Suedia (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anja77 spune:

Salutare, tuturor!

Numele meu e Anja si sunt stabilita in Suedia din ianuarie 2009. Sunt in sudul Suediei, aproape de Växjö.
MihaelaS, felicitari pentru crearea/administrarea acestui topic, noua celor departe de casa ne e de mare ajutor. Si ma bucur ca v-am gasit, mai ales pentru ca o perioada renuntasem: am mai cautat si gasit forumuri cu romani din Suedia, dar am plecat rapid de acolo, ca nu mi-a placut deloc atmosfera de pe acele forumuri.
Momentan sunt in tara in vacanta, insa o sa revin in Suedia pe 20 aug. si poate reusim sa luam legatura in mod mai personal, daca si voi aveti placerea.
Vreau sa va urez mult succes tuturor celor nou veniti in Suedia, si acomodare rapida!
Iar noua, celor mai "vechi" pe aici, sa ne fie bine!
Pe curand si sa ne auzim cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_dorel spune:

Hej, Tanti Zavaidoc,
am inceput cu 3c prin martie parca, si voi trece la 3d prin decembrie sau mai probabil in ianuarie ca o sa vina vacanta :), iar cu totul termin prin martie anul viitor.
Sa inteleg ca si tu esti la sfi? la ce nivel?

P.S. daca nu te superi poti sa ne spui cati ani ai ?
sunt doar curios cati ani are o tanti :D
Prin ce regiune locuiesti?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Anja bine ai venit! Vacanta placuta mai departe si te aspteptam cu povesti!

dorel mersi, bafta si tie mai departe! Incet incet se descalceste suedeza, ai sa vezi...mie de ex. cel mai greu mi-a fost sa vorbesc la telefon, dar mai ales sa sun eu.

si vacanta placuta la toata lumea in continuare!


fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_dorel spune:

Buna, Mihaela.
Sper sa se descalceasca , ca deocamdata e incalcita rau cu engleza.
Parca mai mult mi-am perfectionat engleza decat sa invat suedeza :),
de multe ori la scoala vorbim o englezo-suedeza de nici noi nu mai stim cum sa vb :)) .

Vacanta placuta pt cine mai are :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ah, la SFI am folosit si noi mai mult suedeza, dar am avut colegi care nu stiau si asa ca o dadeam pe suedeza mai mult...la SAS deja se vorbea numai suedeza...e greu la inceput, stiu! Bafta oricum, incet incet vine ea si suedeza...

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Hejsan, Dorel! Nu am inceput inca SFI, pentru ca astept sa aiba loc copilul la gradinita. Voi incepe cu C, dar pe fisa scrie ca ar trebui sa il termin in 3 luni... Sa vedem. Locuiesc in Uppsala. Cam trist daca se vorbeste svengleza, pentru ca deja numai engleza vorbesc si speram sa incep sa vorbesc (mai multa) suedeza.
Referitor la intrebare... O tanti are cati ani ii dai Dupa care devine cucoana, mamaie, osv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anja77 spune:

MihaelaS, merci frumos!
Daca are cineva intrebari, raspund cu placere. Nu imi place sa vorbesc neintrebata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_dorel spune:

hello!
luna trecuta am fost si eu in Uppsala si putin prin Stockholm, si cred ca Uppsala este un oras foarte frumos.
La scoala am invatat mai multa gramatica pt inceput si e putin mai greu cu vorbitul acum, poate dupa ce dezvoltam vocabularul mai bine o sa fie mai usor.
Sistemul s-ar putea sa difere putin totusi, ca nu cred ca dupa 3 luni o sa stii sa vb destul de bine pt nivelul urmator. De exemplu la mine examenul de la 3c la 3d ar trebui sa fie de genul : inteles(de exeplu sa intelegi tot de la radio) ,scris si vorbit , iar dupa 3 luni nu cred ca poti face asa ceva. La 3d se lucreaza mai mult la perfectionare si termeni de specialitate sau mai putin uzuali, si tine 3 luni.
In legatura cu ''Tanti'' nu prea cunosc evolutia dar pt mine o tanti are peste 40 de ani poate 50, ceea ce nu cred ca e cazul la tine de aceea eram curios.
Bafta cu gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Hejsan, Dorel! Nu am inceput inca SFI, pentru ca astept sa aiba loc copilul la gradinita. Voi incepe cu C, dar pe fisa scrie ca ar trebui sa il termin in 3 luni... Sa vedem. Locuiesc in Uppsala. Cam trist daca se vorbeste svengleza, pentru ca deja numai engleza vorbesc si speram sa incep sa vorbesc (mai multa) suedeza.
Referitor la intrebare... O tanti are cati ani ii dai Dupa care devine cucoana, mamaie, osv



asa doamna Tanti! te-ai dat cu nordicii? sa-ti priasca mutarea si sa fie intr-un ceas bun! felicitari!

scuzati de off topic!


Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David

M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Depinde foarte mult de capacitatea fiecaruia de a asimila o limba straina, de cat de mult vorbeste limba si de cat de mult studiaza singur, numai orele de la scoala nu sunt suficiente. Unii pot termina in cativa ani SFI altii in cateva luni. Nu ca sa ma laud dar ca sa vedeti ca se poate, eu am inceput SFI la C si dupa ce am dat dupa 3 luni testul de C, profesoara m-a incurajat sa merg si la testul national care incheia D-ul si implicit SFI. Eu nici gand nu aveam de asa ceva, nu stiam suedeza atat cat sa trec(dupa parerea mea) dar profa m-a incurajat ca nu am nimic de pierdut si...l-a luat! Asa ca dupa 3 luni jumate terminam si C si D(pe ultimul fara sa-l fi facut) si incepeam SAS grund. Atunic am luat si alte materii(religie, samhälkunskap) tocmai pentru a-mi largi cat mai mult vocabularul, dar si pentru cunostintele pe care nu le aveam in domeniile respective...conteaza foarte mult.

Vorbiti cat de mult puteti suedeza, incepeti practica undeva, oriunde, faptul ca va aflati 6-8 ore intre suedezi, ii auziti vorbind, chiar daca la inceput nu veti intelege nici 40-50% din ce se vorbeste, iar voi nu puteti lega decat 2-3 cuvinte, face cat 100 de ore la scoala. Si nu va descurajati! Va spune una trecuta prin astea de foarte curand, e cea mai buna lectie de suedeza. Si incercati sa vorbiti si la scoala numai suedeza. Pe noi se suparau profele daca ne auzeau ca vb engleza...

si bafta multa de tot! E greu dar nu imposibil si nu va descurajati daca trec lunile si pare ca nu asimilati nimic. Totul se depune si la un moment dat va treziti ca intelegeti mai mult, ca vorbiti mai mult, etc.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput