Suedia (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

tanti zavaidoc , la cea mare nu mi-au cerut nici o fisa de vaccinari, au zis ca stiu sigur ca in Ro se dau mai multe vaccinuri ca aici...i-au mai facut un rapel la antipolio(injectabil) ca asta era in schema de aici si apoi a facut rapel la anti rujeolic, rubeolic si oreon (ea facuse rubeola deja dar celelalte doua nu, dar au zis ca e OK si asa a fost). Stiam ca antipolio facuse in cl.3-a in ro(ea era a 5-a cand am ajuns) si ROR-ul nu il facuse niciodata, doar anti rujeolic, ca asa era atunci...cand avea 1 an si 9 luni.
La cea mica nu au avut vaccinari intre 4 si 7 ani(decat cel din iarna antigripa porcina). Am avut cu fetita control la asistenta scolii si ea mi-a cerut sa ii scriu pe o hartie vaccinurile pe care le-a primit Silvia in Ro(eu aveam fisa din Ro dar cine sa o descalceasca aici din romana, pe suedeza se numesc putin altfel), asa ca i le-am scris eu de pe fisa din Ro. Nu le trebuie hartii semnate, stampilate, etc. Te cred pe cuvant. Vaccinurile la copiii mai mari incep(rapelurile) dupa 7 ani, ca in Ro. Si se fac la scoala, la fel ca in Ro.

La absolut toate vaccinurile primesti instiintare inainte cu vreo doua saptamani si trebuie sa iti dai acceptul.

Mult succes!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Buna, Mihaela! Multumesc mult pentru raspuns! Da, stiam despre programarea cu anunt prealabil. Asa m-au chemat si la ginecolog imediat dupa ce am obtinut personnumerul, dar nu am ajuns, asa ca trebuie sa sun eu sa reprogramez. Problema mea era copilul, care trebuie sa mearga la gradi in septembrie si nu prea stiam ce sa ii cer medicului de familie, daca e un format anume (fisa internationala de vaccinari, de pilda, dar inteleg ca mintea mea functioneaza cam SF):)
Sper sa fie ok, daca au facut la 7 ani doar rapel de antipolio. Au si ei dreptate, in Romania pana la 1 an sunt supervaccinati, uneori inutil chiar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna fetelor.Sunt noua pe acest site si mai ales sunt noua in Suedia.Am o groaza de intrebari si nelamuriri.Sunt putin speriata pentru ca nu stiu incotro sa o apuc.Sunt insarcinata in 2 luni si nu am fost inca la un control pentru ca inca nu avem un domiciliu stabil.Abia luna viitoare ne mutam in casa noastra .Eu locuiesc in regiunea Skane,mai exact intr-un sat de langa Helsinborg.Spuneti-mi si si mie daca stiti cum este cu consultatiile.Se platesc tinand cont ca sotul meu nu are contract de munca?Eu mai am un baietel cu care inca nu am ajuns la nici un control dar trebuie sa-l programez imediat ce ne facem mutatia si ne inscriem la medic de familie.Trebuie sa-l inscriu la gradi si am inteles ca nu-l primeste daca nu ai contract de munca.Voi ce stiti despre lucrul asta.Va rog ajutati-ma cu niste idei sau sfaturi.Mai am putin si o iau razna din cauza necunoasterii multor lucruri.Va multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Hello! Nu sunt in Suedia, dar stiu ca e primit copilul la gradinita, pe minimum de ore (cred ca 3 pe zi), daca urmezi cursul de limba la SFI. Prin urmare, primul pas ar fi sa ai o adresa pe care sa iti poti face personnummerul, tie si copiilor, apoi automat tu vei fi chemata la medic pentru consult ginecologic si copiii pentru consultul pediatric, apoi mergi la primarie si ceri loc la gradinita. Toate astea dupa ce ai personnummer. Mergi la cel mai apropiat sediu de predare a limbii suedeze pentru straini, afla cand poti incepe si de la ce nivel si usor-usor se vor rezolva toate. Cum ai ajuns asa, pur si simplu in Suedia, fara sa stii nimic? Nu e o intrebare acuzatoare, e doar o intrebare
Stai ca mi-am amintit: contractul de munca e important in sensul ca dupa ce il prezinti la dagis, copiii vor putea merge 8 ore pe zi si vei cotiza in functie de venit. Din cate stiu, sunt niste bareme. Daca primesti minimum pe economie, cotizezi foarte putin sau deloc pentru gradinita. Mergi la primarie, intreaba si vei afla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Multumesc tanti zavaidoc pentru raspuns.Am deja personnummer si tot ce trebuie.Sa stii ca chestia cu ginecologul nu este valabila cel putin nu in regiunes unde stau eu.Cu pediatrul este adevarat te programeaza.Oricum mersi pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELIA8 spune:

Buna dragilor,
ce mai fac invataceii suedezi...sunt in vacanta? I_dorel si Ina11 a-ti terminat cursul?
eu am mers cu copiii la mare la bulgari, in Mamaia e pustiu anul asta...
acum caut o excursie pentru sfarsitul lui august in Suedia...dar la agentiile romanesti sunt preturi f mari, incerc sa fac rezervare pe cont propriu insa va fi dezavantajul ca nu vom avea ghid.
Toate cele bune si mult soare in suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Salut. Toata lumea la vacante, ca pe meleaguri suedeze,nu?
Flory, bine ai venit. In ce sat zici ca locuiesti?Pt ca si eu sunt de prin zona. Iar chestia cu ginecologul este adevarata. si eu am primit ,,invitatie'' imediat dupa primirea numerelor. este pt testul papa nicolau si il faci la spitalul(clinica) cel mai apropiat. Eu am primit scrisoarea de la Lund Universitet.
Consultatiile pt gravide nu se platesc. Si ar fi cazul sa mergi s te ia in evidenta moasele zonei. daca-i chir sat si nu aveti policlinica probabil ca va trebui sa mergi la helsingborg la spital. Oricum si pt nastere am auzit ca-i mai fain decat lundul.
No, bafta si cele bune.

17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Noi am ajuns acasa de doua saptamani dupa o luna pe drumuri...sincer mi-a fost dor de casa, de Suedia, de linistea de aici de pe insula. Vorba aceea ca "nicaieri nu e mai bine ca acasa" e foarte adevarata!
Acum lucrez de cand am revenit, voi face asta inca doua saptamani(sommarjobb) si apoi din 30 august incep facultatea la Kalmar.

Chestia cu ginecologul va spun eu cum e. De fapt nu e ginecolog, caci tot la moasa ajungeti, ea ia testul pentru Papanicolau. Aici nu se numeste asa, dar e acelasi lucru. Chemarea aceea ati primit-o din intamplare. Chemarea si prezenta e obligatorie, dar o data la 3 ani. La voi cele care ati primit imediat dupa ce ati primit numarul personal, a fost asa deoarece ati nimerit sa fie chemate femeile nascute din acelasi an cu voi. Eu am fost la cateva luni dupa ce am ajuns aici la moasa(pentru alte probleme) si ea mi-a spus atunci ca voi fi chemata in 2009 pentru test. Asta era in 2008, ea avea un calendar si dupa ce m-a intrebat anul nasterii a verificat anul in care ma vor chema si asa a fost.

Sarcini uspare, nasteri la fel si concedii frumoase mai departe celor care inca mai aveti!

Elia, ai reusit sa rezervi ceva?

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_dorel spune:

Hello!
invataceii , invata :)) , sau cel putin asa o sa fac de marti.
In vacanta am fost prin Stockholm si Uppsala, si nu as mai fi plecat din locurile alea :)
Am avut si noi vacanta o luna. De terminat nu se pune problema abia in decembrie voi trece la urmatorul nivel si voi termina prin martie.
de invatat am invatat mai mult gramatica , am inceput sa-i mai inteleg pe Suedezi ca cel putin cand am venit daca-mi vorbeau in suedeza sau chineza era la fel :)) .
Acum mi-am facut cativa prieteni din diferite colturile ale lumii :),
si sper sa fie viata mai usoara ca tare greu e fara rude si prietenii de acasa.
Acum imi caut si ceva de munca part time pt inceput, ca vine si juniorul la mijlocul lui noiembrie :) .
Inna tie cum iti merge?
Mihaela bafta la facultate.

Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Hejsan, Dorel!Tu la ce nivel esti la SFI? Si de la ce nivel ai inceput? Daca ai mai zis pe undeva, pe aici, scuze, dar nu am observat sau nu am citit cu atentie

Mergi la inceput