu prea ma intereseaza, iar pe de alta parte cand termin sfi trebuie sa vb ca un suedez(in limitele normalului). Si tu oricum esti mai desteapta , si fara gluma.
Unde trebuie sa ne adrezam pt practica , ca toata lumea-mi recomanda dar nu prea stiu de unde sa incep. Am inteles ca te si platesc in timp ce faci practica si ar fi bine ca as impusca 2 iepuri odata , as invata si limba mai repede si as mai castiga si niste bani , ca de munca daca gasesc ar trebui tot ceva part time sa nu abandonez scoala. Cel putin cu astia de la fortele de munca m-am lamurit , am fost m-am inscris au zis ca-mi trimit scrisoare acasa , n-am primit nimik dupa 1 luna si jumate..... nu prea am inteles nici treaba cu jobcouch, ca nu poti sa apelezi la un jobcouch fara permisiunea lor........ o intreaga nebunie si aici.
Bafta tuturor!!

Mergi la inceput