FIV in Ungaria 103

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Sonya, cum esti?
Paunas, vad ca intrebi de locuri de vizitat... Noi am vizitat urmatoarele: Palatul Parlamentului, Citadela si dealul Gellert, Bastionul Pescarilor, Biserica Matthias, Piata Eroilor, Basilica Sfantul Stefan,Insula Margareta, Labirintul subteran, Casa Terorii, Gradina Zoologica/Botanica, Tropicarium, planetarium(aici nu prea ai ce sa vezi, iar prezentarea este in maghiara, asa ca noi am plecat dupa 15 min., ca ne luase somnul). Cam atat parca am vizitat....
Ca magazine, lucruri mai ieftine am gasit in Premier Outlet si in Arena Center, unde am si mancat o tocanita f f buna si ieftina. Normal, sunt multe mall-uri, am fost in cele mai multe dintre ele, dar preturile erau destul de mari. Mi-a mai placut mancarea de la centrul comercial Campona(unde este Tropicarium, care merita vazut) si de la WestEnd City Center.
Magazine mai gasesti pe aleea pietonala- Vaci utca, dar nu prea te poti apropia de multe lucruri. Este placut totusi sa stai la o cafea la una dintre terasele de acolo.
Interesant este ca la ei baccisul este trecut pe nota de plata. Eu am mai vizitat si alte capitale, dar parca nu imi amintesc sa fi fost pe undeva baccisul trecut pe nota de plata. Asta nu inseamna ca nu e asa si in alte tari, normal!
Daca fetele mai au completari....eu cam atat imi amintesc.


incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Adipapazi esti o scumpa. Acum, sincer, mi-am cam completat agenda in locurile goale de langa intrebarile pe care le aveam. In iulie, dupa cel de-al treilea CM vom merge la prima intalnire si speram ca in august-septembrie sa ne intoarcem acasa cu bebel la purtator. Vad ca esti o burtica fericita de 8+. Sa va dea Dumnezeu sanatate si putere sa treceti cu bine de cele 40 de saptamani! Tot cu PK ati facut si voi FIV? La 3 sau 5 zile?
Tamy ai o vloare atat de frumoasa...sper sa se dubleze, sau chiar tripleze din doua in doua zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

da, aristica, am fct cu PK, ET de z3. fiv 2, ca fiv 1 tot cu pk a fost horror (vezi prima pagina).

mami, you've got mail!

Adi +8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

mai fetelor, care v-ati facut anticoagulantul lupic, care e valoarea lui normala? in ce se masoara? sa nu ma trimiteti la synevo pe site ca nu pricep nimic.

Adi +8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Eu am facut anticoagulantul lupic, iar rezultatul a fost negativ. Mai scrie pe buletin ca Pentru diagnosticul de sindrom antifosfolipidic sunt semnificative 2 rezultate pozitive obtinute la interval de minimum 12 saptamani.
Valorile normale sunt negativ / absent. Nu cred ca poti primi ca rezultat o valoarea numerica. Cel putin asa stiu eu.

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adya spune:

Hello fetele
Felicitari celor care au reusit si multa bafta celor care sunt in focuri.
Am si eu o intrebare, poate stiti careva sa ma ajutati...prietena mea tocmai a primit tratamentul de stimulare....clostybegit 1/zi din ziua 2 de CM si gonal f tot din ziua 2 de CM. A mai avut cineva o asemenea schema de tratament? ... eu stiu ca atat closty cat si gonalul sunt pentru stimulare....
Tine cumva clostybegitul locul decapeptylului?

Multumesc tare mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Adya, uite ce scrie pe prima pagina
Medicamentele folosite pt inhibare sunt impartite in 2 categorii:
1. Analogi GNRH : DIPHERELINE, DECAPEPTYL, SUPREFACT, BUSERELIN
2. Antagonisti GNRH: CETROTIDE 0,25, ORGALUTRAN
*** Analogii se utilizeaza si pe tot parcursul stimularii pentru inhibarea ovulatiei inainte de punctia ovocitara , antagonistii se utilizeaza numai cand foliculii ating dimensiunile de 14 mm in acelasi scop: inhibarea maturarii foliculare inainte de punctie.

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

tamy, am primit ca rezultat un timp (era ceva exprimat in secunde) si la interpretare un ? si apoi un - (probabil negativ). ce zici tu de asta?

cine ma ajuta si pe mine sa pricep ce face aspenteru asta in sarcina?

Adi +8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Stiam ca pot fi 2 rezultate: pozitiv si negativ.
Aspenterul in sarcina se da in situatia in care exista probleme de coagulare a sangelui, pt a se preveni formarea unor cheaguri.

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adya spune:

Tamy, multumesc de raspuns.....dar tot in ceata is...termenii astia pe mine una ma cam depasesc, trebuie sa recunosc...


Mergi la inceput